geplaatst door: MacMiep
Zeg, ik heb besloten te gaan sparen voor een nieuwe digitale camera. Of dat een spiegelreflex gaat worden of een vaste lens ben ik nog niet uit.
Ik beschik al jaren over een ruim assortiment handfocus lenzen (macro - 400mm) voor mijn oude Petri spiegelreflex met Pentax K-bajonet. Lenzen zijn ok maar niks meer waard. Ik bedacht echter hoe leuk het zou zijn wanneer ik ze zou kunnen blijven gebruiken. Ik hou wel van handmatig namelijk.
Alle bodies die ik zie hebben autofocus toestanden aan boord. Volgens mij bijt dat elkaar.

Advies? Tips?

grtz, MacMiep

Al meer dan 20 jaar beheert Miep de MacMiepMacCursus op macmiep.nl & op macostutorial.com in het Engels èn Duits!
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
3 april 2006 - 12:39    reactie #1
geplaatst door: arjan
Auto Focus kan je meestal wel uitzetten en dan handmatig scherpstellen. Een groter probleem is vaak de koppeling, al dan niet elektronisch, tussen de lichtmeter, automatisch diafragma en camerabody. Dat gaat meestal alleen bij de dure prof-modellen ook handmatig. En dan rest nog de vraag of de bajonetvatting niet gewijzigd is.
Het zal een moeilijke zoektocht worden.

(Bewerkt door arjan om 12:40, 3-04-2006)

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
3 april 2006 - 14:47    reactie #2
geplaatst door: Leon
[news]Niet alle digitale SLR's kunnen daar goed mee overweg. Laat je dus goed informeren daarover! Mijn D200 is een voorbeeld van een SLR waarbij je MF objectieven zonder CPU kunt gebruiken. De D50, 70 en 100 kunnen dat bijvoorbeeld weer niet. K-bajonet is Pentax, dus je keuze is dan wel redelijk beperkt. Volgens mij kom je dan uit op de Pentax *ist D series.

Mijn advies; ga met een aantal van je lenzen naar een goede camera winkel, test je lenzen daar uit en laat je ter plekke goed informeren. [/news]

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
3 april 2006 - 18:21    reactie #3
geplaatst door: MacMiep
Thanx guys, dat zal ik gaan doen!

grtz, MM

Al meer dan 20 jaar beheert Miep de MacMiepMacCursus op macmiep.nl & op macostutorial.com in het Engels èn Duits!
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
3 april 2006 - 23:23    reactie #4
geplaatst door: Wim Wenner
Hoe jammer ook, maar digitale techniek vraagt om andere brandpunten en lensbouw dan analoge. Om te beginnen: bij veel digitale camera's is ccd zo ongeveer helft van kleinbeeldfilmformaat. Wat betekent dat een 50 mm 'normaal' objectief bijna 100 wordt. Dat is heel lastig, als je bedenkt dat 400 tot bijna 800 tele transformeert en je voor groothoek zowat een fish-eye nodig hebt.

Ruil dus liever hele boel in (of geef weg met warme hand) en koop direct een apparaat waarmee je lang vooruit kunt en je niet de beperking van die oude spullen hebt, met alle abberaties (lensfouten) en andere problemen van dien. Canon en Nikon bijvoorbeeld hebben prachtaanbiedingen in middensegment (ongeveer 8 gigabytes). En zoek je een tweedehands met vaste lens, overweeg dan een exemplaar uit eerdere Olympus-serie (zoals Camedia E-20 p van 5 giga). Die kost gebruikt bijna niets meer, maar heeft wel een (vaste) superlens, waar je ook op macrogebied bijzonder goed mee uit de voeten kunt. Ikzelf fotografeer regelmatig met een grootformaat technische camera met digitale achterwand (bestanden vanaf 128 mb), maar voor heel kleine tussendoortjes grijp ik als eerste naar die Olympus, omdat heel veel andere kleinbeelds in dat dichtbijsegment te kort schieten.
Eventueel mail ik je graag een linkje.

(Edit: linkje toegevoegd): http://www.fotoapparatuur.nl

(Bewerkt door Wim Wenner om 23:35, 3-04-2006)

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 06:15    reactie #5
geplaatst door: Leon
[news]Kieine correctie; brandpuntverlenging is iets dat bij nagenoeg alle digitale SLR's optreedt, afgezien van de SLR's met een full-frame CCD/CMOS chip, maar die zijn over het algemeen niet te betalen. Ongeacht of je nu een oude of nieuwe lens hebt, brandpuntverlenging heb je altijd mee te maken omdat de CCD/CMOS chip kleiner is dan een 35mm film. Dat is inherent aan digitale SLR's in het lage- en midden segment en staat eigenlijk los van dit verhaal.

