ik had initieel op mijn iMac 2 partities, 1 met besturingssysteem (200GB) en 1 voor data (subsidary, 800GB).Ik heb de 2e partitie gewist waardoor mijn HDD schijf van TB slechts 1 partitie meer telt.het is mijn bedoeling de besturingspartitie te verhogen naar 400 GB,maar toevoegen nieuwe partitie lukt niet.Ook zie ik alleen 200GB in de finder op de hoofdpartitie, de resterende 800 blijven ontbreken.
Enig idee ?
Als antwoord op jouw vraag: Geen idee.
Maar ik heb ook geen idee waarom je je schijf zou willen partitioneren. Ik zie eigenlijk alleen maar nadelen. Niet doen dus! Tip: back-up maken, Mac wissen, één partitie maken, back-up terugzetten.
HFS+ partities zijn in principe gewoon te vergroten met Schijfhulpprogramma, ik weet niet zeker of je voor het vergroten van je boot-partitie eerst in recovery mode moet starten.
Zorg in ieder geval voor een goede backup en LEES wat er in de waarschuwings-vensters staat voordat je op "Doorgaan" klikt. Er zijn nl. een heleboel manieren om verkeerd te klikken, waardoor je hele schijf gewist wordt.
Alternatief is om gparted te gebruiken, de standaard linux-partitie-editor die ook prima met HFS+ om kan gaan.
Zit je op APFS, daar weet ik nog niet genoeg van.
Ik ga testen op High Sierra: reboot met alt ingedrukt en kies daarna High Sierra als startup. Na boot, start Disk Utilityzorg dat alles "gemount" is. (Alles is bij mij HFS extended Journaled)klik op "Partition" knop -> partition tab windowtaart schijf met de 4 partities.Tekst boven in partitie tab venster:Click add (+) to increase the number of partitions on the device. Click on each partition to change the name and format. Drag the resize control or enter the size of each partition and click Apply.
Ik selecteer mijn boot partitie, High Sierra en klik + (add).De partitie verdeelt zich in tweeen: gebruikt+extra en ongebruikt. Met de 'resize control' kan ik nu de zaak veranderen. Er is wel een minimum voor het gedeelte waar High Sierra op staat, uiteraard. Verder experimenteren laat zien dat dit voor alle 4 de partities geldt. Het lijkt erop dat het OS gedeelte wordt beschermd ongeacht of het de boot partitie is.
Terug naar de High Sierra partitie waarin ik opgestart ben.Klik weer + en vind de default groottes wel ok en klik Apply (jazeker!)Krijg nog een extra dialoog, ook daar zeg ik dat ik dat wil. Daar gaan we, duurt even en dan: Done. Extra partitie op desktop.Alles werkt nog (wat anders?).Om zeker te zijn: reboot met alt ingedrukt en kies weer de High Sierra partitie. Start verder normaal op. Check wat programma's, alles ok.
Extra partitie weer verwijderen:Start Disk UtitlityKlik Partition knop.Partition tab venster -> Selecteer HS partitie en klik - (remove)Klik Apply -> DoneExtra partitie icoon verdwijnt. Daarvoor in de plaats wordt de Recovery Disk gemount. Interessant.Alles lijkt ok en na een nieuwe reboot hier gearriveerd (en Recovery Disk niet gemount).
Lijkt te werken zoals het bedoeld is. OSX as intended.
Ik heb trouwens de meeste video, geluid en foto's op een externe HD staan. Hoogstens wat werk copien gaan mee op de interne HD. Veel van mijn collega's doen dit ook zo. Niks vreemds aan.Wat betreft de links naar je bestanden vanuit FCP: er zijn wat postings geweest een paar maanden(?) geleden over hardlinks, symlinks en aliassen. Dit ivm iPhoto en Photos en copieren van bibliotheken naar externe schijven. Misschien dat je die kan vinden. Anders vind je hier wat info: https://www.lifewire.com/aliases-symbolic-links-hard-links-mac-2260189Mogelijk dat FCP daar ook mee werkt.
Succes!
Het is me niet heel duidelijk, ik was jaren een Windows gebruiker, vandaar...
Nou weten we nog niet of tirak wel backupt?!?
ja, ik heb wel een backup gemaakt met time-machine van de hoofdpartitie (200GB) die High Sierra en alle programma's bevat.
-Als ik gewoon opstart zonder welke toets dan ook ingedrukt te houden, wordt de OS versie gebruikt welke ik ooit als 'startup disk' in System Preferences heb aangegeven.
