geplaatst door: Nelis00

Korte situatieschets... Zonder al te veel op de details en namen in te gaan.
Heb vorig jaar weleens een foto geschoten van een voor mij onbekend iemand. Was een goed gelukte foto en ben naar die persoon toegestapt en heb de foto laten zien en wilde hem graag de high-res afbeelding per email hebben om heb aan de muur te hangen. Ik dat gedaan helemaal nooit geeen reactie van hem vernomen, geen bedankje niets.

Nu een jaar later kom ik een persbericht tegen over de aankondiging van een boek met daarop de cover een foto die ik destijds genomen heb. Ik stuurde hem een mail met de vraag of het niet raar is dat zonder enige toestemming mijn foto voor een boek gebruikt werd.

Hele excuus email terug met daarin de gang van zaken, het bleek dat die persoon zijn email was kwijtgeraakt en ze hem daarom maar gewoon gebruikt hadden... Mijn vermoeden is dat het boek al gedrukt is, oplage voor mij nog niet onbekend evenals de prijs van het boek.

Hoe kan ik dit het beste aanpakken? Wat zijn reëele bedragen enz?

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 18:25    reactie #1
geplaatst door: bertvanderveen
Volgens mij kun je het beste contact opnemen met de uitgever en die duidelijk maken dat jij de maker van de bewuste foto bent en dat die zonder jouw voorkennis en toestemming gebruikt is. Als het een "echte" uitgever is zal die heel vlot over de brug komen met een gepast schikkingsvoorstel...
Mocht het om een uitgave in eigen beheer oid gaan, zul je er niet aan ontkomen de koninklijke weg te bewandelen, oftewel eerst aangetekend aanschrijven met een beschrijving van de situatie en je claim neerleggen (in principe het dubbele van een normaal tarief in deze, omdat sprake is van onrechtmatig handelen), vervolgens bij geen reactie een deurwaarder inschakelen en zonodig naar de kantonrechter stappen.
In elk geval: HET ER NIET BIJ LATEN ZITTEN. Mensen die denken zonder te betalen gebruik te kunnen van andermans werk en inspanningen moet je er niet mee weg laten komen. Sue them!
Bert Vanderveen [...]
+++ Applegebruiker sinds 1989 (van System 6 via OSX naar macOS 15)
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 18:28    reactie #2
geplaatst door: michelvdb
Er zijn hier twee in elkaar hakende moeilijkheden:
• het portretrecht van de afgebeelde. Zonder zijn toestemming mag je die foto niet publiceren.
• het auteursrecht van jouw foto. Zonder jouw toestemming mag niemand jouw foto gebruiken.

Conclusie: wend je tot een auteursmaatschappij want jullie zitten in elkaars vaarwater.
In Nederland: BURAFO.
In België: SOFAM en SABAM.

(Bewerkt door michelvdb om 18:29, 21-08-2004)

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 18:32    reactie #3
geplaatst door: Gice
Studio- locatie tarief zou ongeveer 85 euro per uur zijn voor een gemiddelde studio. Ik denk echter dat je geen enkel recht van spreken hebt tenzij er destijds sprake is geweest van enige afspraken.

Heb jij deze persoon gevraagd of jij hem mocht fotograferen?
Heb jij deze persoon laten tekenen dat deze afstand doet van de rechten over deze foto, heb je dus een contract opgesteld waarin deze persoon tegen (al dan geen vergoeding) voor jou geposeerd heeft.

Wanneer dit niet het geval is is deze persoon vrij de foto te gebruiken naar zijn goeddunken en kun jij als fotograaf geen enkel recht aan het maken van de foto alleen ontlenen lijkt mij. Je hebt namelijk willens en wetens deze persoon het digitale bestand geschonken. Dit ook weer tenzij er iets anders op papier is vastgelegd.

Wanneer je om geld verlegen zit vraag dan een kleine vergoeding (tussen de 50 en 100 euro) voor deze foto, echter dit zal alleen gaan wanneer je dit vriendelijk vraagt, wettelijk heb je denk ik geen poot om op te staan.

G-ice

Het leven is te kort om te discussiëren, dus heb ik altijd gelijk!
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 18:35    reactie #4
geplaatst door: ee
Dat 'verliezen van email' is inderdaad geen absurd verhaal. D'r zit wel een jaar tussen... da's lang in de PC-wereld (of was het een Mac-gebruiker).

