Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 09:06   
geplaatst door: Robert
http://www.macfreak.nl/modules/news/images/Numbers_09_icoon.jpg
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
Apple heeft net weer een recordkwartaal achter de rug, wat natuurlijk ook hier op MacFreak te lezen was, maar het aandeel blijft zakken. Voordat die cijfers bekend waren leek dat vooral te komen doordat de koers gemanipuleerd werd, maar sinds die cijfers bekend geworden zijn ligt dat natuurlijk minder voor de hand.

Daarom hier een paar redenen waarom de koers van Apple dalende is:

It's the profit, stupid

Hoewel er met de omzet een nieuw record gevestigd werd, was het voor het eerst dat Apple's winst daalde. En hoewel dat voor een gedeelte kwam door Appel eigen succes (het lukte simpelweg niet om meer iPad mini's te maken) en het nieuwe design van de iMac (de vraag is veel hoger dan de aantallen die Apple kan leveren), zijn investeerders hier niet blij mee, want die kijken in de regel naar de toekomst.

Als je snel wilt zien wat deze trend betekent dan kan dat door te kijken naar de grafieken van Dan Frommer op SplatF. En als je er uitleg bij wilt, Nicholas Carlson van Business Insider heeft een versie voor 'dummy's' gemaakt, waar je dezelfde grafieken kan zien Woordenmet een duidelijke uitleg.

Waarom is Apple anders?

Veel investeerders zien Apple nog altijd als een bedrijf dat een speler in de marge is. Het succes van de afgelopen jaren in die visie is een uitzondering op de regel en niet iets dat voort kan duren. Het meest extreme voorbeeld van hoe de markt dit bedrijf anders beoordeelt is waarschijnlijk de vergelijking tussen Apple en Amazon. In deze korte analyse van Philip Elmer-Dewitt (Fortune/CNN) vergelijkt hij de koers/winst verhouding (in het Engels P/E) van deze twee bedrijven en dat laat zien dat er voor Apple kennelijk heel andere wetten gelden.

Want waar Apple de eigen koers op dat moment in 13 jaar terug zou kunnen betalen (inmiddels nog sneller, de koers is tenslotte gezakt) is dat voor Amazon bijna 3000 jaar (en daar staat geen nul te veel!).

Mocht Apple's aandeel nog verder zakken dan zou Apple zich op een gegeven moment van de beurs af kunnen halen; op dit moment is de waarde van het bedrijf drie keer wat ze in kas hebben, en dat bedrag in kas groeit natuurlijk nog steeds.

De wetten van de grote getallen

Als een bedrijf heel erg groot wordt dan is het op een gegeven moment bijna onmogelijk om je eigen records iedere keer weer te overtreffen. Op een gegeven moment is dat simpelweg niet meer mogelijk.

Een prima analyze daarover is the lezen in dit stuk van James B. Stewart in The New York Times.

Hoe nu vooruit?

Er is natuurlijk geen reden voor paniek, als Apple verder gaat zoals ze bezig zijn (en liefst weer met iets bijzonders komen) dan blijft het bedrijf veel geld, héél veel geld, verdienen. Daarbij hoop ik wel dat ze met name met iOS 7 grote stappen gaan zetten, want ik heb nog wel wat wensen daar.

Maar wat betreft de grote lijn is het misschien het best om Steve Jobs nog even aan het woord te laten:

Citaat

The Mac-user interface was a 10-year monopoly," says Jobs. "Who ended up running the company? Sales guys. At the critical juncture in the late '80s, when they should have gone for market share, they went for profits. They made obscene profits for several years. And their products became mediocre. And then their monopoly ended with Windows 95. They behaved like a monopoly, and it came back to bite them, which always happens.

A wicked smile cracks the bearded, crinkly Steve Jobs's visage, and for a moment he could be the playful upstart who shocked the world 20 years ago. "Hmm, look who's running Microsoft now," he says, referring to former Procter & Gamble marketer Steve Ballmer. "A sales guy!" The smile gets broader. "I wonder ..." he says.


