Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
18 juni 2025 - 19:22   
geplaatst door: Misj
Dag iedereen,

Door schermproblemen moet ik mijn Macbookpro 16" uit 2019 gaan vervangen.
Ik denk aan een M4 15" macbookair maar twijfel nog tussen 16 of 24 gB RAM.

Momenteel zal 16 zeker volstaan surfen, spreadsheets en arduino meer moet er niet mee gebeuren.
Maar met de rasse opkomst van AI vraag ik me af of ik toekomstgericht niet beter wat reserve inbouw?
Mijn eerste mac had ooit 20Mb harde schijf en die raakte nooit vol ..... een paar jaar later was dit hopeloos achterhaald.
Budgetair kan het maar als het niet nodig is kan ik er wel wat anders mee  :music:

Graag jullie mening hierover.

De macbookpro met een niet verwijderbare  :angry: 1tb SSD zou ik in target mode als opslag willen gebruiken (niet frekwent) of heeft iemand daar een betere tip voor ?

Alvast bedankt,

Misj


Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
18 juni 2025 - 19:43    reactie #1
geplaatst door: Mac Hammer Fan
Ik denk dat 16 GB RAM wel zal volstaan. Dat is al ruimschoots meer dan 8 GB. 😉
 Apple gebruiker sedert 1992  Mac Studio M4 40 GPU / M1 32 GPU Dell 32 inch scherm  MacBook Pro 16" M2 Pro  iPad 2018  iPhone SE1&3  2x Mac Pro 5,1 3,33 Ghz 6 core Radeon 580  Apple Watch 8  Apple TV 4K  Power PC G5 dc 2,3 GHz  MacBook 13" SR 2007  eMac 1.4 GHz  PowerMac G4 Beige 500 MHz
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
18 juni 2025 - 20:09    reactie #2
geplaatst door: nnsa
Aan de hand van de opgave wat je nu doet zal 16Gb volstaan. In de toekomst kijken is lastig, maar toch zou je de vraag kunnen stellen of je in de toekomst zwaardere applicaties gaat draaien op het gebied van afbeeldingen, video’s en dergelijke.

Wat ik een minder goed plan vind is de oude Macbook gebruiken in de Target mode voor opslag. Hoe zit het dan met backup’s ?

Ik zou hier in eerste instantie een grote HDD (4Tb) voor gebruiken of een kleinere SSD (1~2Tb).
Ⓒnnsa(i)-2025
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
18 juni 2025 - 20:22    reactie #3
geplaatst door: Night (Moderator)
Je moet je afvragen hoe lang je met je MBP hebt gedaan en hoeveel ruimte je in die tijd meer bent gaan gebruiken.
V.w.b. het intern geheugen:nog geen paar jaar geleden was 8GB méér dan voldoende, nu is 16GB al het minimum. Die trend zal zich in de toekomst alleen maar voortzetten. Dus als je denkt dat je, gezien de verwachte levensduur, in de toekomst 24GB nodig gaat hebben om lekker te kunnen werken, moet je dat zeker doen.
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
18 juni 2025 - 20:49    reactie #4
geplaatst door: Seagram
Het zal wel ouderwets advies zijn. Wat wil (kan) je maximaal uitgeven? Zoek daar de maximale configuratie bij. Bij mij zou de prioriteit liggen op zoveel mogelijk intern geheugen, kom je opslag tekort kan je altijd een externe SSD kopen.
Bewerkt: 18 juni 2025 - 21:02 door Seagram
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
18 juni 2025 - 21:14    reactie #5
geplaatst door: Flix
…nog geen paar jaar geleden was 8GB méér dan voldoende, nu is 16GB al het minimum.
Nou nou nou. Voor het laatste macOS (Sequoia) is 8 GB recommended, dus dat zal ook nog wel draaien op 4 GB. Om dan 16 GB ‘het minimum’ noemen… is allemaal wel een beetje paniekerig gedoe. Waarschijnlijk ben je nog een jaar of 8 prima afgedekt met 16 GB.
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
18 juni 2025 - 21:17    reactie #6
geplaatst door: Misj
@nnsa de backup is in orde, time machine met een nog werkende time capsule en belangrijke dingen ook in de cloud.
Ik vindt het gewoon sneu om die 1Tb ssd niet te gebruiken, daarom wil ik die af en toe als opslag gebruiken.

@ iedereen, ik hoop met deze langer te doen dan met de Pro van 2019 en in de toekomst misschien wat spelen met een 3D printer.