Er bestaan geen lenzen die dit probleem "oplossen" of "verhelpen". Wel bestaan er lenzen die geoptimaliseerd zijn voor digitale SLR's en dat heeft inderdaad met sferische aberatie te maken. Maar ik gebruik zelf legio objectieven (waaronder een paar oudjes) die ontwikkeld zijn voor analoge camera's en heb daar totaal geen last van. En ja, ik ben een erg kieskeurige vakneuroot.

Zo heeft Nikon bijvoorbeeld de DX lenzen die speciaal voor digitale SLR's zijn ontwikkeld, maar dan nog heeft de 12/24mm lens (even als voorbeeld) dus een effectief bereik van 18/36mm en blijft het brandpuntprobleem bestaan. Dan nog kom je met 18mm aardig goed uit de voeten hoor.

En het is overigens meestal *1,5 (Nikon/Pentax) of 1,6 (Canon) en zelden *2. Dus in het geval van Pentax wordt een 400mm geen 800mm zoals je zegt, maar 600mm. En dat hoeft in het geval van telebereik geen probleem te zijn. Bij groothoek is het meestal wel een probleem omdat 12mm bijvoorbeeld bijna 20mm wordt (bij *1,6), maar nogmaals dat is inherent aan digitale SLR's en staat los van of je oude lenzen kunt gebruiken of niet.

Ik neem aan dat je trouwens 8 megapixel bedoelt en niet 8 gigabyte. [/news]

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 10:06    reactie #6
geplaatst door: Wim Wenner
Theoretisch klopt dat 1,5- en 1.6- verhaal wel aardig, maar in de praktijk valt het licht (door een andere brekingsindex) onder een andere hoek op de chip, waardoor een afwijking ontstaat. Dus hou je in feite maar een redelijk bruikbare factor van twee over. Juist daarom worden zoveel nieuwe lenzen ontwikkeld. En de kleurafwijkingen van die oude lenzen (bedoeld voor analoog gebruik en niet voor RGB) zie je wel degelijk op vakmatig niveau, maar zullen in de huis-tuin-en-keuken-sfeer waarschijnlijk minder opvallen. Blijft over de vraag of het zinnig is oude spullen voor nieuwe te plakken. Ik denk van niet, tenzij je liever met lenzen en verloopjes goochelt dan leuke fotoos te maken. Toch?

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 10:07    reactie #7
geplaatst door: Pako
Even over brandpuntsverlenging; het is cropfactor. Het komt er in de praktijk op neer dat de uitsnede van het beeld overeenkomt met alsof het gefotografeerd zou zijn met een lens met een langer brandpunt maar feitelijk wordt de lens niet 'langer'. Je haalt dus een onderwerp niet echt dichterbij.

Dan een nieuwe camera, alle DSLR's zijn volledig manual te gebruiken, de lenzen kun je ook op manual focus zetten. Wanneer je dus graag manual fotografeert is dat geen enkel probleem. In veel gevallen is manual zelfs beter voor je belichting en scherpstelling.

Wel is het zo dat het toch wat beter werkt om op een nieuwe DSLR redelijk recente lenzen te gebruiken. Voorbeeldje: ik heb een Canon 350D met een EF-S lens (die is recent en zelfs speciaal voor DSLR's (met cropfactor) gemaakt, maar ook een aantal 'oude' lenzen. Zogenaamde EF-lenzen (daarvoor had Canon FD-lenzen). Die werken perfect op DSL's maar doordat ze EF zijn communiceert de body wel met de lens en 'weet' de camera ook welke brandpuntsafstand wordt gekozen en zie je bijvoorbeeld terug in de exif-data. Dat is gewoon wel handig.

Jij wil 'opnieuw' beginnen, kies dan een van de 'leading fabrikanten': momenteel Nikon of Canon. Waarom? Juist omdat daarvoor van alles beschikbaar is, blijft en komt. Beide fabrikanten zijn aan elkaar gewaagd en zijn constant aan het ontwikkelen. Niet allen merk-eigen onderdelen maar ook third-party accu's zijn er voor bijv. de 350D (veel goedkoper dan merk-eigen). En natuurlijk een groot tweedehands circuit; ook handig voor mooie lensjes.

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 10:20    reactie #8
geplaatst door: demeeuw

Citaat
Wim Wenner om 10:06, 4-04-2006
Theoretisch klopt dat 1,5- en 1.6- verhaal wel aardig, maar in de praktijk valt het licht (door een andere brekingsindex) onder een andere hoek op de chip, waardoor een afwijking ontstaat.

