Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 10:40   
geplaatst door: paul356
Wie kan mij helpen met de volgende vraag:

Op mijn kantoor komen 2 Imac 's staan, ieder in een aparte ruimte welke 10 meter uit elkaar liggen.

Op deze Imac 's gaat gewerkt worden met een administratieprogramma welke alleen draait onder Windows. De informatie uitwisseling is in een netwerk via 'peer to peer'. Eén Imac wordt centrale computer en de ander kan info ophalen en daarop plaatsen. Met name voor de agendaplanning is het belangrijk dat de informatie uitwisselbaar is zodat er geen dubbele data ingepland kunnen worden.
(Eerder hebben we dit programma op twee Pc 's onder Windows met een server gedraaid. Maar dat is ondertussen erg verouderd. Ik moet naar nieuwe hardware en wil overstappen op de Imac.)

Wat heb ik (naast de Imac 's) nodig om dit syteem goed te laten draaien.

Groeten,

Paul

Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 10:55    reactie #1
geplaatst door: Pieterr
Volgens mij niet zo heel veel. Zorg er wel voor dat je netwerk gigabit is dwz gebruik een gigabit router en de juiste ethernetkabels.
"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 10:55    reactie #2
geplaatst door: daveh
Kun je niet beter op zoek naar soortgelijke mac software of een Google oplossing?
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 16:15    reactie #3
geplaatst door: paul356
"Volgens mij niet zo heel veel. Zorg er wel voor dat je netwerk gigabit is dwz gebruik een gigabit router en de juiste ethernetkabels."

Dank je voor je snelle antwoord maar nu weet ik het nog niet.
Kan het wireless?
Werkt zoiets met Parallels?
Heb ik meer nodig?

"Kun je niet beter op zoek naar soortgelijke mac software of een Google oplossing?"

Nee, helaas is er geen soortgelijke mac software. Maar ik weet niet wat een google oplossing is. Door google kwam ik hier. Dus hoop hier wat tips te krijgen.

Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 16:24    reactie #4
geplaatst door: Heiman Alberda
Welkom Paul

Als je via Bootcamp Windows op die iMac's zet moet het geen probleem zijn.

iMac M4
iPad 6
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 17:57    reactie #5
geplaatst door: Pieterr

Citaat
paul356 om 16:15, 28-09-2010

Kan het wireless?
Werkt zoiets met Parallels?
Heb ik meer nodig?

Ja, dit kan ook wireless, maar dat wil je niet. Als je echt de schijf van de ene Mac wilt gaan gebruiken als server voor een programma dat op de andere Mac draait, dan is een goede netwerkverbinding essentieel. Ik zou in ieder geval een kabel trekken en afzien van een wireless-only aanpak.

Of het werkt met parallels: waarschijnlijk wel. Je kunt dat zelf uitproberen door eerst de trial versie van parallels te installeren voordat je tot aanschaf overgaat.

Meer nodig: geldige Windows licenties voor op beide Macs.

"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 19:28    reactie #6
geplaatst door: boni
voor wat gaat je imac nog gebruikt worden naast je windows only administratie pakket?
Als het enkel daar voor is, bootcamp erop en native vanuit windows werken zou ik zeggen.
MBA 13” M1-chip / 8 GB geh. / 512 GB SSD - Mac mini M1-chip / 8 GB geh. / 512 GB SSD - MBP 16” M1 PRO-chip / 16 GB geh. / 2TB SSD - MBA 15” M4-chip /  16 GB geh. / 1TB SSD.
 Mijn Mac en Synology NAS'en.
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 19:45    reactie #7
geplaatst door: Pieterr
Als het echt enkel daar voor is, kun je je afvragen waarom je überhaupt een iMac zou gebruiken. En ja, ik vind iMacs ook mooi om te zien. :wink:
"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 19:59    reactie #8
geplaatst door: JaVaWa
Gigabit is onzin, 100 Mbit is ruimschoots voldoende, en draadloos moet ook nog wel lukken.
2 jaar geleden moesten we het met de hele afdeling van ca. 70 man doen met één 100 Mbit verbinding (erg vlot ging het weliswaar niet meer), dus met z'n 2en moet dat zeker lukken.
De kans dat het niet werkt met Parallels is trouwens erg klein.
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 21:33    reactie #9
geplaatst door: Pieterr
@jaq: En 10 jaar geleden belden we gewoon in met een piep-kraak modem.  :wink:
"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 22:30    reactie #10
geplaatst door: jack brent
Administratieve software is niet erg netwerk intensief. Een gigabit lijn is dan m.i. overkill. Maar wel leuk natuurlijk. Gebruik voor de bekabeling dan wel cat5e of cat6 anders maak je er mogelijk geen volledig gebruik van. Draadloos is dan onzin want dit gaat dan met c.a. 1/8 van de snelheid die je met een draad kunt halen.