Als je tijdens het opstarten maar een OS versie tot je beschikking hebt, heeft het indrukken van de alt toets niet zo veel zin Misschien is er een uitzondering, maar daar ga ik nu niet van uit.Er wordt trouwens niets vernaggeld qua geinstalleerde programma's. Behoort niet zo te zijn, is mij ook nooit overkomen. Als dat wel gebeurd is er iets heel erg mis!
Ik heb alleen stap voor stap aangegeven wat _ik_ heb gedaan om het herpartitioneren voor elkaar te krijgen op High Sierra. Dit voor vergelijking met situaties waar het niet werkt.
In jouw geval zou ik dus gewoon opstarten zonder verder iets te doen. Alles automatisch. En zien vanaf het opstarten van Disk Utility (Schijfhulpprogramma) wat jij anders doet dan ik. Jaco123 geeft heel goed aan waar je voor moet oppassen (heb ik goed naar 'geluisterd').
Backups zijn essentieel, dat hoef ik niet te vertellen. Het gescheiden houden en gescheiden backuppen van (media) data en OS is niet gek. Maar dan wel op verschillende drives! Daar heeft MacMiep zeker een punt.
Ik kan me herinneren dat Windows gebruikers wel eens vertelden dat ze data en OS in verschillende partities op dezelfde drive hadden, als voorzorg tegen een verklooit OS. Ik heb daar geen enkele ervaring mee.
2e)als ik kies voor herinstallatie MacOS wat gebeurt er met de bestaande geïnstalleerde programma's ?Alles weg of blijven deze behouden?Als ik vergelijk met vroegere Windows(sorry..) dan dient alle extra software opnieuw geïnstalleerd te worden, en dat zou liever vermijden tenzij ik na herinstallatie de eerdere systeembackup kan terugplaatsen..
wordt me moeilijke klus
(Bewerkt door tirak om 22:03, 26-11-2017)
Ik draai nog Mavericks, dus kan het niet verifiëren, maar wellicht zit je met een APFS issue.Rechts van dat venster staat namelijk een keuze voor Disknaam en daaronder: Formaat.
Verifiëer of je huidige single partitie op HFS+ staat.Zoja, versleep je repartitionerings slider, geef je nieuwe partitie een naam, en vergewis je of de formattering van je nieuwe partitie eveneens op HFS+ staat ipv. op APFS.
Meer kan ik nu niet bedenken. Succes!
(Bewerkt door HEXDIY om 22:53, 26-11-2017)
Kan me voorstellen dat je wilt herinstalleren om dit probleem te verhelpen. Zou ik ook doen. Je hebt backups, zodat het terug zetten van je geinstalleerde programma's geen probleem hoeft op te leveren. Installeren van een OS gaat iha over alles heen, maar geeft op het einde ook de mogelijkheid om een migratie van een backup uit te voeren.
Maar ik weet niet of je op die manier de missende GB's terug krijgt. Ik zou van een externe schijf opstarten, waardus een werkende versie van je OS op staat (clone) en van daar uit met Disk Utility de interne schijf opnieuw formateren en alle parties eraf. Check of alles ok is. Daarna eventueel opnieuw indelen en de clone(s) terugzetten.
Jammer maar helaas.
@HEXDIY, die partitie knop zit niet verborgen, maar heel zichtbaar in Disk Utility van 10.12 en 10.13.
16:00 uur Interne schijf weer compleet (500GB) terug. Moest Snow Leopard Disk Utility gebruiken, voordat ik echt vertrouwde dat ik alle bitjes terug had. Ook maar meteen gebruikt om de 4 partities te maken en dan vanaf elke backup clone booten en terug zetten. Kostte wat tijd (maar geen fysieke arbeid maar dan heb je ook wat...
(Bewerkt door rt om 16:33, 27-11-2017)
Enne, ik bedoelde niet de partitie knop zelf, maar de keuze van de partitiemap (mac os extended, APFS,Fat, NTFS...).
Oeps, correctie: bij herlezen van dit draadje betrap ik me op een flagrante fout in deze post, namelijk wat onderlijnd in cursief staat:
Wat ik smerig verborgen noem is idd. de keuze van partitiemap, ( Apple Partition Map (= verouderd) vs. GUID)Die staan onder de "options" toets bij repartitioneren, en daar kunnen wel eens vergissingen/ nalatigheden mee gebeuren.
Sorry voor mijn desinformatie.
