Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 02:10   
geplaatst door: Peter Villevoye
<font size="+2">RadioDead</font>

De Radio van Weleer – De Jeugd van Tegenwoordig boeit het niet meer.
<img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/radio1.jpg" hspace="4" vspace="6" align="right">Wat is niau krauw ? Watskeburt in de radio-shack ? Dames en Heren Luisteraars, de radio, oftewel "broadcast as we knew it", is op sterven na dood. Zeker op muzikaal gebied raakt dit oude medium schromelijk achterhaald. Slechts enkele pareltjes glimmen nog hier en daar, maar daarvoor zijn steeds minder luisterende zwijnen te vinden. De tijden van vroeger zijn voorbij. Vroeger ? Ach, vroeger... "vroeger kraaide de haan, nu gapen ze alleen nog maar", zei de oude dove man.

"En dan is het nu weer tijd voor muziek."

<font size="+1">Muziek ? </font>

De belangrijkste functie die radio lange tijd op de been heeft gehouden, was het muzikale behang, variërend van pretentieloze achtergrondmuziek (oftewel "muzak") tot speciale verzoekjes. Vroeger, zei de ouwe zak, vroeger had je nog het oer-Hollandse ArbeidsVitaminen, vroeger was je boos als een DJ (toen heette dat nog gewoon "presentator") iets te ver door het begin of eind van een nummer praatte, vroeger kreeg je urenlang mooie muziek cadeau, gratis en voor niks, zomaar uit de ether. Ik heb nog steeds ergens de Ben Liebrand "in the mix" uitzendingen op cassettes, hele uren onverstoorde boemsjie-klatsjie, heerlijk voor onderweg.

<img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/dj.jpg" hspace="4" vspace="6" align="left">En wat is het nu ? Ik weet geen één zender meer te vinden die mij langer dan 10 minuten met rust laat en ongestoord naar muziek laat luisteren. Ook Internet-zenders leggen het loodje, zodra ze ook maar een beetje meer publiek aan zich weten te binden. Binnen een paar maanden heeft de reclamebranche zenders opgespoord en ingepakt. De eigenaren nemen een "run for the money" en de media-inkopers en marketing-managers maken er een promotionele praatpaal van. <img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/slamfm.jpg" hspace="4" vspace="6" align="right">De laatste zender die dit flikte was ID&T, inmiddels omgedoopt tot SlamFM. En ik durf te wedden dat het buiten mijn eigen muzieksmaak al niet veel beter is. Ik hoor iedereen klagen over de gevolgen van de stoelendans voor vergunningen en frequenties.

<img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/538.jpg" hspace="4" vspace="6" align="left">Nu zou het aan- of afkondigen van een lekker moppie muziek zou nog te pruimen zijn, maar dat is uitgegroeid tot hele zwamverhalen, omgeven door opgefokte reclameblokken en promo's voor alweer een feest met schijnbaar te weinig entreekaarten en gehaaide sponsors. <img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/gaga.jpg" hspace="4" vspace="6" align="right">"All we hear is radio ga-ga, radio bla-bla" klaagde Queen al lang geleden. Je hoort wat flarden van hit-nummers, wat halfbakken remixen, versneden door een brij van jingles, station-calls, stoppers, bumpers, reclame en vooral veel luidkeels, opgewonden gebral van DJ's (m/v). Ik haak dan acuut af. Ik wil weer en meer muziek.

"Er is een melding van een spookrijder: langs de digitale snelweg komt u een doodlopende DJ tegemoet. Haal deze gerust in, laat 'm links liggen en probeer met lichtsignalen en zijwaartse botsbewegingen de stumperd voorgoed van de weg te weren..." [/b]

<font size="+1">Chatten als behang ?</font>

<img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/trio.jpg" hspace="4" vspace="6" align="left">Vooral als enkele DJ's tegelijk of samen met een luisteraar (via de telefoon) gezellig leuk gaan doen. Okay, soms moet ik ook hartelijk om hun verhalen lachen. En als je de hele dag als koerier eenzaam en alleen achter het stuur zit, is die verbale onzin best grappig. Maar ik wil ook wel eens gewoon muziek, asjeblief.

Ik vind het daarom geen wonder dat mensen en-masse muziek (illegaal) zijn gaan downloaden en met hun Mac, PC, iPod of andere MP3-speler weer een eigen non-stop muzikaal achtergrondbehang creëren. Ik denk zelfs dat de teloorgang van de radio grotendeels verantwoordelijk was voor de opkomst en bloei van de illegale mp3-wereld. Mensen willen voor hun muzak-beleving geen kwakende radiozender horen of een CD kopen met 12 nummers van 1 artiest. Die muziek koop je niet per se, die wil je alleen horen, ter afleiding en vermaak. En het "shuffle"-fenomeen hoort daar helemaal bij.

