Televisie is Apple's volgende, grote strategische stap. Hoewel die nog best iets langer op zich zal laten wachten als dit jaar. Apple is bezig de consument stap-voor-stap mee te nemen in een ontwikkeling. Dat hebben ze blijkbaar geleerd van de lessen uit het verleden. Toen kwamen ze nog met spullen op de proppen die geniaal waren, maar hun tijd zo ver vooruit dat slechts een handvol mensen ze begreep. En daar koop je geen boterhammen van.
Dat traject begon met de iPod en iTunes, toen Apple met de iTunes Store ontdekte wat een 'channel' voor het bedrijf kon betekenen. "Goed," dacht men toen bij Apple: "We verdienen nu hopen geld met muziek, what's next..?" Apps en games waren het logische antwoord. Dus bedacht men daar een iPhone bij. Nou, ja: eigenlijk een handheld computer. Maar om het begrijpelijk te maken voor de consument kon je er mee bellen en werd het 'iPhone' genoemd, hoewel het eigenlijk net zo veel iPod was als iPhone en tegelijk een ienieminie Mac. Als tussenvorm werd de iPod touch bedacht: de pure handheld computer zonder al dat belgedoe.
"Stap drie," spraken ze in Cupertino: "De markt van publishers: boeken, magazines enzo. En tegelijk ook al het andere wat we reeds hebben". Antwoord: iPad. Opvallend genoeg is élke revolutionaire release van Apple weer succesvoller dan de vorige. Apple bouwt het verhaal zorgvuldig stukje bij beetje op, zodat iedereen de logica kan volgen en ondertussen alle bijbehorende vernieuwingen leert gebruiken. Geen van die vernieuwingen zijn écht nieuw, maar Apple is de enige die ze logisch en begrijpelijk implementeert zodat ze ook geadopteerd worden. Een tweejarig kind staat nu al met z'n handjes over een televisie te vegen in de verwachting dat je zo van Nederland 1 naar Nederland 2 kunt 'swipen'.
Zie daar stap vier..! Steve's fameuze hobbyproject is inderdaad een hobbyproject. Nog wel. Zo'n hobbyproject zorgt er intussen wel voor dat alle benodigde kennis je organisatie binnen sijpelt. Op die manier kun je langzaam maar zeker gaan bouwen aan iets wat je als bedrijf strategisch formuleert als 'stipje aan de horizon'. Een Apple Televisie (anders dan de Apple TV) zou zo maar eens dat stipje kunnen zijn. Home entertainment systemen bestaan (net als indertijd muziekspelers, telefoons en tablets) al zeker tien jaar en tóch is die beloofde markt nooit van de grond gekomen. Gut, dat klinkt bekend.
We kennen allemaal de situatie van de schooljuffrouw die de klas een vraag stelt. De jongetjes en meisjes met de grootste mond steken allemaal als eerste de vinger op. Stuk voor stuk geven ze met veel bravoure een antwoord, maar geen van allen helemaal correct. Het timide, maar slimste jongetje van de klas geeft als laatste precies het goede antwoord.
Apple deed dit kunstje reeds in de markt van muziekspelers, telefoons en tablets. In elk van de gevallen werd de markt opnieuw gedefinieerd. En bij elke stap werden de successen alleen maar groter. Onvoorstelbaar groot. Enig idee wat er gebeurt zodra Apple deze stap daadwerkelijk zet..?
P.S: Apple geeft aandelen uit en die kun je kopen. Als je dat nu doet en Apple zét deze stap, kun je straks van de winst misschien zo'n Apple Televisie kopen. Of wellicht twee. Of drie. Vier..?[ Ger ]