vertraging geprojecteerd beeld
26 september 2005 - 18:14   
geplaatst door: Han Savelkoel
Ik heb een dvd gemaakt voor een operavoorstelling. Het beeld wordt van de dvd speler uitgestuurd naar een beamer en het geluid naar een p.a. De beamer heeft waarschijnlijk een vertraging in het beeld, want e.e.a is niet meer lipsync. Op een televisie is beeld en geluid van de dvd gewoon sync overigens.

Iemand ervaring met dit soort van dingen?

G4 dual 867- mac osx 10.3.9
vertraging geprojecteerd beeld
26 september 2005 - 19:11    reactie #1
geplaatst door: Sid
Weet je misschien of het source materiaal van die dvd interlaced is? Een TV gebruikt interlaced beelden, dat wil zeggen dat 1 beeldje uit 2 halve beelden is opgebouwd. Een beamer is progressive scan, wat wil zeggen dat het puur met complete beelden (frames) werkt. Bij een TV is het dus zo dat je 50 halve beelden per seconde te zien krijgt en bij een beamer is het zo dat je 25 hele beelden per seconde te zien krijgt (bij PAL dan).

Als de dvd interlaced is moet de ingebouwde de-interlacer in de beamer van die halve beelden hele beelden maken. Dit zorgt vaak voor een vertraging. Sommige duurdere dvd spelers kunnen hier rekening mee houden door het geluid ook een vertraging te geven zodat het later bij de versterker aankomt en dus weer synchroon gaat lopen met het beeld.

De mogelijkheden zijn dus ervoor te zorgen dat het geluid later bij een versterker komt (door een dvd speler te gebruiken die die mogelijkheid ondersteund). Of de dvd te re-authoren en het film materiaal om te zetten naar progressive scan (en ervoor zorgen dat het geluid goed synchroon blijft lopen).

Overigens is de vertraging ook afhankelijk van de gebruikte de-interlacer in de beamer. Je zou een andere beamer kunnen proberen, misschien dat het daarbij minder is. De kwaliteit van de de-interlacers is per beamer soms erg verschillend.

(Bewerkt door Sid om 19:15, 26-09-2005)

vertraging geprojecteerd beeld
28 september 2005 - 11:47    reactie #2
geplaatst door: Han Savelkoel
Het bron materiaal is dv-cam, wat normaal gesproken inderdaad interlaced is. Zou dus inderdaad het probleem kunnen zijn. Maar hoe zet ik dat om naar progressive scan?
G4 dual 867- mac osx 10.3.9
vertraging geprojecteerd beeld
28 september 2005 - 12:10    reactie #3
geplaatst door: Plexyglazz
Een alternatief voor een duurdere DVD-speler is
om de projectie vanaf een laptop te draaien met
behulp van VLC. In VLC is het namelijk mogelijk
om je geluid een offset te geven waardoor het
weer synchroon loopt met je beeld.

Het is weliswaar een heel gepriegel om het goed
te krijgen en VLC is niet het meest stabiele pro-
gramma, maar ALS het mogelijk is om vanaf een
laptop te werken, dan is het wellicht een oplossing.

Als VLC overigens alleen draait, zonder andere
programma's erbij, dan is de stabiliteit zeer goed.
En VLC kan ook full-screen Quicktime-filmpjes
afspelen zonder dat je daarvoor QT-pro hoeft aan
te schaffen!!

[Bastiaan]

vertraging geprojecteerd beeld
28 september 2005 - 13:45    reactie #4
geplaatst door: Sid
Misschien werkt de normale Apple DVD player dan ook goed, aangezien je laptop standaard progressive uitstuurt en die omzetting al in de laptop plaatsvind (geluid wordt dan daar al met beeld gesynchroniseerd). Dit is inderdaad alleen een optie als je een laptop kunt gebruiken.

Overigens zijn de de-interlacers van de meeste (home cinema) beamers snel genoeg. Mij lijkt het dus dat je een beamer gebruikt die eigenlijk bedoeld is voor powerpoint/keynote presentaties. Andere apparatuur is geen optie?

vertraging geprojecteerd beeld
29 september 2005 - 11:10    reactie #5
geplaatst door: Han Savelkoel
We maken gebruik van een sharp XG-P25X. Dat is een vrij sjieke beamer die veel ansilumen uitspuugt. Volgens de technicus is het van de sharp bekend dat die een vertraging in het beeld geeft. Een andeere beamer is denk ik geen optie. Laptops of powerbooks lijken mij geen goede optie. Mijn ervaring met de dvd-players in die apparaten zijn niet erg goed (beeld hapert) Daarnaast moet er worden geschakeld tussen 10 verschillende tracks en dat gaat volgens mij strakker met een lossen dvd-speler.

Ik ben nog steeds benieuwd of je met fcp een progressive-scan mov kan creëren...

G4 dual 867- mac osx 10.3.9
vertraging geprojecteerd beeld
29 september 2005 - 11:38    reactie #6
geplaatst door: Plexyglazz
Als je met tien verschillende tracks werkt, dan zou
VLC juist weleens de oplossing kunnen zijn, moet
je natuurlijk wel even kijken op de site van VLC of
je meer info over de offset kunt vinden als de pro-
blemen zich ook vanuit VLC voordoen.

VLC is in mijn ogen zeer geschikt, omdat het playlists
kan aanmaken.

En aangaande de stabiliteit van VLC, deze is zeer goed
als er geen andere programma's naast draaien en je
een schoon systeem gebruikt (Win of Mac maakt dan
niet echt uit).

Als je de beschikking over één of meer laptops hebt
binnen jullie productiegroep, dan zou ik in ieder geval
bij de repetities een poging wagen. Want niet geschoten
is altijd mis.


[Bastiaan]

vertraging geprojecteerd beeld
29 september 2005 - 12:26    reactie #7
geplaatst door: Han Savelkoel
Maar zit je dan niet vast aan eenvoorgeprogrammeerde gang van zaken? Ik ga in elke geval even testen met vlc de aankomende dagen. 's kijken wat de mogelijkheden zijn.
G4 dual 867- mac osx 10.3.9
vertraging geprojecteerd beeld
29 september 2005 - 22:26    reactie #8
geplaatst door: R Laribij
Komt het vertraagde geluid ook uit de beamer? zo niet deze er tussen laten zitten.(als er de aansluitingen voor zijn)

(Bewerkt door R Laribij om 22:28, 29-09-2005)

vertraging geprojecteerd beeld
29 september 2005 - 23:35    reactie #9
geplaatst door: Plexyglazz

Citaat
Han Savelkoel om 12:26, 29-09-2005
Maar zit je dan niet vast aan eenvoorgeprogrammeerde gang van zaken? Ik ga in elke geval even testen met vlc de aankomende dagen. 's kijken wat de mogelijkheden zijn.

In zekere zin zit je inderdaad aan 'eenvoorgeprogrammeerde"
gang van zaken vast, maar je kunt bestanden ook in je playlist
slepen op het moment dat je ze nodig hebt, net zoals je in een
ftp-programma of in de Finder bestanden kunt kopieren in de
volgorde waarin je ze van de ene locatie naar de andere sleept.
(Deze vergelijking gaat natuurlijk niet geheel op, maar ik hoop
dat je begrijpt wat ik bedoel.)

Ik hoop dat je eruit komt en dat de voorstelling gaat zoals
jullie hebben beoogd. Laat natuurlijk vooral weten of het
gelukt is!!!!!!!

[Bastiaan]