"Maar we gaan er nu even tussenuit voor de boodschappen."

<font size="+1">Boodschappen ? </font>

<img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/beelen.jpg" hspace="4" vspace="6" align="right">Heeft het medium radio nog een boodschap ? Heeft het nog iets te vertellen ? Het enige wat nog enigszins telt en de doodsstrijd uitstelt, dat zijn de tot megaster uitgeroepen en uitgegroeide professionele (ouwe)hoeren: de DJ's. De Edwin-Evers en Giel-Beelens die nog een persoonlijk tintje aan dit oude massamedium proberen te geven. Voor de rest zal alles langzaam aan verschuiven naar media die beter kunnen inspelen op de diversiteit van het aanbod en de identiteit van het individu. Het begrijpen en bedienen van 'de luisteraar' is via broadcast-media nu eenmaal steeds moeilijker.

<img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/radio2.jpg" hspace="4" vspace="6" align="left">Informatief gezien zullen allerlei vormen en variaties van PodCasts en AudioBooks de éénrichting babbel-behoefte van de luisterende medemens vervullen. Acute actualiteit is het enige wat nog direct en massaal een broadcast-noodzaak blijft. En er zijn altijd wel wat commerciële vossen die in de slipstream van deze media hun passie willen preken in de vorm van reclame en betaalde aankondigingen van sponsored events. Niks mis mee. Maar de radio hoeft steeds minder wakker te worden geschud uit z'n bejaardendutje.

"Ik zou zeggen..."

<font size="+1">Slotwoord of slotaccoord ? </font>

<img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/radio3.jpg" hspace="4" vspace="6" align="right">De meest stupide uitdrukking van een amateur-presentator:
"Ik zou zeggen" - o ja, wat dan? Weet je wat, zeg maar niks meer.
Oogjes toe en snaveltje dicht. Let the music play.

<img src="http://www.euronet.nl/users/studea/macfreak/ipodad.jpg" hspace="4" vspace="6" align="left">iPods en iTunes zorgen voor onze dagelijkse portie hoogstpersoonlijk gesorteerde en geselecteerde of lukraak geshuffelde achtergrondmuziek. Met een iPod in je oren lijkt je dagelijkse leven een biografische film met je eigen favoriete soundtrack. Je loopt, je fietst, je geeft gas en je kauwt zelfs je broodje op de maat van de muziek. Je leeft in een super-breedbeeld real-life 3D-decor, begeleid door je eigen muziekcollectie. Dat was al zo ten tijde van de WalkMan maar de soundtracks worden alsmaar mooier en langer. <br clear="all">
Vroeger kraaide de haan, nu gapen ze slechts,
zei het meisje met de witte oordopjes...

Peter Villevoye

Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 06:38    reactie #1
geplaatst door: Quint
'Arbeidsvitaminen' bestaat nog steeds :wink: En nog steeds met een goede mix van goede muziek.

Leuk artikel. Ben al heel lang afgeknapt op de commerciele zenders.

Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 08:45    reactie #2
geplaatst door: XiC
3FM, Radio 2 en Arrow Jazz...

Maar hoe zit het dan met de populaire podcasts, mensen downloaden graag ge-ouwehoer.... of heb ik het mis?
Ik luister toch ook nog graag via internet naar de freak uitzendingen die vrijdagsnachts plaatsvinden (als ik slaap), die zou ik graag als podcast meenemen.

Maar muziek kan je ook zelf maken;  :music:

Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 08:50    reactie #3
geplaatst door: JH
Ik weet niet of er nou echt zoveel veranderd is....
Okee, er zijn een zooi commerciele zenders bij die hun inkomsten binnenkrijgen door o.a. veel reclame.
Maar radio 1, 2 en 3 zijn er ook nog.
En er wordt volgens mij nog net zoveel slap geluld als vroeger (wie herinnert zich niet Tom Mulder's 50 Pop of een envelop...?).
Er zijn nog steeds programma's die populair zijn, juist omdat er zoveel (al dan niet slap) geouwehoerd wordt : Business Nieuws Radio, Evers staat op, etc...
Net als dat er nog steeds programma's zijn die populair zijn vanwege het gebrek aan gelul : Arrow, Sky, Arbeidsvitaminen, etc...
Okee, er is een nieuw medium bij : de iPod (en soortgenoten), maar vroeger had je de walkman....
Okee, er is nu Podcasting, maar dat moet nog van de grond komen.
En vroeger zat je met een cassettebandje van de radio te tapen, tegenwoordig gaat dat digitaal...

Maar de grote vraag is : Peter, is de kwaliteit en luisterdichtheid dan echt veel minder dan 'vroeger' ?
Of zijn wij gewoon ouwe lullen geworden, die minder goed tegen ouwehoeren en reclame kunnen (ik wel namelijk)...? :confused:

(Bewerkt door JH om 9:50, 21-10-2005)

Mac-musician
Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 08:52    reactie #4
geplaatst door: reddrummaster
Bij Sky Radio wordt er ook niet gepraat.
Áls ik Radio luister is het 3FM, omdat ik daar nog een beetje afwisselende muziek hoor.
Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 09:04    reactie #5
geplaatst door: Fredrik
3FM en KinkFM vind ik nog wel goed te luisteren...

Verder natuurlijk op internet Last.fm. Altijd goeie muziek, wat voor smaak je ook hebt en nooit reclame...

Join de macfreak groep op http://www.last.fm
Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 10:45    reactie #6
geplaatst door: Peter Villevoye
Het gaat mij er niet om dat in radio-programma's niet/nooit geouwehoerd mag worden.
Blatende DJ's en klagende luisteraars zijn er al volgens mij al sinds de eerste uitzending,
toen "Mary Had a Little Lamb" door de atmosfeer kraakte.
Het gaat er mij om dat dit oude medium (als het gaat om een non-stop muziekbeleving)
nu toch eindelijk de nekslag heeft gekregen door de MP3-ontwikkeling (al dan niet legaal)
en dat i.t.t. wat er bij de meeste media gebeurt, de consument nu de winnende partij is.

Cassettes tapen was bewerkelijk, CD's branden en meezeulen was ook nog veel gedoe,
maar de iPod biedt alleen maar voordelen t.o.v. muziek via de radio. Je muziekbeleving
is eindelijk in 100% draagbare vorm mogelijk. Het duurde even (bij 't zien van de 1e Rio
besefte ik dat nog niet) maar nu je iedereen met witte oordopjes ziet, weet ik 't zeker.

PS: ik heb ook 's-vrijdagsmiddags van 4 tot 6 klaar gezeten om de Top-zoveel te tapen.
Ik herinner me nog exact de 'play-list' van mijn eerste cassette: Elton John en Kiki Dee,
Don't Go Breaking My Heart. Maar ik heb nooit voor "50 Pop" gechat met Tom Mulder.
Prachtige microfoonstem, grandioos ad-rem. Maar "Raden Maar" vond ik lolliger !

Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 11:07    reactie #7
geplaatst door: Ger Nijkamp
Prachtige column, Peter. Ik hoop echt dat de essentie van dit alles doordringt
bij de 'beleidsmakers'. Alles gaat op z'n kop, niks blijft meer hetzelfde. Een
ontwikkeling die niet gestuurd wordt door regeltjesmakers of megabedrijven.

De industriële revolutie, de sexuele revolutie, de digitale revolutie... Tijd voor
de communicatie-revolutie..? Ik denk het wel. And you better be ready...

[ Ger ]

Website: gernijkamp  
Linkedin: gernijkamp
Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 11:09    reactie #8
geplaatst door: AppleCase
Ik roep al sinds mijn eerste iPod dat dat mijn draagbare radiostation is met mijn eigen hits, zonder reclame (of het moet sluik zijn, of misschien backwards remastered) en dat is het nog steeds!

De radiostations zijn erg veranderd, maar ik vind het wel heel knap dat als ik naar het commerciële Evers Staat Op luister er zeer moralistische opmerkingen in de gesprekken zitten. 'Men' kiest over een onderwerp vaak meteen een scherpe kant en gaat dat vervolgens op z'n manier afzwakken, omdraaien, sturen, kneden en onderbouwen dat dat niet overkomt alsof er een CDA politicus*) aan het praten is. Een prachtige strategie die de makers heel goed gebruiken om de luisteraars te bespelen. Dat vind ik een grote kunst en het feit dat dat óók op een commercieel station gebeurt vind ik nog steeds bijzonder. Het hoeft niet leeg en hol te zijn om populair te worden.

*) CDA-er is een voorbeeld om de moralistische inslag te geven, niets ten nadele van de CDA of CDA-ers in het algemeen!