In dit geval moet de uitgever gewoon betalen zodra de maker zich bekend maakt. Blijf aardig en stuur na overleg een factuur en verzoek bij een eventuele herdruk om naamsvermelding in het colofon en een paar bewijsexemplaren.

Ik maak met regelmaat omslagen voor de literaire wereld. Voor het grafisch ontwerpen van een omslag (voor, achter en rug) betalen de meeste uitgevers standaard zo'n 450 euro (was voorheen 1.000 gulden) - ongeacht de oplage. Voor gebruik in andere publicaties of herdrukken volgen er geen extra euro's (maar als ze tevreden zijn wel extra opdrachten).

En dus...
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 19:33    reactie #5
geplaatst door: ab

Citaat
Heb vorig jaar weleens een foto geschoten van een voor mij onbekend iemand.

Mijns inziens is hier geen sprake van auteursrecht maar, zoals michelvdb beschrijft, van portretrecht.
Daar kun je als maker niets mee. De rechten zijn aan de geportretteerde...

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 20:53    reactie #6
geplaatst door: digitalguru
@ Gijs en ab: reinste onzin wat jullie uitkramen.
Hier is helemaal geen sprake van portretrecht, aangezien het de geportretteerde is die de foto heeft laten publiceren.
Anders is het wel een inbreuk op de wetgeving mbt auteursrechten. Niemand maar ook niemand mag een foto publiceren zonder de uitdrukkelijke toestemming van de auteur er van hier gaat de uitgever dus volledig in fout.
Iedereen zal gehoopt hebben dat dit waarschijnlijk nooit zal zijn uitgekomen, dus profiteren maar. Je hebt dus recht op een aanzienlijke vergoeding.
Komt daarbij nog een verhoging voor geen naamtekening , ook verplicht, en dan de publicatie zonder toestemming. Dit alles is al bij al een serieus bedrag. Ook stelt burafo hier een minimum bedrag voor in bij inbreuken. dus gauw een paar honderd euro.
Goeie raad, schakel burafo in voor deze zaak, want zonder hen ga je er vanaf komen met een aalmoes.
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 21:02    reactie #7
geplaatst door: Monique
Portretrecht geldt pas wanneer er sprake is van publicatie van een afbeelding van een persoon, dus als de afbeelding openbaar wordt gemaakt op de een of andere manier. Als deze persoon op de cover van een boek terechtkomt en daar zelf dus in dit geval vanaf weet, heeft hij hiervoor toestemming gegeven. Dus het portretrecht is in dit geval iets tussen de uitgever en degene op de foto.

Maar... om een lang verhaal nog langer te maken:
Mijns inziens is hier wel sprake van de wet op auteursrecht (beeldrecht) voor jou als fotograaf, jouw foto, die je weliswaar gemaakt hebt zonder toestemming maar wél hebt laten zien aan degene die je hebt gefotografeerd, is gebruikt zonder jouw toestemming. De persoon op jouw foto heeft jou NIET uitdrukkelijk verzocht om de foto of de film te vernietigen, dus is hij accoord gegaan met de foto. Dat jij hem dan nog de foto toestuurt is voor hem leuk, maar dat betekent niet dat hij de foto voor commerciële doeleinden mag reproduceren/openbaar maken/verveelvoudigen. Het is jouw artistieke creatie en daarvoor hadden zij jou toestemming voor moeten vragen. Ben je onvindbaar? Dan moeten zij een vrijwaringscontract aanvragen bij de Stichting FotoAnoniem (zie de laatste regels van de quote hieronder).

Ergo: 'zij' zitten (naar mijn mening) fout. Maar volgens mij als je het netjes speelt gaan ze wel accoord met een of andere schikking, zo niet, zou ik er wél werk van maken want dit is knap lullig.