Maar veel interessanter is dan die eerder gestelde vraag wat er naast het administratie pakket mee moet worden gedaan dat het inzetten van een iMac rechtvaardigt. Anders zou ik goedkope Delletjes adviseren.

Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 22:39    reactie #11
geplaatst door: Pieterr
Een goede gigabit router kost 70 euro. Ik snap daarom de kreten "onzin" en "overkill" niet zo goed. Iedereen die wel eens backups maakt over het netwerk weet dat het fijn is als dat wat sneller gaat dan de maximum 10 MB/s van een 100 Mbps ethernetnetwerk.

"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 23:19    reactie #12
geplaatst door: jack brent
Pieterr: Ik gebruik de term 'overkill' niet vanuit een financieel oogpunt want ik kan niet in de portemonnee van TS kijken. Wel vanuit een technisch oogpunt, waarbij ik vind dat wanneer je een gigabit netwerk aanlegt om een administratieprogramma dat niet veel meer dan 20 kilobyte per seconde moet uitwisselen de term overkill op zijn plaats is.

De term 'onzin' heb ik in een heel andere context gebruikt dan dat jij dat nu doet voorkomen. Het is onzin om een gigabit netwerk aan te leggen wanneer je draadloos wilt gaan werken. Andersom betekent dit dat het onzin is om draadloos te gaan werken wanneer je over een gigabit netwerk beschikt.

Advies netwerk Windows op iMac's
28 september 2010 - 23:51    reactie #13
geplaatst door: JaVaWa
@Pieterr: De vraag betrof niet het maken van backups. Om dan te suggereren dat je met minder dan een gigabit netwerk niet uit de voeten kan, vind ik niet juist.
Zelfs bij het maken van backups is het natuurlijk maar relatief. Zolang het backuppen de gebruiker geen tijd kost, geeft het toch niet als je computer er wat langer over doet? Als je daardoor gedwongen wordt om langer op je werk te blijven, dan wordt het natuurlijk een ander verhaal...

@paul356: Als je nu al de beschikking hebt over een draadloos netwerk: probeer het eerst eens uit. Als de snelheid tegenvalt kun je nog altijd een bedraad netwerk aanleggen.

Advies netwerk Windows op iMac's
29 september 2010 - 06:58    reactie #14
geplaatst door: Pieterr
@jack brent: Ik refereerde aan de "onzin" van jaq, niet van jou.

@jaq: Nee, de vraag trof niet het maken van backups. De vraag betrof wel waar je zoal aan moet denken, en dan is (de snelheid van) het maken van backups zeker ook een aspect.

Ik snap nog steeds de aversie tegen zo'n gigabitkabeltje niet. Als je nu toch anno 2010 je werkplekken gaat inrichten, doe het dan gelijk goed zou ik zeggen. Maar iedereen heeft natuurlijk recht op zijn mening. Enfin, de TS moet maar zien wat ie verder met onze goedbedoelde tips doet.

"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
29 september 2010 - 11:30    reactie #15
geplaatst door: JaVaWa
Ik heb geen aversie tegen gigabitkabeltjes, maar wel tegen uitspraken waarin gesuggereerd wordt dat het met minder dan gigabit (of zelfs draadloos) onwerkbaar zou zijn.
Advies netwerk Windows op iMac's
29 september 2010 - 12:57    reactie #16
geplaatst door: paul356
Heren alvast bedankt voor jullie enthousiaste informatie.

Het softwarepakket is een agenda, patiëntendatabase en financieel administratieprogramma in één. Hier werk ik al jaren mee en alle patiëntengegevens staan hierop dus een ander programma is erg arbeidsintensief om dit allemaal over te zetten (>6000 patienten).
Ik heb sinds enige tijd een Macbook pro en vind het werken met Macsysteem uiteindelijk toch idealer. Ook wil ik meer applicaties van Apple gaan invoeren in huis en samenwerking is dan wel makkelijk.(Secretaresse gaat inderdaad voornamelijk voor de looks.) Maar ik wil snel kunnen overschakelen van Windows naar Mac OS en dat zou dan kunnen met parallels, begreep ik. Soms lees ik dat software welke werkt met windows alleen functioneert in Bootcamp. Met Bootcamp moet je telkens uit/inloggen en dat vind ik niet erg functioneel voor ons.

Het trekken van een kabel is mogelijk maar moeilijk. Daarom leek een wireless oplossing idealer. Inderdaad is er niet veel data overdracht dus de snelheid mag tikkeltje lager.