Mijn redenering is zoals die van Seagram liever safe met intern geheugen.
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
18 juni 2025 - 22:08    reactie #7
geplaatst door: boiing
… twijfel nog tussen 16 of 24 gB RAM.
Hoeveel opslag kies je, de standaard 512 GB? In dat geval kun je die €250 voor het geheugen ook besteden aan een 1 TB SSD. Zelfde meerprijs. Als dat de keus is zou ik eerder voor het laatste kiezen. Als je niet meerdere zware apps tegelijk hoeft te draaien of héle grote bestanden bewerkt ga je weinig merken van 8 GB extra. En als Apple AI niet werkbaar maakt met 16 GB doen ze echt iets fout, daar zou ik me niet zo’n zorgen over maken.

Schijfruimte kun je nooit teveel hebben is mijn ervaring, zeker als je er nog jaren mee gaat doen. Natuurlijk kan dat extern, maar doet doet de voordelen van een laptop een beetje teniet.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 16:50    reactie #8
geplaatst door: Misj
Bedankt iedereen voor alle input.

Ik onthou vooral dat 24Gb in mijn geval niet echt nodig is, en had graag voor Boing's voorstel gegaan.
Maar de prijzen hier zitten echt wel goed maar ze hebben spijtig genoeg de 1 Tb optie niet.

Momenteel gebruik ik ± 400 Gb en daar zit nog rommel bij  :sigh: , 512 Gb zal dus normaal wel volstaan, en met wat ik uitspaar kan er een extern schijfje gekocht worden.

Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 17:10    reactie #9
geplaatst door: fixar

Ik onthou vooral dat 24Gb in mijn geval niet echt nodig is, en had graag voor Boing's voorstel gegaan.
Maar de prijzen hier zitten echt wel goed maar ze hebben spijtig genoeg de 1 Tb optie niet.


Als ik daar op die website ben kan ik gewoon kiezen voor de diverse opties...
De variant 16GB + 1TB Opslag is direct leverbaar
De variant 24GB + 1TB Opslag is niet op voorraad, maar kan al rond 1 juli worden geleverd.

en bij andere partij kun je dezelfde configuraties ook bestellen voor circa € 100 minder
https://upgreatest.nl/product/4363/15inch-macbook-air-m4-10x-gpu-16gb-1tb-hemelsblauw
(wel zelf juiste toetsenbord en ram / opslag versie selecteren)


Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 17:27    reactie #10
geplaatst door: boiing
.. maar ze hebben spijtig genoeg de 1 Tb optie niet.
Dat snap ik niet, gewoon 1 TB aanklikken toch, zoals fixar ook zegt? Als je nu 400 in gebruik hebt en er nog 6 tot 8 jaar mee wil doen zou ik zeker 1 TB aanraden… Voor €250 geen gesleep en gedoe met een schijfje is geen geld :biggrin:. Maar het is maar een mening hè, lekker doen waar jij je happy bij voelt.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 18:03    reactie #11
geplaatst door: Misj
Oei excuses de verkeerde link gepost  :withstupid:.
Hier heb ik het over.

Dit scheelt wel wat in prijs.
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 18:19    reactie #12
geplaatst door: Feek
Amazon Prime heeft ook goede aanbiedingen op dit moment, zelfs met grotere SSD

edit: sorry dit is een M3
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 18:20    reactie #13
geplaatst door: boiing
Hier heb ik het over.
Ah, dan begrijp ik het 😉. Je zou de Apple onderwijs store nog kunnen overwegen. Dan kom je ook bijna op die scherpe prijzen. Wordt niets gevraagd, alleen via een andere link bestellen. Dan heb je wel alle keuzes.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 18:23    reactie #14
geplaatst door: RW076
Neem geen risico en neem 24GB, je kan het gewoon nooit meer uitbreiden.
Die HDD is voor de echte cracks te uppen, maar zou een hobbier niet moeten proberen.
De 512 versie is voor heel veel mensen genoeg, zeker als je nog een externe hdd ter beschikking hebt.

Dus ja €500,- (of goed shoppen) erbij en je kunt weer jaren vooruit.
De MM geeft je sowieso €100,- korting voor je oude Mac (elke) en voor sommige nog een stuk meer. Doet A-Mac volgens mij ook (lig soms).



