Beste CAD voor VO school
23 december 2015 - 18:00   
geplaatst door: mug
Iemand een mening of ervaring over CAD tekeningen maken in onderbouw VO onderwijs ?
T.b.v. o.a. aanleveren van bestanden voor een lasersnijder.

Ben en niet uit wat beste gaat werken. Solid edge timmert flink aan de weg bij scholen. Maar programma komt mij veel te complex over voor startende tekenaar (en PC only)
Ik heb nagedacht over de eisen. Die zijn voor mij :
• b.v.k. geen dure licenties i.v.m. aantal werkstations (~25x)
• Moet kunnen werken op OSX
• b.v.k. lln moeten thuis en op school kunnen gebruiken dus cross platform en gratis (of een student/ niet commercieel licentie mogelijk)
• Intuïtieve opzet en heldere iconen, dan is taal van menu structuur minder belangrijk. Doch Nederlandse taal heeft lichte voorkeur.
• Niet te steil leercurve ! Eenvoudig snel aan te leren. Als je niet dagelijks mee werkt, toch er snel mee uit de voeten kunnen voor basis tekening.
• Echt nauwkeurig kunnen werken. Geen schetsen  en impressies maar perfecte maten die naadloos aansluiten als zwaluwstaart verbinding. (123D Design lijkt mij bijv. veel te grofstoffelijk)
• Aanleren moet zijn als gitaar leren spelen. Eerst zuchten om akkoorden  aan te leren, dan beseffen dat je met slechts 3 akkoorden al een ‘hit’ kunt maken.
• Actieve firma of community die software actueel houdt
• Output bestand moet te lezen zijn door lasersnijder en vectorbestanden mogelijk (is meestal geen probleem)

Hier staat mooie overzicht van gratis software
Eerste indruk van LibreCAD die ik nu heb is positief.

Beste CAD voor VO school
23 december 2015 - 20:49    reactie #1
geplaatst door: Pieterr
Ik heb alleen (een beetje) ervaring met FreeCAD.
http://alternativeto.net/software/freecad/?license=free&platform=mac

Je zou dit drietal (shortlist) kunnen evalueren om er eentje uit te kiezen:
- FreeCAD
- LibreCAD
- OpenSCAD

"One experiment is worth a thousand expert opinions."
Beste CAD voor VO school
23 december 2015 - 21:17    reactie #2
geplaatst door: mug
Bedankt voor je inbreng. Met DraftSight heb ik beetje zitten spelen, maar vindt ik erg lastig als je nog nooit wat met CAD hebt gedaan (zoals mijzelf en de doelgroep) Je ziet door de iconen het bos niet meer. Plus ondanks gratis, gedoe met licentie. Probeer momenteel LibreCAD uit, vindt ik al stuk overzichtelijker.  OpenSCAD heb ik nog niet eerder gehoord. FreeCAD wil ik nog gaan proberen.
Ondanks dat ik Sketchup niet ideaal vindt voor CAD. Is basic CAD wel erg eenvoudig met dit programma. Maar dat is niet helemaal eerlijk vergelijk omdat ik veel ervaring heb met Sketchup
Beste CAD voor VO school
24 december 2015 - 09:25    reactie #3
geplaatst door: Sypie
Ik ben zelf, als docent techniek, bezig om SolidWorks te implementeren op school. Dat het niet onder Mac werkt is jammer, maar het zij zo.

De voordelen van SolidWorks zijn legio:
* Het is het meest gebruikte 3D-tekenprogramma in het bedrijfsleven
* Leerlingen kunnen de tutorials doorlopen die in het Nederlands gemaakt zijn (de schrijver van de tutorials is ook meteen de vertegenwoordiger voor SolidWorks Education in Nederland)
* De aanschaf van licenties van SolidWorks houdt ook in dat je eenzelfde aantal licenties krijgt voor leerlingen thuis. (dus 100 op school = 100 licenties voor leerlingen thuis)
* Leerlingen kunnen na het doorlopen van de tutorials een examen doen waardoor ze een certificaat kunnen halen. Hiermee hebben ze op de (technische) vervolgopleiding een voordeel.
* De tijdsinvestering voor docenten valt reuze mee, ook die kan de tutorials lekker doorlopen. (en de tutorials zijn nagenoeg foutloos)
* SolidWorks is ook handig voor het ontwerpen van andere zaken dan alleen maar lasersnijden. Leerlingen kunnen ook hun werk tekenen, in elkaar zetten en werktekeningen maken. Erg handige bijkomstigheden van SolidWorks.
* De onderwijsversie is géén versie waar van alles uitgehaald is, het is een volledige versie!

En als laatste: Met SolidWorks hoef je geen rare trucs uit te halen om van je tekening een lasergesneden iets te maken óf om de boel 3D te printen. Kijk, dat scheelt ook een boel.

Beste CAD voor VO school
20 januari 2016 - 19:25    reactie #4
geplaatst door: mug
Momenteel met QCAD bezig. (Semi) Open Source. Eerste ervaringen heel erg positief voor mij. Kan er veel en veel beter mee overweg dan LibreCAD. Terwijl oorsprong van beide programma's hetzelfde is.
Vraag me af of Affinity Designer ook iets voor mij is ?

(Bewerkt door mug om 19:26, 20-01-2016)