(Bewerkt door HEXDIY om 22:57, 28-11-2017)
/dev/disk1 (external, physical): #: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER 0: GUID_partition_scheme *1.0 TB disk1 1: EFI EFI 209.7 MB disk1s1 2: Apple_HFS My Passport 999.8 GB disk1s2
/dev/disk2 (disk image): #: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER 0: Apple_partition_scheme +14.7 MB disk2 1: Apple_partition_map 32.3 KB disk2s1 2: Apple_HFS DiskMaker X 14.7 MB disk2s2
iMacvanFreddy2:~ freddyvandercruyssen$
DE APPLE BOOT RECOVERY is nu 798,8 GB groot en onzichtbaar in de disk utility
* Interne schijf:
- Je Recovery partitie dient slechts 650MB groot te zijn.- Je EFI partitie checks out op 209,7 MB, is normaal.- Je hebt een DisMakerX Disk Image dat wellicht is beland op de recovery partitie van je interne HDD. Hoe dat kan ontgaat me volledig.Bovendien staat deze foutief met een Apple Partition Map/ APM, wellicht in een partitie met de juiste GUID partitiestructuur ( AKA Guid Partition Table/ GPT). Of zoiets kan weet ik helemaal al niet.Nu ja, de Recovery partitie heeft nog steeds een APM partitiemap net zoals de Internet Recovery op de servers van Apple.
Zo komt Schijfhulp wellicht in de war.Ik denk dat het beste wat je kunt doen is: opstarten van je recovery partitie, Schijfhulp daarvan openen en je interne schijf volledig herformatteren, dan repartitioneren naar believen als partities met HFS+/ Mac OS Extended ( journaled) bestandsstructuur en GUID partitiemap.
* Externe schijf:
- Je hebt nog een externe WD MyPassport disk aangesloten, haal die eraf en herstart.
Brengt dat enige aarde aan de dijk? Het is hier wat koffiedik kijken, hoor!
Recapituleren: disk met 1 partitie -> A (1 TB) Verborgen: EFI en Recovery partitiesA -> ooit naar twee partities - > A (200 GB) en B (800 GB) alles lijkt ok.B -> in High Siera, verwijderen , terug naar 1 partitie -> A (1 TB) zou je denken.
Nu komt het: de partitie taartschijf in DU (partitie venster) laat zien dat je 1 partitie hebt: A = 1 TB.Finder zegt: A = 200 GB.DU (hoofd venster) zegt in de lijst met al dan niet aangesloten drives en partities (linker zijpaneel): A = 200 GB.
800 GB kwijt, waar zijn die gebleven?Bij tirak zijn ze bij Recovery gevoegd.Bij mij (de helft van mijn HS partitie = 74 GB) zijn ze gewoon weg.Mijn Recovery hoort bij Yosemite, ik heb er geen voor High Sierra.Mogelijk dat ik daarom die Recovery Disk icoon op mijn desktop kreeg toen ik die extra partitie verwijderde.
DU in Yosemite (is anders dan Sierra en later) liet in het partitiescherm een gedeelte van mijn HD zien, die geen naam had en niet geselecteerd kon worden. Een gat dus.
Het is mij niet gelukt om die 74 GB weer terug te voegen bij waar ze vanaf gesnoept was, met welke DU versie dan ook.Pragmatisch gezien restte er maar een ding, rücksichtslos HD opnieuw formateren, partitioneren en backups terug.Dat heb ik vanuit mijn Snow Leopard backup clone gedaan.High Sierra DU misschien beter niet meer gebruiken voor dit soort zaken (tot er een fix is)?
diskutil list/dev/disk0 (internal, physical): #: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER 0: GUID_partition_scheme *500.1 GB disk0 1: EFI EFI 209.7 MB disk0s1 2: Apple_HFS Snow Cat 100.1 GB disk0s2 3: Apple_HFS Yosemite 99.3 GB disk0s3 4: Apple_Boot Recovery HD 784.2 MB disk0s4 5: Apple_HFS Sierra 150.0 GB disk0s5 6: Apple_HFS High Sierra 149.3 GB disk0s6
Dat ziet er nu schoon uit. Dat was heel anders voor deze exercitie. Na jaren van partities bij voegen, verwijderen, hernoemen, nieuwe OS er overheen etc. zag het er uit als een 'slagveld na afloop van'. Alles werkte wel!
man diskutil -> geeft heel veel informatie. Mogelijk dat er vermeld wordt dat wat wij mee maken, de bedoeling is. Heb geen tijd en zin om dat uit te pluizen.Het is gewoon heel 'onhandig' en dan moet je streng zijn, het is maar een computer
(Bewerkt door tirak om 23:29, 8-12-2017)
HEXDIY om 23:35, 28-11-2017Ik denk dat het beste wat je kunt doen is: opstarten van je recovery partitie, Schijfhulp daarvan openen en je interne schijf volledig herformatteren, dan repartitioneren naar believen als partities met HFS+/ Mac OS Extended ( journaled) bestandsstructuur en GUID partitiemap.
