Apple's bedrijfsgeheimen gepubliceerd
6 juni 2009 - 07:21   
geplaatst door: karel apple
[img=right]http://www.macfreak.org/base/data/news/images/Apple_logo_kleur.jpeg[/img]Niet schrikken, want het is met toestemming van Apple zelf gebeurd en betreft hier documenten uit 1977 en 1982. En ze bieden een prachtige inkijk in de bedrijfsvoering uit die tijd.

Het Computer History Museum heeft deze, ooit hoogst vertrouwelijke, documenten in hun collectie gekregen en ze zijn nu, met toestemming van Apple, voor iedereen te lezen.

Het betreft hier een "Preliminary Offering Memorandum" uit 1977, het eerste levensjaar van de Apple II, een uitvoering bedrijfsplan, bedoeld om geld van investeerders los te peuteren en het oorspronkelijke Macintosh business plan uit 1982, waarin een analyse wordt gegeven van de toenmalige computermarkt en de plek en het perspectief dat de eerste Macintosh daarin zou kunnen innemen. Let wel, dit tweede document dateert van twee jaar voor de feitelijke introductie en blijkt achteraf 'spot-on' te zijn geweest.

Wat kennelijk ook al zeer lang tot de traditie van Apple behoort is het spreekwoordelijk stilzwijgen rond de productlanceringen. Aan het laatste plaatje van het Macintosh businessplan te zien behoort dat in ieder geval al minstens 25 jaar tot de bedrijfsfilosofie



Beide documenten zijn als PDF te bekijken op de website van het museum.
Apple's bedrijfsgeheimen gepubliceerd
6 juni 2009 - 16:34    reactie #1
geplaatst door: Ruud Ravenhorst
Mooi om te zien hoe lang de weg is die er is afgelegd. Ook mooi om te zien dat sommige dingen inderdaad niet zijn veranderd! Genieten!
Never gone back since I went to the Mac (which was in March 1984).
Apple's bedrijfsgeheimen gepubliceerd
6 juni 2009 - 18:13    reactie #2
geplaatst door: Glenn
Dat is nu juist het facinerende van geschiedenis: evoluties zien! Het heden en het verleden, of verschillende tijdvakken, vergelijken. Dit noem ik nou eens een mooi stukje bedrijfsgeschiedenis. Als archivaris met een Apple-hart, doet het me plezier dat het museum die documenten bewaard en ter beschikking stelt. Fijn te lezen dat het museum de computergeschiedenis (ook van andere fabrikanten!) zo documenteert. Dit werk is trouwens niet alleen nuttig voor de geschiedenis van de informatica, ze kan bovendien ons nog dienen voor het behoud van sommige verouderde computerbestanden.
Apple's bedrijfsgeheimen gepubliceerd
7 juni 2009 - 23:49    reactie #3
geplaatst door: Peter Villevoye
De twee PDFs geven een ongekende blik in de keuken van Apple.
Misschien van het Apple in oude tijden, maar ik heb ook het idee
dat veel van de visies en verhalen nu nog steeds belangrijk zijn.

Niet alleen staan er hele marketing-verhalen in, ook de kostprijs
van een Apple II en Mac kan men er open en bloot in zien staan.
Er kleefden flinke marges aan een Apple II en Mac (en nu nog...)
Maar een kostprijs van de onderdelen en directe bedrijfsmiddelen
zegt natuurlijk nog niets over de kosten/investeringen in aspecten
als personeel, research & development, distributie, ondersteuning,
en al die bijkomstigheden die een product met zich mee brengt.

En iets wat ik altijd al bevroedde, vind ik duidelijk bevestigd:
de Europese markt (en andere regio's dan VS) vereist flink wat
extra kosten voor techniek en ondersteuning, distributie-kanalen,
eigen lokale zakelijke verantwoordelijkheden. Dit business-model
toont aan dat we de prijs van een Mac of een ander Apple-product
niet aan de hand van slechts een dollarkoers kunnen beoordelen.


(Bewerkt door Peter Villevoye om 23:50, 7-06-2009)
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !