REALBasic versus Xcode
28 augustus 2005 - 21:04   
geplaatst door: Perquin
Ik heb een tijd geleden REALBasic 3 kunnen aanschaffen en daar een aantal leuke progamma's mee kunnen schrijven. Niet commercieel.
Nu blijkt dat Tiger 'raar' doet met mijn gemaakte programma's (oa. tekstvelden zijn gestreept knoppen vierkant). Een nieuwe versie van REALBasic kopen is een optie, maar die vind ik duur. In de MacFan zag ik een artikel over Xcode en ik ben een beetje aan de slag gegaan. Ik zit nu op een punt dat ik me afvraag:

Moet ik me gaan verdiepen in Xcode en applescript zodat ik uiteindelijk mijn programma's uit REALBasic kan gaan herschrijven of is Xcode niet geschikt voor mijn programma's. Met andere woorden zijn er dingen die wel met REALBasic 3 kunnen maar niet met Xcode. Wat is het verschil in mogelijkheden.

REALBasic versus Xcode
28 augustus 2005 - 21:20    reactie #1
geplaatst door: fredmatrack
RealBasic is echt een basic variant en in mijn opinie vrij beperkt. Ik heb de laatste versie gedownload en daar zitten al enkele nuttige nieuwe functies in die ik miste in de vorige versies.

Als je het vergelijk met XCode dan is XCode pakken uitgebreider qua mogelijkheden, maar, de taal is totaal verschillend. In XCode ga je meer met C-varianten aan de slag gaan en zeker niet met Basic-achtige talen.

In RealBasic zitten inderdaad soms wat bugs die zelfs in de compiled code zichtbaar is. Zeker in versie 3 is dat merkbaar.
Je kan perfect je code herschrijven naar XCode, het zal afhankelijk zijn van je kennis van programmeren en niet van de tool waar je mee werkt.

REALBasic versus Xcode
28 augustus 2005 - 21:47    reactie #2
geplaatst door: Perquin
Oké, dat lijkt me duidelijk, ga ik me dus verdiepen in Xcode. Is er een boek of andere informatiebron die iemand kan aanraden. Ik kan aardig overweg met REALBasic (en Hypercard, waarom is dat ooit de nek om gedraaid :cry: ) niet echt een Noob dus, maar ook niet echt een die-hard programeur.
REALBasic versus Xcode
29 augustus 2005 - 09:27    reactie #3
geplaatst door: mr omvlee
Nou, dat moet je niet te snel zeggen...
natuurlijk, voor de mac is Xcode eenvoudidigweg superieur aan realbasic (en zal dat ook altijd blijven)
Wil je echt ook met 1 klik een windowsversie van je programma hebben, dan is Realbasic echter zeer het overwegen waard, alleen is Realbasic 3 dan echt niet meer voldoende
REALBasic versus Xcode
29 augustus 2005 - 09:38    reactie #4
geplaatst door: Perquin
Tja, een windows versie maken was een paar jaar geleden wel een pre, maar nu eigenlijk niet meer zo. Zou leuk zijn, maar niet noodzakelijk. Het is me geen dikke 400,- (- onderwijskorting) waard
REALBasic versus Xcode
29 augustus 2005 - 12:29    reactie #5
geplaatst door: BraboMac
De informatiebron die je zoekt zal afhankelijk zijn wat je wil maken.

Als je zeker wil weten dat je alles kunt maken, dan is Cocoa for MAC OS X van Aaron Hillegas (2nd edition) een heel goed boek. Er wordt wel enige kennis van C-programmeren verondersteld. Echter deze voorkennis hoeft niet uit ervaring te bestaan. Er wordt ook naar Apple documentatie verwezen. Als je die doorleest (en je hebt Real Basic ervaring) dan moet dat zeker lukken.

Wil je eerst even expirementeren met OS X, voordat je je er helemaal in stort, dan weet ik nog wel iemand die het boek "Cocoa for Dummies" te koop heeft. Da's een leuke (toch best wel uitgebruide) introductie naar Xcode. Ik vraag 10 euro voor dat boek. Eventuele verzendkosten moet je wel zelf betalen. (Rembours binnen NL is 6 euro geloof ik).

Big Nerd Ranch blogs for Mac developers (and Nerds)
Er bestaan slechts 10 soorten mensen op deze aarde: Zij die binair kunnen rekenen en zij die dat niet kunnen.
REALBasic versus Xcode
29 augustus 2005 - 13:18    reactie #6
geplaatst door: bartje
Ik sta op het punt om een programma te herschrijven dat in filemaker was gemaakt, maar waar nogal wat bugs in zaten. Er waren veel onvoorspelbare gebeurtenissen onder FM. De ene keer deed ie alles goed, dan weer niet.

We overwegen in realbasic aan de slag te gaan omdat daar database-omgevingen worden ondersteund. Kan dit ook onder Xcode ?

RapidNed : alles voor de nederlandstalige RapidWeavergebruiker !
REALBasic versus Xcode
29 augustus 2005 - 16:00    reactie #7
geplaatst door: BraboMac
Vast wel. Vergeet niet dat heel iLife in Cocoa (onder Xcode) geprogrammeerd is!

Ik weet in ieder geval dat MySQL ondersteund wordt door een open source project. Deze kun je vinden op http://cocoamysql.sourceforge.net/

Google heeft my voor PostGreSQL naar deze site verwezen: http://sourceforge.net/projects/pgsqlcocoa/

Ik moet eerlijk bekennen dat ik beide sources nog nooit heb gecompileerd.

Big Nerd Ranch blogs for Mac developers (and Nerds)
Er bestaan slechts 10 soorten mensen op deze aarde: Zij die binair kunnen rekenen en zij die dat niet kunnen.
REALBasic versus Xcode
31 augustus 2005 - 11:34    reactie #8
geplaatst door: Perquin
Wauw, na een beetje proberen blijkt dat het erg goed gaat. M'n eerste programma is al klaar.

Een willekeurig getal generator; erg handig voor de klas, aantal leerlingen invoeren en de computer zegt wie een beurt krijgt. :thumbs-up:

Een flink aantal dingen is anders dan in REALBasic, maar het lijkt weer op Hypercard. Ik heb nog wel een flink aantal vragen, maar Apple geeft heel wat documentatie mee. Heel handig.

Een vraag die daar niet in staat is:
"Is er een forum of mailinglist die over Xcode gaan?" of is dit forum daarvoor geschikt?

Zijn er hier veel mensen die verstand hebben van Xcode en interface builder en natuurlijk kijken die hier regelmatig.

en @Bartje ik vind het er beter uitzien dan nogmaals REALBasic kopen

(Bewerkt door Perquin om 12:02, 31-08-2005)

REALBasic versus Xcode
13 september 2005 - 14:42    reactie #9
geplaatst door: RASH
Zeg eens,

Heb ik het nu verkeerd begrepen of zo?

Ik dacht dat XCode een ontwikkelomgeving was, waarin je met verschillende programmeertalen (o.a. Objective-C, Java) aan de slag kunt. In principe zou je dan XCode ook moeten kunnen gebruiken om REALBasic programma's te schrijven.

Verder lees ik zo vaak dat men programmeert in Cocoa (of Carbon), terwijl dat vlgs mij bibliotheekbestanden (libraries) zijn die je met diverse programmeertalen kunt benaderen. Of heb ik dat soms verkeerd begrepen?

Ik bedoel hier niets kwaads of cynisch mee, maar ik zou graag duidelijkheid willen, want programmeren is al moeilijk genoeg. Om daar ook nog eens begripsverwarring aan toe te voegen...

Groeten,
René.

REALBasic versus Xcode
13 september 2005 - 15:05    reactie #10
geplaatst door: mr omvlee
Je kunt Xcode indrdaad gebruiken voor het programmeren in allerlei talen, maar NIET om te programmeren in (Real)Basic, daar heb je echt Realbasic zelf voor nodig...

Wat betreft het tweede; Obj-C / Java classes zijn gewoon tekstbestanden die inderdaad met willekeurig welke teksteditor te maken zijn...
Maar voor het GUI-gedeelte heb je (in ieder geval met Cocoa) de interface buillder, en daarmee ook Xcode, nodig (nou ja, misschien niet essentieel,. maar het is wel érg handig  :cool: )

Toch?

REALBasic versus Xcode
21 september 2005 - 09:17    reactie #11
geplaatst door: BraboMac
@Perquin: Dit forum is zeer goed geschikt!

@RASH:
Cocoa is de Apple-implementatie van Objective-C
Carbon is de Apple-implementatie van C++

Theoretisch zou je natuurlijk REALbasic programma's in Xcode kunnen maken, maar je kunt natuurlijk niet de compiler van Xcode gebruiken. Je misbruikt Xcode dn als veredelde teksteditor. Praktisch gesproken is het dus niet mogelijk.

Big Nerd Ranch blogs for Mac developers (and Nerds)
Er bestaan slechts 10 soorten mensen op deze aarde: Zij die binair kunnen rekenen en zij die dat niet kunnen.
REALBasic versus Xcode
21 september 2005 - 11:35    reactie #12
geplaatst door: limmelambok
Cocoa is een applicatie framework dat geschreven is in Objective C.  Je kan Cocoa objecten gebruiken vanuit C++ als je wil, maar dan maak je het jezelf wel moeilijk?
Vanuit Objective C kan je ook C++ klassen oproepen (je krijgt dan zoiets als
[cocoaObject doeIetsMet:cPlusPlusObject->geeftAttribuut()]; )
Persoonlijk baseer ik m'n interfaces op Cocoa en bouw ze in Objective C. Het model is nog in C++ (herbruik van vroegere versies) en de controller is in ObjectiveC++, de mengelmoes waarin je de twee door elkar kan halen zoals in bovenstaand voorbeeld.
Carbon is een serie C libraries (geen C++ geloof ik, als ben ik niet zeker). Carbon en Cocoa zijn beiden gebouwd op de zelfde CoreFoundation bibliotheek, alwaar het echte werk gebeurt. Carbon was ontwikkeld om zoveel mogelijk op het oude Os9 te lijken enzo de overgang naar OsX te vergemakkelijken voor de ontwikkelaars. Wil je dingen doen die niet ondersteund zijn in Cocoa (hoe langer hoe minder - meestal zaken die met hardware te maken hebben), dan moet je rechtstreeks de CoreFoundation libraries aanspreken.
MacBookPro 2Ghz
G5 Dual*2.7