Hey Gutmensch, hou gewoon je mond en hou politiek erbuiten. We zitten op een Apple forum.
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 19:46    reactie #15
geplaatst door: Ziegler
Het ‘je kan nooit meer uitbreiden’ argument is niet rationeel. Je moet in kaart brengen wat je behoefte is. Als je gewoon huis tuin en keuken dingen doet zie ik werkelijk geen enkele reden om aan RAM al te veel geld uit te geven. Schijfruimte daarentegen kom je nog wel eens tekort. Zeker als het om je hoofd computer gaat. Op mijn laptop bewaar ik niet zo veel, want dat doe ik op de iMac. Foto’s muziek filmpje. Dan is schijfruimte wel prettig. Want daarvan weet je bijna zeker dat je er in de toekomst meer van moet hebben.
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 19:57    reactie #16
geplaatst door: Misj
Ik ga er nog een nachtje over slapen  :sleepy:, maar de Upgreatest versie met 16 Gb ram En 1 Tb SSD zal het waarschijnlijk halen.

Iets duurder dan met de onderwijskorting maar ik koop dan toch dichterbij en Upgreatest sponsort deze site toch dacht ik.
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
gisteren 23:55    reactie #17
geplaatst door: ICT Consultant
Vanaf de eerste pc's en homecomputers in de jaren 80 tot zo'n 20 jaar geleden ging het hard met het werkgeheugen, van 1KB (instap Sinclair ZX81) naar 4GB.

Daarna zakte de snelheid in. Van 2005 tot 2015 ging de minimale hoeveelheid RAM van 4GB naar 8GB, en nu zijn we bij 16GB aanbeland.

Nu is 8GB niet meer voldoende en 16GB wel. Ik heb geen glazen bol, maar het zou zomaar kunnen dat dat het komende decennium voldoende is.

Ik denk dat 16GB RAM en 1TB SSD een goede keuze is, en 24GB RAM en 1TB SSD een veilige keuze.
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
vandaag 08:41    reactie #18
geplaatst door: nnsa
Vanaf de eerste pc's en homecomputers in de jaren 80 tot zo'n 20 jaar geleden ging het hard met het werkgeheugen, van 1KB (instap Sinclair ZX81) naar 4GB.
De Sinclair ZX 81 kon nog worden uitgebreid van 1Kb intern naar 16Kb met een externe module. Later naar 56Kb en 64Kb met speciale modules. De Sinclair ZX Spectrum (met 48Kb) was mijn eerste computer.
Ⓒnnsa(i)-2025
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
vandaag 08:57    reactie #19
geplaatst door: ICT Consultant
De Sinclair ZX Spectrum (met 48Kb) was mijn eerste computer.
:shakehands:
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
vandaag 09:47    reactie #20
geplaatst door: boiing
De Sinclair ZX 81 kon nog worden uitgebreid van 1Kb intern naar 16Kb met een externe module.
Yep, dat was toen ook mijn advies  :thumbs-up:. Een wiebelende RAM module overigens die bij de minste trilling zorgde dat je computer crashte en je opnieuw kon beginnen met het overtypen van 2 pagina’s machinetaal uit een Duits ZX81 magazine :music:.

Wat een tijd!

IMG_5166.jpegAankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?


(Sorry, even off-topic terwijl Misj sliep :wink:)
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
vandaag 10:06    reactie #21
geplaatst door: Ome Kor
Inderdaad, die ervaring heb ik ook. De ZX-81 was mijn eerste computer.   :smile:
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
vandaag 10:23    reactie #22
geplaatst door: Misj
Na een nachtje slapen en eens goed bekeken wat er momenteel overbodig op de schijf staat kom ik momenteel aan een dikke 300 Gb nodige schijfruimte.
Het wordt deze.

Het verschil tussen de 512Gb  en 1 Tb SSD met 16 Gb RAM is net 300 € een toch een mooie som voor iets dat ik waarschijnlijk niet nodig zal hebben.
Dit apparaat werd in 2019 aangekocht met 1TB en heb het tot vandaag niet nodig.

Ik ben ondertussen met pensioen ( klein 🤬) en heb dus de tijd als de Mac wat trager wordt door gebrek aan RAM.

Iedereen bedankt voor alle ideeën, zo is mijn keuze minstens deftig tegen het licht gehouden.

Groetjes en fijne dag nog,

Misj
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
vandaag 10:52    reactie #23
geplaatst door: iSan
Een goede, weloverwogen aankoop! Veel plezier  :thumbs-up:
Aankoopadvies: 16 of 24 GB RAM?
vandaag 11:08    reactie #24
geplaatst door: ICT Consultant
De pagina is verwarrend, titel laat 256GB zien maar specs 512GB. Maar een goede keuze, 16GB/512GB, mijn zwager heeft de M3 versie van deze MBA, en die bevalt hem goed!