Volgens mij lees ik niet of je deze (uitstekende) tip hebt opgevolgd.
tirak om 22:34, 8-12-2017geprobeerd op te starten met Gparted live, alleen kan ik geen enkele selecte kiezen met het toetsenbord (bluetooth)no enter, pijltjestoetsen of escapeof dient parted gekoppeld te worden met USB toetsenbord ?(Bewerkt door tirak om 23:29, 8-12-2017)
Nooit geprobeerd, maar ik denk niet dat de skeleton Linux Live die met GParted komt Bluetooth drivers aan boord heeft. Zulke experimenten dien je best met enkel een bekabeld toetsenbord en muis aan te vangen.
@GeorgeM: dank je voor je vraag naar feedback op mijn suggestie!
rt om 11:38, 29-11-2017@HEXDIY: Ik had dit erbij moeten vermelden: ik had geen externe drive aangesloten.Lijkt mij dat er gewoon een ordinaire bug in High Sierra Disk Utility (DU) zit. Het is in ieder geval niet wat je zou verwachten.Recapituleren: disk met 1 partitie -> A (1 TB) Verborgen: EFI en Recovery partitiesA -> ooit naar twee partities - > A (200 GB) en B (800 GB) alles lijkt ok.B -> in High Siera, verwijderen , terug naar 1 partitie -> A (1 TB) zou je denken.Nu komt het: de partitie taartschijf in DU (partitie venster) laat zien dat je 1 partitie hebt: A = 1 TB.Finder zegt: A = 200 GB.DU (hoofd venster) zegt in de lijst met al dan niet aangesloten drives en partities (linker zijpaneel): A = 200 GB.800 GB kwijt, waar zijn die gebleven?Bij tirak zijn ze bij Recovery gevoegd.Bij mij (de helft van mijn HS partitie = 74 GB) zijn ze gewoon weg.Mijn Recovery hoort bij Yosemite, ik heb er geen voor High Sierra.Mogelijk dat ik daarom die Recovery Disk icoon op mijn desktop kreeg toen ik die extra partitie verwijderde.DU in Yosemite (is anders dan Sierra en later) liet in het partitiescherm een gedeelte van mijn HD zien, die geen naam had en niet geselecteerd kon worden. Een gat dus.Het is mij niet gelukt om die 74 GB weer terug te voegen bij waar ze vanaf gesnoept was, met welke DU versie dan ook.Pragmatisch gezien restte er maar een ding, rücksichtslos HD opnieuw formateren, partitioneren en backups terug.Dat heb ik vanuit mijn Snow Leopard backup clone gedaan.High Sierra DU misschien beter niet meer gebruiken voor dit soort zaken (tot er een fix is)?diskutil list/dev/disk0 (internal, physical): #: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER 0: GUID_partition_scheme *500.1 GB disk0 1: EFI EFI 209.7 MB disk0s1 2: Apple_HFS Snow Cat 100.1 GB disk0s2 3: Apple_HFS Yosemite 99.3 GB disk0s3 4: Apple_Boot Recovery HD 784.2 MB disk0s4 5: Apple_HFS Sierra 150.0 GB disk0s5 6: Apple_HFS High Sierra 149.3 GB disk0s6Dat ziet er nu schoon uit. Dat was heel anders voor deze exercitie. Na jaren van partities bij voegen, verwijderen, hernoemen, nieuwe OS er overheen etc. zag het er uit als een 'slagveld na afloop van'. Alles werkte wel!man diskutil -> geeft heel veel informatie. Mogelijk dat er vermeld wordt dat wat wij mee maken, de bedoeling is. Heb geen tijd en zin om dat uit te pluizen.Het is gewoon heel 'onhandig' en dan moet je streng zijn, het is maar een computer
Sorry rt, interessante materie, maar ik ben aan het verhuizen en heb dus de laatste weken niet veel tijd.
1 ding:
4: Apple_Boot Recovery HD 784.2 MB disk0s4
Sinds wanneer is die Recovery partitie uitgebreid? Ik verwacht daarbij van oudsher slechts 650 MB.