Laten we het gelijk maar even netjes doen: Citaat van de website voor auteursrecht: http://www.auteursrecht.nl/auteursrecht/pagina.asp?pagkey=22091

Fotograaf                                                                            

Als fotograaf krijgt u automatisch auteursrecht op al uw foto’s. Dit houdt onder andere in dat alleen u beslist wat er mee mag gebeuren. Als u anderen daarvoor toestemming geeft, mogen de foto’s gebruikt worden in bijvoorbeeld (school)boeken, op posters en ansichtkaarten, of in een cd-boekje.
U kunt aan deze toestemming financiële voorwaarden verbinden. Eigenlijk verkoopt u een licentie voor een bepaald gebruik, tijdsduur en plaats. Het is belangrijk de voorwaarden van de licentie zorgvuldig met elkaar af te spreken en, bij voorkeur schriftelijk, vast te leggen.

U behoudt altijd uw persoonlijkheidsrecht op uw werken. Dit houdt onder andere in dat u bezwaar kunt maken als anderen uw werk  verminken of aantasten, het een andere naam geven of er de naam van iemand anders (die van henzelf bijvoorbeeld) bij zetten.

De bedoeling van het auteursrecht is dat auteurs, en dus ook fotografen, in staat zijn hun creaties commercieel te (laten) exploiteren en dat anderen niet zonder toestemming aan hun geestelijk eigendom komen. Voor het gebruik van foto's waarvan de maker onvindbaar is bestaat de mogelijkheid een vrijwaringscontract te krijgen bij de Stichting FotoAnoniem. Deze is ondergebracht bij Burafo. ( http://www.burafo.nl/cms/db.php3?id=9 )

(Edited by Monique at 21:04, 21-Aug-2004)

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 21:32    reactie #8
geplaatst door: digitalguru
Het verhaal van Monique komt neer op mijn versie maar dan iets langer uitgesponnen  :smile:
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 21:52    reactie #9
geplaatst door: Monique
Ja, lol, toen ik begon met mijn verhaal op te schrijven stond jouw post er nog niet, toen ik op submit drukte zag  ik opeens de jouwe. Maar het komt idd op hetzelfde neer  :biggrin: :cool:
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 22:39    reactie #10
geplaatst door: Berik
ik ben fotograaf en cameraman (film) en sluit me volledig aan bij het verhaal van Monique in Digitalguru; zo zit het in elkaar en in jouw geval (plaats) zou ik het er niet bij laten zitten. Gewoon een factuur sturen voor een bedrag wat jij redelijk vindt. Daarin zou ik vermelden waar en wanneer (hoe laat) je de foto gemaakt hebt. Met het portretrecht heb je (in dit geval) niets te maken, dus als ze dat als smoes gebruiken; sue them. Maar schakel voor die tijd Burafo in!
Succes.
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
21 augustus 2004 - 23:09    reactie #11
geplaatst door: Monique
Yep, er zou pas sprake zijn van portretrecht als Nelis00 de desbetreffende foto zou gaan gebruiken voor bijv. een reclamecampagne. Daarvoor moet de gefotografeerde persoon toestemming geven.

(Edited by Monique at 15:22, 22-Aug-2004)

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
22 augustus 2004 - 12:01    reactie #12
geplaatst door: Rolade
Ik ben grafische vormgever en als de dood voor dit soort acties. Foto's gebruiken waarvan de herkomst wellicht niet duidelijk is.

Kopen is de beste oplossing. Voor een cover-foto in Nederland ben je dan al gauw tussen de 350 en 650 EU kwijt (en soms nog meer, gerelateerd aan oplage en verspreiding) Helaas publiceren mij klanten alles wereldwijd waardoor ze soms nogal eens schrikken van de prijs. Maar beter dan bovenstaande acties achteraf te krijgen...

