geplaatst door: Appelflap
Hallo, ik begrijp iets niet goed.
Tot op heden gebruikte ik voor het geluid van mijn Mac 2 actieve luidsprekers die via de lijnuitgang waren aangesloten.
Omdat het tijd was voor nieuwe luidsprekers, heb ik 2 bluetooth luidsprekers gekocht die ik nu als paar gebruik.
Dit heb ik gedaan door in Audio/MIDI configuratie een multi uitvoer apparaat te maken. Deze kan je dan selecteren bij 'Geluid' en dan ontvangen beide bluetooth luidsprekers audio.

Wat ik niet begrijp is dat ik bij de lijnuitgang het volume gewoon kan aanpassen in Mac OS met het toetsenbord of volume regelaar, maar met de bluetooth luidsprekers niet.

Waarom kan ik het volume niet op mijn computer aanpassen bij gebruik van bluetooth luidsprekers?
Volume macOS kan niet aangepast worden
gisteren 16:33    reactie #1
geplaatst door: nnsa
Dit is een veelvoorkomend probleem bij het gebruik van Bluetooth-luidsprekers met een Mac en heeft te maken met hoe macOS en Bluetooth-audio samenwerken. Hieronder leg ik uit waarom je het volume met een lijnuitgang wél kunt aanpassen via het toetsenbord of de volume-regelaar, maar met Bluetooth-luidsprekers soms niet.

## Waarom werkt het bij lijnuitgang wel?

Wanneer je een kabel (bijvoorbeeld een koptelefoon of externe speakers via de lijnuitgang) aansluit, wordt dit door macOS gezien als een standaard audio-uitgang die volledig door het besturingssysteem kan worden aangestuurd. De volumeregeling via het toetsenbord of de volume-regelaar werkt dan direct op het uitgaande signaal, waardoor je het geluid kunt verhogen of verlagen vanaf je Mac[4][7].

## Waarom werkt het bij Bluetooth-luidsprekers niet altijd?

Bij Bluetooth-luidsprekers is het anders. macOS stuurt het audiosignaal draadloos naar de luidspreker, maar de manier waarop het volume wordt geregeld, hangt af van het Bluetooth-profiel van de luidspreker en hoe deze communiceert met de Mac:

- **Volume via software of hardware:** Sommige Bluetooth-luidsprekers laten macOS toe om het volume digitaal aan te passen, terwijl andere luidsprekers dit niet ondersteunen. In dat geval werkt de volumeregeling op je Mac niet en moet je het volume op de luidspreker zelf aanpassen[1][3][5].
- **Bluetooth-profile beperkingen:** Niet alle Bluetooth-audioapparaten ondersteunen het "AVRCP"-profiel (Audio/Video Remote Control Profile) dat nodig is om het volume van het apparaat te regelen via het besturingssysteem. Als dit profiel ontbreekt of niet goed werkt, kun je het volume niet aanpassen via je Mac[1][3].
- **Softwareproblemen:** Soms ontstaan er problemen na een macOS-update, waardoor de volumeregeling tijdelijk niet werkt met bepaalde Bluetooth-apparaten, zelfs als het eerder wel goed ging[3][6].

## Wat kun je doen?

- **Controleer de audio-uitgang:** Ga naar Apple-menu > Systeeminstellingen > Geluid > Uitvoer en kijk of je Bluetooth-luidspreker correct is geselecteerd[2][4][7].
- **Herstart of herstel de Bluetooth-verbinding:** Verwijder de luidspreker uit je Bluetooth-instellingen en koppel hem opnieuw[3].
- **Gebruik Audio MIDI Setup:** Open de app Audio MIDI Setup (te vinden via Spotlight), selecteer je Bluetooth-luidspreker en probeer het volume daar aan te passen. Soms werkt dit als een tijdelijke oplossing[6][8].
- **Update macOS:** Zorg dat je het laatste besturingssysteem gebruikt, want soms worden Bluetooth-problemen opgelost in een update[4][7].
- **Volume op de luidspreker zelf:** Als het via de Mac niet lukt, kun je het volume altijd nog op de luidspreker zelf aanpassen[1][3].

## Samenvatting

De reden dat je het volume bij een lijnuitgang wél kunt aanpassen op je Mac, maar bij Bluetooth-luidsprekers soms niet, komt doordat macOS bij een lijnuitgang het signaal volledig kan beheersen, terwijl bij Bluetooth-luidsprekers het volume afhankelijk is van het Bluetooth-profiel en hoe de luidspreker communiceert met je computer[1][3][5]. Sommige luidsprekers laten het toe, andere niet. In dat laatste geval moet je het volume op de luidspreker zelf aanpassen.