Wim,

Ik begrijp niet geheel wat je hier bedoelt.
Waarom zou het licht op een andere manier breken door dezelfde lens die ik op mijn oude slr zet, versus een digitale??
Bij mijn weten zit de CCD op exact dezelfde plek (namelijk het brandpunt van de lens) als mijn diafilm....)

(NB: Pako: goede uitleg verschil brandpunt/ cropfactor)

Ook: Ik zou ook ervoor kiezen om nu over tegaan op een nieuwe systeem.
Investeren in een mooie digitale SLR, vereist denk ik vervanging wat je lenzen (want k-bajonet is ondertussen echt gedateerd.... niet op te vatten als kritiek)
Voor degene met kwaliteits nikon of canon lenzen geld dit overigens niet....

Demeeuw

(Bewerkt door demeeuw om 10:23, 4-04-2006)

Gegroet, DeMeeuw
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 10:34    reactie #9
geplaatst door: Wim Wenner
Dat van die brekingsindex is niet 1 2 3 uit de leggen, de meeuw, maar ik zal vanavond zoeken naar een plaatje (van Canon of Sinar), dat die oude/nieuwelenzen-problematiek in één oogopslag duidelijk maakt.
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 11:24    reactie #10
geplaatst door: arjan
Een lenzenstelsel projecteert een rond beeld. Dit is de beeldcirkel. Bij lenzen voor 35mm film (Kleinbeeld) is deze groot genoeg om een kb negatief volledig af te dekken. Aangezien dit formaat rechthoekig is valt hieruit te concluderen dat de lichtbuiging naar de hoeken toe anders moet zijn dan naar het midden. Anders zou er vertekening optreden.
De diodes van digitale chips liggen in een rooster 'ingebakken' waarbij de randen van het rooster hoger zijn dan het oppervlak van de diodes. Valt hier licht op onder een hoek dan zou je (theoretisch) last kunnen krijgen van schaduw. Dit zou met name op kunnen treden door lichtafbuiging zoals optreedt bij kleinbeeldlenzen. De digitale lenzen, met hun beeldcirkel, zijn hier weer op gecorrigeerd. Er treedt geen schaduwwerking op door andere lichtafbuiging.
Ik gebruik zelf mijn analoge (AF + CPU) lenzen naar volle tevredenheid op een D100. MF-lenzen zijn wel bruikbaar, maar dan zonder lichtmeter en automatisch springdiafragma.
Kleurafwijkingen zijn gemakkelijk te corrigeren met gecalibreerde beeldschermen en programmatuur.
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 11:56    reactie #11
geplaatst door: Wim Wenner
Perfect uitgelegd, arjan. Hieronder nog een linkje naar een illustratie van dat 'rooster', weliswaar ingebakken in een RAW-verhaal, maar dat is nu eenmaal onze workflow.

http://www.adobe.com/digitalimag/pdfs/understanding_digitalrawcapture.pdf

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 12:51    reactie #12
geplaatst door: demeeuw

Citaat
arjan om 11:24, 4-04-2006
Een lenzenstelsel projecteert een rond beeld. Dit is de beeldcirkel. Bij lenzen voor 35mm film (Kleinbeeld) is deze groot genoeg om een kb negatief volledig af te dekken. Aangezien dit formaat rechthoekig is valt hieruit te concluderen dat de lichtbuiging naar de hoeken toe anders moet zijn dan naar het midden. Anders zou er vertekening optreden.
De diodes van digitale chips liggen in een rooster 'ingebakken' waarbij de randen van het rooster hoger zijn dan het oppervlak van de diodes. Valt hier licht op onder een hoek dan zou je (theoretisch) last kunnen krijgen van schaduw. Dit zou met name op kunnen treden door lichtafbuiging zoals optreedt bij kleinbeeldlenzen. De digitale lenzen, met hun beeldcirkel, zijn hier weer op gecorrigeerd. Er treedt geen schaduwwerking op door andere lichtafbuiging.

Excuses hoor, maar nu wordt het interessant.
Ik zou graag eens een verwijzing willen zien waar deze info vandaan komt...
Deze uitleg klopt m.i. namelijk niet.

De lichtbuiging naar de hoeken anders?? Inderdaad, dit is een essentieel kenmerk van lenzen, en hoe het licht er doorheen valt.
En inderdaad,dit geeft vertekening. (voor verschillende kleuren anders, aangezien de golflengtes verschillen.)