            All people are made of stars -  Moby
Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 11:10    reactie #9
geplaatst door: Plexyglazz
Zeer vermakelijk Peter!

... en Plexy zet iTunes maar weer aan met zijn
nieuwste (legale) aanwinst, of toch maar radio?

Bah wat ben ik toch weer netjes ...  :tounge:

Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 11:58    reactie #10
geplaatst door: JH
Peter, jij meent dat de 'teloorgang van de radio' al geschied is. Waarop baseer je dat ?
Okee, de iPod is een doorslaand succes : mensen kunnen nu hun eigen playlist overal en altijd beluisteren.
Kon natuurlijk ook al enigzins met de Walkman en Discman, maar nu is het inderdaad nog makkelijker.
Maar aan de andere kant : er zijn veel commerciële radiostations bijgekomen, DJ's krijgen meer betaald dan we ooit voor mogelijk had gehouden en ondertussen zeuren veel iPod-gebruikers dat ze ook FM-ontvangst op hun apparaatje willen (en terecht).
Volgens mij is de radio nog behoorlijk alive&kickin', maar is de platenindustrie de grote verliezer.
Just my opinion.... :satisfied:
Mac-musician
Column: RadioDead
21 oktober 2005 - 14:12    reactie #11
geplaatst door: Rolade
en die iPod is een hit...

Was vorige week een paar dagen in Toronto en New York... Mijn god, ik wist niet dat het zo massaal was. Echt 1 van 20 mensen die met oordopjes rondloopt heeft GEEN iPod...! Wel zag ik opvallend veel mensen met een portable CD player rondlopen, waarschijnlijk hebben die thuis geen computer.

Apple store in Soho was ook erg leuk trouwens, overal stonden rijen: voor elke Mac (veelal om even mail te checken), voor de kinderhoek, voor de genius-bar... ja, gelukkig voor Apple ook voor de kassa's...

Er zaten ook opvallend veel mensen met een iBook of PowerBook gewoon ergens in een coffeshop of in de stad te werken of gewoon te spelen natuurlijk

...
G5 dual 2.0 - G4 450 - iBook G4 -  iPod 20Gb - ipod shuffle
Column: RadioDead
23 oktober 2005 - 13:36    reactie #12
geplaatst door: Peter Villevoye
@JH
Ik doel daarmee op een (inderdaad volgens mij) zeer grote groep mensen
(waaronder ikzelf) die de "radio" zagen of nog steeds zien als een medium
dat mij muziek kan brengen, op een niet al te irritante en verwaterde wijze.
DIE radio is DOOD !
Dat marketeers en andere types er nog altijd een slaatje uit weten te slaan,
is commercieel misschien interessant maar muzikaal een zware teloorgang.
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
Column: RadioDead
23 oktober 2005 - 14:35    reactie #13
geplaatst door: Macsel
Ik reis dit studiejaar vrolijk drie keer in de week van Alkmaar naar Tilburg en terug. De eerste twee keer met slechts een telefoon-radio op zak. Per uur hoor je niet meer dan 15 min. muziek, 15 tot 20 min. reclame, dan is er nog nieuws, 'weetjes' en een hoop ge-ouwe-hoer van de DJ of DJ's. Na de eerste dag met m'n radio was ik er overuit, ik moet die ipod hebben en héél snel! Nu kan ik weer ongestoord muziek luisteren. Eigen smaak, eigen keuze, passend bij mijn eigen stemming van dat moment.

@Peter: heel typerend en herkenbaar!!  :thumbs-up:

Mac mini | 21,5" iMac Fusion Drive | vintage iPad (1st g) | iPhone (4S) | Airport extreme / express | Business: 15" MBP | 24" LED monitor
Column: RadioDead
23 oktober 2005 - 15:50    reactie #14
geplaatst door: JH
Sorry, hoor, maar ongestoord naar je eigen muziek luisteren kon dus al lang : ik nam vroeger m'n eigen cassettebandjes op met m'n favoriete songs voor op de fiets en in het openbaar vervoer. Daarna brande ik m'n eigen 'best-of' cd's. Nu is er de iPod : absoluut makkelijker in gebruik dan de cd en cassette en met grotere opslag, maar feitelijk niets anders dan portable music, net als de walk- en discman.
Okee, er is zeker meer commercie en er wordt wellicht (nog) meer gepraat dan vroeger tijdens de uitzendingen, maar hey, er zijn ook andere zenders hoor : even zoeken zou ik zeggen....
Maar volgens mij val ik in herhaling.... :sleepy:
Mac-musician