geplaatst door: robbymontana
Even 2 technische vraagjes:

1. Een maandje terug vroeg ik al op dit forum hoe ik de teksten in verschillende tekstkaders mooi kan laten uitlijnen vanonder. Ik ben er intussen achter dat dit kan met de optie basislijn van het tekstkader. Heb wat geëxperimenteerd hiermee maar krijg geen goed resultaat. (De oorzaak van het probleem is het gebruik van titels in een ander lettertype of -grootte in de tekst waardoor de  verticale uitlijning met andere tekstkaders op de pagina niet meer klopt).

2. Ook de 2de vraag is er een voor Indesign: ik dacht dat het de bedoeling was om je automatische paginanummer een plekje te geven op je masterpage. Als ik dan in het hoofddocument zelf een object of foto over die paginanummer plaats... is ie weg natuurlijk. Misschien een heel domme vraag maar is hier een oplossing voor? Ik vind hem niet direct.

Indesign: basislijn en automatische paginanummer
4 december 2007 - 18:18    reactie #1
geplaatst door: patrick1967
Hallo Robbymontana,

Wat betreft 2.
Indesign heeft de rare gewoonte om alles wat je op de basispagina ontwerpt te vergrendelen in het hoofddocument. Wanneer je in het hoofddocument gaat ontwerpen staat dit dus altijd onderop tenzij je met appeltje+shift+muisklik op het betreffende beeld of tekstgedeelte klikt. Dan is het ontgrendeld. Het nadeel is dan weer dat je, wanneer je in de basispagina iets verandert dat beeld of tekstgedeelte niet meer mee verandert, omdat je dat dan 'bewerkt' hebt.
Een handigheidje om niet op elke pagina appeltje+shift+muisklik te hoeven doen om in het venster pagina alle pagina's te selecteren en appeltje+alt+shift+L in te drukken. Dan is dat in één keer gebeurd. Maar dan kun je ze in de basispagina dus niet meer mee laten veranderen.

nas grafisch ontwerp
http://www.nasgo.nl
Indesign: basislijn en automatische paginanummer
4 december 2007 - 18:22    reactie #2
geplaatst door: Pako
1. Wanneer je per tekstkader een eigen basislijnstramien gebruikt -wat kan in InDesign- dan zal je tekst altijd blijven verlopen wanneer je verschillende lettergroottes door elkaar gebruikt.
Je moet in dit geval je tekst (in Paragraph-pallette) vast op je pagina-baislijnstramien zetten.
De instellingen (interlinie en begin van de eerste basislijn) kun je instellen in de algemene voorkeuren van InDesign en die gelden dan document-breed. Vast of niet vast op basislijnstramien zet je dus aan/uit in je paragraphpallette.

2. Wanneer je je automatische paginacijfer altijd in beeld wilt houden (ikzelf vind het vaak geen probleem dat er eens een keer een cijfer wegvalt omdat je het cijfer op de pagina er naast vaak wel zichtbaar houdt en de lezer dus referentie blijft houden) kun je een extra laag aanmaken.
Wanneer je de paginacijfers op die laag zet en die laag boven de laag met beeld en typografie staat je paginacijfer automatisch boven alle andere informatie.

Je kunt ook een speciale basispagina aanmaken waarin je de paginacijfer wit maakt -ook op een speciale laag-. Heb je nu een pagina met een kleurvlak of foto kun je die basispagina gebruiken en staat je paginacijfer in wit op de foto of kleurvlak.

De opmerking van Patrick gaat over het aanpassen van items die je op je basispagina hebt staan en wilt bewerken of weg wilt gooien -op die pagina-. In mijn toelichting hierboven zie je dus dat het lang niet altijd nodig is om items van je basispagina te unlockenÂ…

(Bewerkt door Pako om 18:24, 4-12-2007)

Indesign: basislijn en automatische paginanummer
4 december 2007 - 18:28    reactie #3
geplaatst door: patrick1967
Pako,

Bedankt voor je toelichting op 2. Dat ik daar zelf nog nooit aan gedacht heb.

nas grafisch ontwerp
http://www.nasgo.nl