Als ik het goed begrijp, zou ik het kunnen proberen met:
2 x Imac
2 x Windows 7 pro
2 x Parallels (of VMware Fusion?) Nog advies?
Airport extreme

Paul

Advies netwerk Windows op iMac's
29 september 2010 - 13:02    reactie #17
geplaatst door: Pieterr

Citaat
paul356 om 12:57, 29-09-2010

Nog advies?

Denk aan je backups.  :wink:
"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
29 september 2010 - 13:02    reactie #18
geplaatst door: jack brent
Je opsomming lijkt mij helemaal juist. Parallels of VMware Fusion is een lastige keus. Beide draaien om elkaar heen en hebben ieder hun schare van fans. Met enige regelmaat verschijnen er vergelijkingen van beide en daar lijkt Parallels vaak net ietsepietsje hoger gewaardeerd te worden. Zelf ben ik een Parallels (versie 6) gebruiker.
Advies netwerk Windows op iMac's
29 september 2010 - 13:05    reactie #19
geplaatst door: Pieterr

Citaat
paul356 om 12:57, 29-09-2010

Het trekken van een kabel is mogelijk maar moeilijk.

Dan kun je natuurlijk eerst draadloos proberen.
Als alternatief zou je nog naar een Homeplug oplossing kunnen kijken. Ik neem aan dat je in beide ruimtes een stopcontact hebt.
"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
29 september 2010 - 14:58    reactie #20
geplaatst door: Goodheart
Als je met VMWare aan de gang gaat heb je ook een optie om de complete PC te importeren via het netwerk. Ik heb dat voor een groothandel gedaan waar ze met een Windows boekhoudprogramma moeten werken en dat gaat prima. Je hebt dan geen nieuwe Windows licenties nodig. Je kunt VM daarna zo instellen dat het patientenprogramma binnen de Mac desktop draait als een Windows venster.

Overigens kan VirtualBox dat ook, maar ik vind VMWare stabieler.

Advies netwerk Windows op iMac's
29 september 2010 - 23:59    reactie #21
geplaatst door: PjotriDVDguru
Zoals je het omschrijft klinkt het als een grote huisartsenpraktijk. Zijn er in je praktijk nog meer werkplekken, mogelijk windows only? Zijn er nog samenwerkingsverbanden welke beslag legt op je infrastructuur of mogelijk eisen stelt? Is er nog een verbinding met een server buiten je eigen praktijk? Zijn er nog gedeelde printers? Wil je ook met de MacBook je database met patientengegevens kunnen raadplegen?  Ga je ook op pad en heb je dan mogelijk een locale kopie nodig met die gegevens? Afgezien van het omzetten van gegevens, zijn er nog andere redenen om je huidige database software te willen gebruiken. Er zijn ook Mac pakketten voor patientendossiers. Voorbeeld hiervan is OmniHIS. Wellicht is omzetten zo lastig nog niet.

Veel vragen dus welke vooraf nuttig kunnen blijken. Weet waar je aan begint voordat je Windows gaat vitualiseren voor een pakket dat voor je core-bussiness noodzakelijk is. Ik weet niet hoe strak je vast zit aan het huidige pakket, heb je echter echt geen keus, installeer dan Windows in bootcamp en werk gewoon in een Windows omgeving. Minder systemen, minder risico en minder zorg en minder pijn.

Advies netwerk Windows op iMac's
30 september 2010 - 09:22    reactie #22
geplaatst door: paul356
Dank je PjotriDVDguru,

Zoals je het omschrijft klinkt het als een grote huisartsenpraktijk. Osteopathie praktijk
Zijn er in je praktijk nog meer werkplekken, mogelijk windows only? Nee.
Zijn er nog samenwerkingsverbanden welke beslag legt op je infrastructuur of mogelijk eisen stelt? Nee.
Is er nog een verbinding met een server buiten je eigen praktijk? Nee.
Zijn er nog gedeelde printers? Nee.
Wil je ook met de MacBook je database met patientengegevens kunnen raadplegen?  Ja, zou wel handig zijn.
Ga je ook op pad en heb je dan mogelijk een locale kopie nodig met die gegevens? Nee, niet persé.
Afgezien van het omzetten van gegevens, zijn er nog andere redenen om je huidige database software te willen gebruiken. Gebruiksgemak en niet omscholen secretaresse.
Er zijn ook Mac pakketten voor patientendossiers. Voorbeeld hiervan is OmniHIS. Wellicht is omzetten zo lastig nog niet. Liever niet.

Veel vragen dus welke vooraf nuttig kunnen blijken. Weet waar je aan begint voordat je Windows gaat vitualiseren voor een pakket dat voor je core-bussiness noodzakelijk is. Ik weet niet hoe strak je vast zit aan het huidige pakket, heb je echter echt geen keus, installeer dan Windows in bootcamp en werk gewoon in een Windows omgeving. Minder systemen, minder risico en minder zorg en minder pijn.

Ik zou altijd kunnen proberen om in VM of Parallels te starten en dan alsnog als het niet goed genoeg werkt alles in Bootcamp te laten werken, toch?
Maar ik begrijp dat er geen eenduidig antwoord is om te kiezen voor Parallels of VM fusion. Jammer.

Is er nog iets voor te zeggen (behalve de backup), eerder voor Timecapsule te kiezen dan Airport extreme?

(Bewerkt door paul356 om 9:23, 30-09-2010)

Advies netwerk Windows op iMac's
30 september 2010 - 09:45    reactie #23
geplaatst door: Pieterr

Citaat
paul356 om 9:22, 30-09-2010

Is er nog iets voor te zeggen (behalve de backup), eerder voor Timecapsule te kiezen dan Airport extreme?

Hoe wil je gaan backuppen?

Als je van plan was Time Machine te gebruiken, houd dan rekening met het volgende:

- als je Boot Camp gebruikt wordt je Windows data sowieso niet gebackupped door Time Machine (maar dat was je al niet van plan).

- als je Virtual Machines gebruikt (Parallels, VMware, etc) en die door Time Machine laat backuppen, ben je binnen de kortste keren door je backup opslagruimte heen tgv de grote afmetingen van de images die continu veranderen.

"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Advies netwerk Windows op iMac's
30 september 2010 - 09:49    reactie #24
geplaatst door: Cailin Coilleach

Citaat
paul356 om 12:57, 29-09-2010
Het softwarepakket is een agenda, patiëntendatabase en financieel administratieprogramma in één.

En jij wilt op ook  maar enige wijze hier een Wifi netwerk aan hangen? Sorry, maar ben je gek?! Nee. Geen Airport, geen wifi, niets.  :mad:

Daar naast mag ik hopen dat je voor dergelijke kritische data toch echt gaat kijken naar een betere backup oplossing dan Time Machine.

1. Heeft dat software pakket een eigen backup functie? Iets van een dagelijkse export functie? Dat zou mooi zijn, want dan zou Time Machine op zich nog wel volstaan. Sla de export namelijk op je Mac zelf op en niet in Parallels/VMWare en hij wordt netjes meegenomen.

2. Heeft ie dit niet, dan wordt het backuppen een lastige taak. Een Parallels of VMWare VM wordt door Time Machine namelijk gezien als een groot bestand, dus bestaat jouw backup uit een hele VM en niet alleen het belangrijke spul.

Ik zeg: haal d'r eens een expert bij in plaats van dat je zelf eventjes wat in elkaar sleutelt.

Hoe dan ook werk je met patientengegevens en dat vereist ongetwijfeld een bepaalde mate van beveiligde opslag. Deze mensen kunnen je meer vertellen over de eisen vanuit de staat in deze.

EDIT:
Om je dan niet helemaal af te fikken, dit zou mijn scenario zijn.

1. Koop een nieuw, betrouwbaar stuk windows ijzer*. Gebruik deze als de server.
2. Dit ijzer kan ook in worden gezet als file server voor de praktijk en als print server, indien gewenst.
3. Koop voor deze Windows server een -echte- backup drive en -echte- backup software.
4. Zet op al je Macs een Parallels/VMware image die als client kan werken voor de patienten software.
5. Sluit alles aan via Ethernet en scherm alles netjes af van het Internet (als je al een verbinding hebt).
6. Zorg voor off-site storage van de backup tapes, neem ze bijvoorbeeld mee naar huis. Anders ben je nog alles kwijt.

Dan heb jij die Macs waar je zo op geilt, maar is de boel ook -netjes- geregeld. En nee, zo verdraaid veel hoeft dit niet te kosten. Sterker nog, als ik bij Dell een leuke entry level server inclusief backup drive configureer blijf ik gemakkelijk onder de 3000 euro. Komt nog wel de backup software bij, maar daar heb je een heleboel verschillende oplossingen bij, van gratis tot duur.

*: Geen simpele PC, maar een echte server met redundantie, zodat je niet alles opnieuw moet bouwen als er eens iets stuk gaat.

(Bewerkt door Cailin Coilleach om 9:59, 30-09-2010)

(Bewerkt door Cailin Coilleach om 10:08, 30-09-2010)