En: lichtafbuiging van kleinbeeld lenzen anders dan van digitale omdat er anders schaduw zou ontstaan???
Dit lijkt me erg stug...
Zou je het licht dan om de hoek moeten buigen???

Deze uitleg klopt echt niet....

Gaarne link naar site waar deze theorie staat, want ik kan hem niet vinden.....

edit:  tav beeldcirkel versus sensor....
http://www.dpreview.com/Learn/Articles/Glossary/Camera_System/images/ccdsizes.gif
Demeeuw

(Bewerkt door demeeuw om 13:01, 4-04-2006)

Gegroet, DeMeeuw
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 12:52    reactie #13
geplaatst door: MacMiep
Whow! Dat noem ik nog eens informatie. Zeer interessante materie, wist ik niks van.

Nou, ik moet zeggen dat ik zelf ook zit te denken welke kant ik op wil. Die oude lenzen zijn leuk, maar met de huidige toestellen en zoomlenzen zit je ook zo op macro-300. Die 400 kun je met de huidige pixel-aantallen nog wel met uitsnede bereiken.
Nieuw is nieuw he....

grtz, MM

Al meer dan 20 jaar beheert Miep de MacMiepMacCursus op macmiep.nl & op macostutorial.com in het Engels èn Duits!
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 13:10    reactie #14
geplaatst door: demeeuw
wat ik zo snel kon vinden:
Voor meer info over beeldafwijkingen als gevolg van de verschillende effecten als licht door een lens valt:
http://www.dpreview.com/learn/?/key=artifacts

demeeuw

Gegroet, DeMeeuw
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 13:18    reactie #15
geplaatst door: Leon
[news]Onzin Wim Wenner, de lichtbuiging is niet anders. Je krijgt een uitsnede van het beeld en dat is het enige. Even een foto van een schootkat die ik in Zuid Afrika onlangs op de korrel nam.

javascript:emoticon(':devil:')

Bovenstaande illustreert wat ik bedoel. Het plaatje is even het gezichtsveld, de zwarte omkadering is wat een SLR met 35mm film zou kunnen vastleggen. Zou je diezelfde lens vanaf het zelfde standpunt op een digitale SLR prakken, dan komt slechts alles binnen de rode omkadering op de CCD. Zou je andere lichtbuiging krijgen, dan zou je dat binnen het rode kader moeten zien op een 35mm opname. Het objectief doet namelijk niets buiten het 35mm veld, maar daarbinnen.[/news]

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 13:30    reactie #16
geplaatst door: Wim Wenner
Onzin? Dan wordt het echt tijd om je eens vakmatig in deze materie te verdiepen.
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 13:32    reactie #17
geplaatst door: arjan
Nee Leon, dat is de crop-factor zichtbaar gemaakt.

Zie hier, deze quote: >Di Lens Technology
Before discussing my evaluation of the two lenses, let’s consider the technical issues that led to the development of the Di series. With most conventional lenses, light reflected from the subject strikes the image plane at an increasingly oblique angle as you move toward the edges of the image. This can produce some darkening at the edges of the frame when film is used, and is most noticeable with wide angle lenses used at wide apertures.<

Gehele artikel

@demeeuw: een deel van deze fouten is terug te voeren op software.

De andere lichtbuiging waar ik het over heb heeft te maken met een andere invalshoek van de lichtbundels bij specifiek voor CCD-chips ontworpen lenzen zoals DX, DI, etc lenzen. Deze lichtbundels waaieren minder uit en  vallen onder een kleinere hoek op de chip.

(Bewerkt door arjan om 13:52, 4-04-2006)

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 13:51    reactie #18
geplaatst door: Leon

Citaat
Wim Wenner om 13:30, 4-04-2006
Onzin? Dan wordt het echt tijd om je eens vakmatig in deze materie te verdiepen.

[news]Hmmm, overgiet mij met informatie... Ik gebruik hier legio objectieven voor mijn D100, D200 en F5 en ik zie geen enkel verschil (los van de brandpuntverlenging) in kwaliteit van de opnamen. Kan ook niet want die objectieven geven het beeld precies zo door bij een DSLR als bij een SLR, alleen met een kleiner bereik doordat de CCD kleiner is dan een 35mm film (brandpunt/cropfactor verhaal). De afstand van de laatste lens in het objectief tot de CCD of film is precies gelijk (ja, net gemeten!). Er zou dus niets van rare artefacten waarneembaar moeten zijn.

Dus, leg uit... ik leer altijd graag nieuwe dingen! Wellicht dat ik iets nog niet helemaal goed begrijp na 20 jaar met fotografie (waarvan de afgelopen 8 jaar met digitale fotografie) bezig te zijn geweest. Of ik begrijp je stellingname niet helemaal goed, dat kan natuurlijk ook nog.