Ik neem aan dat niemand de ironie is ontgaan dat Tim Cook eigenlijk ook een 'sales guy' is. Maar dan wel een die aangesteld is door de man die wist dat een goed bedrijf meer nodig heeft dan een man die alleen aan verkopen denkt...
Klik hier voor informatie over het onder de aandacht brengen van producten of diensten op MacFreak.
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 09:12    reactie #1
geplaatst door: MacWim
Aardig verhaal in de Volkskrant vandaag, vrijdag 25 januari. Een pagina groot. Veelzeggend is de grafiek van de beurskoers over een periode van tien jaar: na een idioot hoge koers nu terug naar normaal.

Ziehier een plaatje.

Ik zou zeggen: als er nog eens 100 punten vanaf gaan, is het resultaat nog mooi.
Mac mini M1, 16 GB 1TB | MBA 6.2 | iPhone 13 mini | iPad 2025 | iPod touch 2009 | Apple TV 3
Bouw websites; webteksten; beeldbewerking met Pixelmator Pro. interlijn.nl
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 09:14    reactie #2
geplaatst door: Robert
Drie keer de waarde op de beurs van wat een bedrijf zelf in kas heeft is een erg lage (en dus geen idioot hoge) koers...
Klik hier voor informatie over het onder de aandacht brengen van producten of diensten op MacFreak.
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 09:31    reactie #3
geplaatst door: odo
Het lijkt me gezonder voor een Apple liefhebber om geen aandelen in bezit te hebben anders dan voor de aardigheid. Als bedrijf gaat Apple niet voor de winst, dat zou je als belegger in Apple aandelen dus ook niet moeten doen lijkt mij.

Ik zag het artikel in de Volkskrant ook. Duidelijk verhaal. Verderop in de krant zie je het dan toch weer mis gaan. "Terwijl Apple in de problemen zit, krabbelt Nokia weer op". Over tendentieus gesproken.
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 10:47    reactie #4
geplaatst door: Claus Bleijerveld
Ik vraag me wel eens af wie er achter deze subtiele tendens zit om Apple langzaam te ondermijnen met vage bedenksels, dit is een week of 4 terug langzaam begonnen en door alle media opgepikt.
Freelance Audio Engineer
http://www.crystalcradleaudio.com
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 12:10    reactie #5
geplaatst door: mattiman
Tja, aandelenkoersen. Van belang voor diegene die ze kopen en verkopen. Maar verder zie ik de relevantie niet zo. Een hoofddoel van Apple lijkt me het maken van goede produkten en daarbij winstgevend bezig zijn. Dat lukt behoorlijk goed. Een doel voor consumenten is het kopen van goede produkten. Lukt ook.

Het doel van kranten en media is lezers/bezoekers trekken. Een middel daarbij is sensationele/tendentieuze verhaaltjes verzinnen. Dat lukt ook erg goed, lijkt het wel.

Dus wat is nu het probleem? Iedereen blij toch? Apple met het maken van toffe produkten en miljardenwinst, consumenten met hun nieuwe iphones, kranten met hun krantverkoop en hedgefundmanagers met hun gemanipuleerde mega winsten.
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 16:28    reactie #6
geplaatst door: DJAN
Kan mij wel vinden bij de analyse van Business Insider van hierboven de link. Het is altijd al aangegeven dat wanneer je als bedrijf 1 grote klant hebt, welke meer dan 50% van je omzet bepaald, is het vrij link want als die klant stopt, minder koopt of slechter er komt voor te staan, dan is dat voor uw bedrijf minder. En dat is nu eens Apple's probleem... Mac's, iPods zijn minder in omzet, iPad maak niet dezelfde verkoop van als de iPhone... Apple's business is volledig in handen van de iPhone.
Mac Pro 8 core / iMac 21" / MacBook Pro 15" / iPod nano / iPhone 3GS / iPad2
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 16:38    reactie #7
geplaatst door: orange
Citaat
odo om 09:31, 25-01-2013
...Als bedrijf gaat Apple niet voor de winst...