Bronnen
[1] Volume Control not working With Bluetooth Speaker https://discussions.apple.com/thread/252364494
[2] Cannot change volume on bluetooth devices - Apple Community https://discussions.apple.com/thread/253711192
[3] can't control volume of a bluetooth speaker after update to Sonoma ... https://discussions.apple.com/thread/255523029
[4] How to fix on Mac volume: a complete guide - MacPaw https://macpaw.com/how-to/fix-%F0%9F%9A%AB-on-mac-volume
[5] Macbook Volume Control Not Changing Volume of Bluetooth ... https://apple.stackexchange.com/questions/376134/macbook-volume-control-not-changing-volume-of-bluetooth-headphones
[6] Much lower BT audio volume on Monterey : r/MacOS - Reddit https://www.reddit.com/r/MacOS/comments/qgeu5r/much_lower_bt_audio_volume_on_monterey/
[7] How to fix Mac volume keys not working - Setapp https://setapp.com/how-to/mac-volume-buttons-not-working
[8] How to Adjust Volume When Using Multi-Output Device on MacOS https://www.avtouchbar.com/multi-output-device-volume/
[9] Why Can't I Change the Input Volume in Mac Sound Settings? - RØDE https://help.rode.com/hc/en-us/articles/9312496788239-Why-can-t-I-adjust-the-input-volume-in-my-Mac-Sound-Settings
[10] How to Fix Mac Bluetooth Audio Issues - GetConnected https://getconnectedmedia.com/how-to-fix-mac-bluetooth-audio-issues/
[11] Enable High Quality mode on your headphones (Updated for ... - Gist https://gist.github.com/dvf/3771e58085568559c429d05ccc339219
[12] I'm suddenly unable to control the volume of any Bluetooth speakers ... https://www.reddit.com/r/appletv/comments/155nfzn/im_suddenly_unable_to_control_the_volume_of_any/
[13] Volume buttons locked? Anyone help with this? : r/mac - Reddit https://www.reddit.com/r/mac/comments/g1rr6g/volume_buttons_locked_anyone_help_with_this/
[14] OS X does not allow me to adjust the volume. - MacBook Pro - iFixit https://www.ifixit.com/Answers/View/127447/OS+X+does+not+allow+me+to+adjust+the+volume.
[15] Adjust the volume in Music on Mac - Apple Support (MZ) https://support.apple.com/en-mz/guide/music/musa3fedf052/mac
Ⓒnnsa(i)-2025
Volume macOS kan niet aangepast worden
gisteren 16:51    reactie #2
geplaatst door: Appelflap
Dankjewel voor deze uitgebreide uitleg.

Nu heb ik nog iets opgemerkt:
Wanneer ik het multi-uitvoer apparaat selecteer als uitvoer (de 2 bluetooth speakers samen), dan heb ik geen controle over het volume op mijn Mac.
Wanneer ik een bluetooth luidspreker afzonderlijk kies, dan kan ik het volume wel op mijn Mac bedienen.

Het zou dus iets met het multi-uitvoer apparaat te maken kunnen hebben.
Volume macOS kan niet aangepast worden
gisteren 17:11    reactie #3
geplaatst door: nnsa
Het zou dus iets met het multi-uitvoer apparaat te maken kunnen hebben.
Volgens mij heb je multi-uitvoer helemaal niet nodig om één of meerdere BT speakers aan te kunnen sluiten ?
Ⓒnnsa(i)-2025
Volume macOS kan niet aangepast worden
gisteren 17:50    reactie #4
geplaatst door: Appelflap
Wanneer je verbinding wil maken met meer dan één bluetooth luidspreker zie ik toch geen andere optie.

Iets wat ik nog wel kan proberen is de app van JBL (de fabrikant van de luidsprekers). Daarin kan je de luidsprekers met elkaar verbinden.
Volume macOS kan niet aangepast worden
gisteren 17:56    reactie #5
geplaatst door: nnsa
Iets wat ik nog wel kan proberen is de app van JBL (de fabrikant van de luidsprekers). Daarin kan je de luidsprekers met elkaar verbinden.
Volgens mij had je daar mee moeten beginnen om een stereo-paar te configureren (zo is het bij mij ook én algemeen gebruikelijk).
Ⓒnnsa(i)-2025
Volume macOS kan niet aangepast worden
gisteren 18:56    reactie #6
geplaatst door: Appelflap
Getest, maar het is helaas niet mogelijk. De app werkt wel en je kan gemakkelijk een stereo paar maken, maar dit is een verbinding tussen de telefoon en de luidsprekers.

Om de luidsprekers met de Mac verbinden, moet je de verbinding met de telefoon eerst verbreken.

Ik denk dat ik dan toch maar de volumeknop van de luidsprekers zal gebruiken.
Volume macOS kan niet aangepast worden
gisteren 19:16    reactie #7
geplaatst door: nnsa
Als je probleem wat mag kosten, kan je hier eens naar kijken: 🔗 Soundsource
Ⓒnnsa(i)-2025
Volume macOS kan niet aangepast worden
gisteren 21:16    reactie #8
geplaatst door: Appelflap
Met programma's van derden ga ik niet beginnen omdat het eigenlijk maar een luxe probleem is.
Ik pas het volume wel aan op de luidsprekers. Ze staan naast mijn computer  :smile:

Dankjewel voor de hulp en info.