Linkjes over dit fenomeen zijn dus welkom...[/news]

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 13:53    reactie #19
geplaatst door: arjan
..... waarmee het effect van specifieke digitale lenzen dus arbitrair is.


Voorgaande post geëdit.

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 14:30    reactie #20
geplaatst door: Wim Wenner
Om het heel simpel te houden, Leon: een lens bedoeld voor bijvoorbeeld het 6x6 beeldformaat wordt zoals je weet anders gebouwd dan die voor een kleinbeeld. Dat staat los van de brandpunt. In het ene geval moet de lens namelijk een veel groter (film)gebied bestrijken dan het andere. Zet je bijvoorbeeld een 50 mm standaard kleinbeeld lens op een 4x5 inch camera, dan zie je maar een klein beeld op je matglas. Terwijl een 50 mm-lens, gebouwd voor zo'n camera, wel het hele beeld op het matglas tovert.

Andersom zou wel kunnen, maar bij ccd-techniek doe zich nog het probleem voor, dat door de verschillen in  afstand van het binnenvallende licht (hoe miniem ook) dat licht aan de buitenzijde onder een andere hoek op je chip valt dan in het midden, en daardoor ook minder goed digitale informatie kan doorgeven. En om lichtinval en al die puntjes op de chip optimaal op elkaar af te stemmen, worden voor elke chip andere lenzen gefabriceerd, waarbij daarmee maximaal rekening wordt gehouden. Het beste kun je het vergelijken met zonlicht dat door een luxaflex valt: aan de zijkanten zijn de streepjes kleiner dan die in het midden, hoe ver de zon ook verwijderd staat.

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 14:31    reactie #21
geplaatst door: MacMiep
Zeg, als je nou eens een grid (als wiskundepapier) fotografeert, met verschillende brandpuntsafstanden. Zou je het dan zien?

grtz, MM

Al meer dan 20 jaar beheert Miep de MacMiepMacCursus op macmiep.nl & op macostutorial.com in het Engels èn Duits!
Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 14:44    reactie #22
geplaatst door: Pako
Ik denk dat het probleem er wel is: dat een objectief 'schaduwwerking' laat ontstaan aan de randen doordat het licht anders breekt. Dat probleem heb je bij film niet zozeer omdat een chip anders werkt. Echter: door de cropfactor vallen die probleemgebieden denk ik buiten het sensorvlak en heb je er dus geen last van! Zie Leon's plaatje: het 35mm beeldvlak valt ruim buiten het sensorvlak.

@Macmipe; inderdaad: je 'oude' lenzen zijn natuurlijk nog steeds even goed (bruikbaar)(met oude film-body's), maar zijn zelfs al in het analoge SLR-tijdperk een keer 'geupgrade' door AF-lenzen.

(Bewerkt door Pako om 17:08, 4-04-2006)

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 15:10    reactie #23
geplaatst door: arjan

Citaat
MacMiep om 14:31, 4-04-2006
Zeg, als je nou eens een grid (als wiskundepapier) fotografeert, met verschillende brandpuntsafstanden. Zou je het dan zien?

grtz, MM

Er zijn speciale testkaarten in omloop op optieken te testen. Meestal zeggen die iets over het scheidend vemogen, contrastoverdracht, en vertekening van lenzen.

Voorbeelden.

Overigens, als je een beetje oplet, kan je heel goed, goede gebruikte moderne lenzen kopen voor digitale camera's. Zowel eigenmerk als 'third-party'. Ik heb er ook een stel; functioneren prima.
Maak je overigens naar aanleiding van de verschillende standpunten in deze discussie geen zorgen. In principe zal je niks verkeerds kopen. Kijk waar je een camera voor nodig hebt.... en schaf dan de gemaakte keuze aan.
Overzichten te vinden op dpreview.com

(Bewerkt door arjan om 15:17, 4-04-2006)

Digitale spiegelreflex body bij handfocus K-bajonet lenzen
4 april 2006 - 15:20    reactie #24
geplaatst door: VIGA
Specifiek voor digitale cameras ontworpen lenzen zoals de Nikon DX 12-24mm. zijn in de grootste groothoekstand al helemaal niet meer te gebruiken voor analoge cameras.
Overigens is het onzin van de fabrikant om deze lens een 12-24mm. lens te noemen omdat hij daarmee refereert aan de beeldhoek van een analoge camera(waar deze lens dus niet voor geschikt is). Effectief is de voornoemde lens een 18-36mm.