Nee, het is allemaal puur hobby.  :biggrin:
Sinds 12-01-1963.
Hobby > Music in Motion: www.drumcorpsinprogress.nl
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 19:01    reactie #8
geplaatst door: Jules

Citaat
MacWim om 9:12, 25-01-2013
Aardig verhaal in de Volkskrant vandaag, vrijdag 25 januari. Een pagina groot. Veelzeggend is de grafiek van de beurskoers over een periode van tien jaar: na een idioot hoge koers nu terug naar normaal.

Ziehier een plaatje.

Ik zou zeggen: als er nog eens 100 punten vanaf gaan, is het resultaat nog mooi.


Zelfs op zijn top, was het aandeel Apple nog aan de lage kant als je kijkt naar de winstcijfers en het bedrag dat het bedrijf in kas heeft. Roberts vergelijking met Amazon spreekt hierin ook boekdelen. Apple zou alle uitstaande aandelen in slechts 13 jaar kunnen terugkopen met de netto winst (op basis van de huidige winstcijfers), bij Amazon zou dat 3000 jaar duren. Wat 'normaal' is zal ergens ergens in het midden liggen, maar een groot bedrijf dat een market cap van slechts 13 keer de jaarwinst heeft, heeft een zwaar ondergewaardeerd aandeel.
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 19:02    reactie #9
geplaatst door: Ziegler
Geef mij zo'n hobby.
Maar goed, het was toch geen manipulatie . . . . . . Goh.
 :cool:
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 19:16    reactie #10
geplaatst door: mikes
En Exxon weer het grootste bedrijf in de wereld. Geeeuw :biggrin:
De "apple" valt niet ver van de boom.....
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 19:24    reactie #11
geplaatst door: martin93
Een inconvenient truth voor mr Gore. Hij is zo in enkele dagen net zoveel miljoenen kwijtgeraakt als ikzelf ooit nog eens met de loterij hoop te winnen :smile:
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
25 januari 2013 - 21:23    reactie #12
geplaatst door: Powerbooky
Citaat
Als een bedrijf heel erg groot wordt dan is het op een gegeven moment bijna onmogelijk om je eigen records iedere keer weer te overtreffen. Op een gegeven moment is dat simpelweg niet meer mogelijk.


Klopt helemaal. Het is een keiharde natuurwet.
Helaas zijn er nog steeds veel te veel directeurtjes, sales-eikels, aandeelhouders, beurshandelaartjes én politici die denken dat wel even te kunnen negeren. Stug meer stijging van de winststijging blijven verwachten, zelfs als het hele kaartenhuis al aan het instorten is. Geld- en gokverslaafden zijn het.
:mad:
Smart people usually do their things on a Mac!  | Mac mini 2009 | Mac mini 2014 ProxMox | Mac Pro 2008 | MacBook Pro 2019 | Mac mini M4 pro
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
26 januari 2013 - 11:48    reactie #13
geplaatst door: MacWim
He-he, lekker 't is zaterdag.
Even geen handel in aandelen AAPL.
Geeft dat even rust...
Mac mini M1, 16 GB 1TB | MBA 6.2 | iPhone 13 mini | iPad 2025 | iPod touch 2009 | Apple TV 3
Bouw websites; webteksten; beeldbewerking met Pixelmator Pro. interlijn.nl
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
26 januari 2013 - 17:58    reactie #14
geplaatst door: Pieterr
Ook het Samsung aandeel is flink onderuit gegaan na de bekendmaking van recordwinsten. Het betreft hier dus geen specifiek Apple-probleem.
"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
28 januari 2013 - 13:46    reactie #15
geplaatst door: Mr Evil
Waarom Apple's aandeel verder gedaald is
28 januari 2013 - 13:56    reactie #16
geplaatst door: Robert
En hier een prima analyse waarom de beurs er dit keer naast zit...
Klik hier voor informatie over het onder de aandacht brengen van producten of diensten op MacFreak.