...
G5 dual 2.0 - G4 450 - iBook G4 -  iPod 20Gb - ipod shuffle
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
22 augustus 2004 - 13:12    reactie #13
geplaatst door: augurk
je zou de richtprijzen van de fotografenfederatie kunnen aanhouden afhankelijk van formaat en oplage staan er bepaalde bedragen voor ( per druk)
:barf:
867Mhz  768Mb 40G 15"TiBook OsX10.3.8
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
22 augustus 2004 - 14:29    reactie #14
geplaatst door: Saskia
Mij is het volgende overkomen:
Ik heb voor mijn afdeling een paar foto's gemaakt en deze op een cd-tje gebrand zodat deze voor presentaties gebruikt konden worden.
Een half jaar later laat een collega de nieuwe flyer zien om studenten te werven en daar staat mijn foto op! Ook staat er een foto op die gemaakt is door een professioneel fotograaf. Niemand die ooit iets gezegd of gevraagd heeft aan mij. Mag dit dan zomaar, omdat ik een foto-cd heb gemaakt voor presentaties?
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
22 augustus 2004 - 14:56    reactie #15
geplaatst door: Toco
Monique heeft gelijk, als traffic medewerker bij een recalmebureau hanteerde ik altijd de volgende regel: Iedereen die een bijdrage heeft geleverd aan het gemaakte werk moet een deel van de opbrengsten krijgen, oftewel, met mijn fotograven maakte ik altijd afspraken over welk beeld ik waarvoor ging gebruiken, voor welke termijn en in welke branche te foto gepubliceerd werd, daar werd vervolgens een bedrag voor betaald, 1 jaar bijvoorbeeld. Wilde ik na dat jaar de foto opnieuw gebruiken dan ging ik weer in dicsussie over het opnieuw gebruiken van de foto.

Monique heeft dan ook helemaal gelijk.............ik stel voor kom met redelijk voorstel, mochten ze daar niet op in gaan......sue them   :devil:  :devil:

1 NAS wil ik niet, ik wil op NAS-1.
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
22 augustus 2004 - 15:35    reactie #16
geplaatst door: Monique
@ Saskia: ligt eraan... als jij deze foto's in opdracht van jouw werkgever gemaakt hebt dan liggen de rechten bij jouw werkgever en mag hij/zij er alles mee doen wat hij/zij wil. Zelfs de foto compleet verne*ken...

Weer een citaatje (sorry maar ondanks dat dit een onderdeel van mijn studie was kan ik het niet zo mooi zeggen als op die website van auteursrecht): http://www.auteursrecht.nl/auteursrecht/pagina.asp?pagkey=22228

Uitzondering
Er bestaat een belangrijke uitzondering als het werk in dienstverband wordt gemaakt. In dat geval geldt, volgens de Auteurswet, de werkgever als de maker van al die werken die door de werknemers in dienstverband zijn gemaakt. Omdat de werkgever als 'maker' wordt aangemerkt, verwerft deze automatisch daarmee ook het auteursrecht.

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
22 augustus 2004 - 15:52    reactie #17
geplaatst door: Nelis00

Ok, heb van de desbetreffende persoon per email de naam en telefoonnummer van de uitgever gekregen.
Ik kan maandag contact opnemen...

Ik hou jullie op de hoogte, alvast hartstikke bedankt voor de heldere tekst en uitleg tot zover...

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
29 augustus 2004 - 17:07    reactie #18
geplaatst door: Nelis00
even een update...

Heb maandag de uitgever gesproken en hij beloofde mij dat het netjes afgehandeld zou worden. Ik heb vermeld dat ze me maar een voorstel moesten doen en dat ik dat wel zou zeggen of ik er wel of niet mee akkoord zou gaan...

Nu inmiddels een week verder heb ik nogsteeds niets gehoord. Maandag maar weer eens contact met de uitgever opnemen...

Heb vorige week ook contact gehad met iemand van Burafo en die zei dat het met 100,- tot 150,- wel tevreden mocht zijn... Dat word wel mijn 'streefgetal'...

a.s. vrijdag word trouwens dat boek al gepresenteerd...

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
29 augustus 2004 - 19:27    reactie #19
geplaatst door: ab

Ga je naar de presentatie ???
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
29 augustus 2004 - 21:12    reactie #20
geplaatst door: Nelis00

Het is me wel aangeboden, moet even zien...
Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
29 augustus 2004 - 21:50    reactie #21
geplaatst door: Monique
Gaan we met zijn allen mee Nelis, als jouw fans!

Ik ben wel blij dat je een compensatie/vergoeding krijgt, gefeliciteerd! Wel jammer dat het op deze manier moest gaan.

Zonder toestemming foto gebruikt voor de cover van een boek
29 augustus 2004 - 22:52    reactie #22
geplaatst door: Jens Behaeghe
Monique, er staat niet bij dat ze een vergoeding krijgt, een adviseur schat rond de 150 euro maar van dat bedrijf zelf heeft ze nog niks terug gehoord. Effen afwachten wat het zal geven.  Succes alvast  :confused: