Je hoort steeds meer over "werken in RGB", en pas later converteren naarCMYK. Maar wannéér converteer je de boel naar CMYK, en waarom doe jedat niet terwijl je je werk DTP't/drukklaar maakt?
Voor mijn huidige vakgebied is dit (nog) niet van toepassing, maar in de wat regulierdere grafische wereld hoor ik 't steeds vaker. Maar dat werkenin RGB wekt toch een aantal vragen in me op... stel, we maken een brochure:- als je 100K tekst wilt gebruiken, moet je dan een PMS Black aanmaken?- Als je 100% Cyaan wilt gebruiken in je RGB-werkomgeving, hoe doe je dit dan?- En PMS'en? Naar mijn weten kun je niet altijd PMS-kleuren kiezen als je inRGB-modus werkt namelijk.- Wat is écht het voordeel nu eigenlijk? Kun je in de meeste gevallen niet beterzélf de kleuren in de gaten/hand houden door al gelijk in CMYK te werken met eengoed kleurprofiel (zoals ISO Coated v2 300%), met de nodige PMS'jes e.d.?
Of wordt met het hele in RGB werken puur bedoelt voor foto's? In dat geval werkik wel al zo namelijk. Fotografie wordt door de fotografen in RGB aangeleverd, dieik in een CMYK (Iso Fogra27) Illustrator-bestand plaats om de verpakkingen meete kunnen werktekenen/ontwerpen. Maar in mijn geval doe ik dat omdat de lithograafdaar wat beter mee aan de slag kan.
Is het soms niet beter om al netjes CMYK-beelden te plaatsen met een goed ISO-profiel? Ik las een post waarmee het "voordeel" wordt uitgelegd over werkenin RGB met fotografie, maar als je al van tevoren een goed CMYK profiel gebruiktben je die problemen die getoond worden in de post toch al voor?
Mvg,Joram
RGB is voor foto's iets wat op dit moment in de praktijk het dichtste bij een LAB workflow staat: apparaat onafhankelijke kleur. LAB werkt nog steeds niet goed (en heeft eigenlijk geen zin met 8 bits afbeeldingen maar het is alweer lange tijd geleden dat ik daar iets mee heb gedaan).
Het werken in een RGB kleurruimte is niet makkelijk toe te passen op CMYK elementen in een opmaakprogramma. Een 'zwarte' kleur in RGB in tekst zal, als ze naar een CMYK kleurruimte wordt omgezet, in vier kleuren worden opgebouwd, waarbij de percentages van die vier inkten verschillend zijn afhankelijk van het gebruikte profiel. Voor een dunne en kleine letter is dat niet aan te raden. De kleur zwart in CMYK voor bijvoorbeeld een letter kan dus beter helemaal geen profiel krijgen: dit noemt Apple 'Apparaat-zwart'.In Illustrator kan dit tot problemen leiden: ken een CMYK profiel toe aan een AI document en stuur dit naar een RIP die een ander profiel gebruikt: zwarte tekst wordt dan inderdaad opgebouwd. Ook kun je zo problemen krijgen als je een AI doc plaatst in een InDesign document wat een ander profiel gebruikt.
De omzetting naar CMYK (bij drukwerk) gebeurt met een bepaald type kleuromzettingsprofiel, dat speciaal voor je einddoel geschikt is, bijvoorbeeld een profiel voor drukinkt opzuigend krantenpapier of juist een profiel voor hoogwaardig drukwerk (met een hogere inktdekking). Zo'n profiel bepaalt (beperkt) dus o.a. de inktdekking en kleurruimteomvang.
Het opgemaakte bronbestand (InDesign/Quark) blijft dus RGB (en geef je niet uit handen...) en de geëxporteerde PDF in CMYK is voor de drukkerij.
Met een RGB workflow kan je in de toekomst nog alle kanten op: een krantenadvertentie, vervolgens publiceren naar het web (jawel, RGB!) en later weer een drukwerk met eigen persprofiel.Vroeger, toen de RGB-werkstroom nog niet algemeen was, plaatste men in de opmaak gewoon CMYK-fotobestanden (veelal TIFF's en EPS-sen) met alle beperking van dien. Nu plaats je een PSD of JPEG in RGB-modus en heb je alle vrijheid.
Mijn 2 centen
(Bewerkt door Leander om 22:30, 25-11-2010)
Op deze mannier zie je zelf de omzetting, en kan je kleurverlies corrigeren.
Als je vertouwd op een RGB-workflow dan kan het ómzettings-resultaat'wel eens tegen vallen omdat het ongezien wordt gedaan.
Vertrouw er in iedergeval nooid op dat de RIP het kan omzetten, want die resultaten zijn altijd slechter dan wat Photoshop zou doen.
Eelco om 20:15, 26-11-2010Daarom zet je ook alle aangeleverde beelden eerst om naar RGB om ze vervolgens om te zetten in het juiste CMYK profiel.
Voorzichtigheid geboden.Al is RGB een grotere kleurruimte dan CMYK, toch kent CMYK kleuren die absoluut niet in RGB voorhanden zijn.