Wat ik me nog herinner van Eckhart Tolle is: hij zittend op een podium en de volgelingen in de zaal.
Opkijkend naar de meester. Nogal subjectief geef ik toe. Maar het is dan ook 10-15 jaar geleden.
Toch was ik van hem onder de indruk, dat weet ik nog wel. Maar waarom weet ik niet meer.
Via hem kwam ik bij het boeddhisme terecht. Daar ben ik nog steeds.
Dat jij niets hebt met paden en leefregels, mijn beste boiing, is je eigen keuze en je goed recht.
Maar ik betwijfel of jouw leven echt zo “oppervlakkig” is als je beschrijft.
Uit je postings hier komt een heel ander beeld van jou.
Iedereen leeft volgens regels die haar/hem ingeprent zijn en worden tijdens het opgroeien en de rest van het leven. Je hoeft niet te weten welke dat zijn om ze in acht te nemen.
Alle beslissingen die iemand neemt hebben hun basis in die regels, (van anderen).
Daarom is het IK een illusie, net als vriendschap, net als het leven.
Het zijn maar woorden, het menselijk brein vormt ze, omdat het geleerd heeft om dat te doen.
Maar wie denkt ze? Ben jij dat? Je lichaam? Of zijn het de echo’s van hen die jouw opvoeding op zich genomen hebben?
Daar hoef je niet over na te denken om goed te leven. Leid je leven met anderen, niet ten koste van anderen zoals nu gebeurt.
Je kunt boeddhist zijn zonder het te weten. Het is maar een stomme aanduiding uit het Pali van 2600 jaar geleden. Er zullen altijd mensen zijn die zich meer in iets verdiepen om het aan anderen uit te leggen.
Waar mijn pleidooi echt over gaat is de destructieve leefwijze van de mens. Die is gebaseerd op hebzucht. Op:
het is mijn geld, niet van de overheid, dus ik bepaal waar het heen gaat. Dat zei Bill Gates ooit.
Het grote probleem is de Mensheid. Die denken dat ze de wereld besturen, dat ze boven de rest van de bewoners staan, terwijl ze na hun leven gewoon weer dienen als voer voor de wormen, gewoon weer deel worden van alles wat groeit en bloeit.
Alles wat ze aten, de lucht die ze ademden, het water dat ze dronken bestond uit de resten van eerder gestorvenen. Dieren, planten en mensen. Dat besef moet terugkomen.
Je kunt je best druk maken over de nieuwe iPhone, over de schoonheid en de specs, als je maar weet wat het gekost heeft aan levens aan grondstoffen en wie er uiteindelijk het meest garen bij spint.
Voor mij gaat het boeddhisme daarover, de kringloop, de onderlinge afhankelijkheid. Niet dat ik tijdens het mediteren daarover zit na te denken. Echt niet. Ik zeg ook niet dat ik het wil of kan veranderen.
Deze doldwaze maatschappij loopt ooit gewoon te pletter. Alleen als het besef doordringt wat we aan het doen zijn kan het nog veranderen.
Het boeddhisme is geen heilsleer, enkel een manier van leven, maar de echte oplossing voor de mensheid is matiging🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Ik kijk uit het raam van mijn appartement over zuidoostelijk Krung Thep en zit te chatten met mijn vriendin in Alabama die daar woont met haar Amerikaanse man. Dat is geen illusie........ of toch wel?
