Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
27 oktober 2018 - 15:43   
geplaatst door: Peter59
Ik heb thuis een netwerk gebaseerd op 2 routers. De 1e router, Sitecom, staat in de meterkast waar ook de glasvezel van Telfort binnenkomst. Het WIFI gedeelte van die router is uitgeschakeld. Een van de 4 uitgangen is, bekabeld dus, aangesloten op een 2e router, TPLink, elders in huis. Die 2e router stuurt WIFI het huis in waar mijn iMac, iPad en 2 iPhones op zijn aangesloten.

Nu valt regelmatig het WIFIsignaal weg. Ik merk dat snel omdat ik muziek stream via een Sonos systeem dat “op WIFI draait” en dan de muziek wegvalt.

Ik ben op zoek naar een nieuwe router, de Apple Airport Time Capsule. Die schijnt niet meer leverbaar te zijn? De Linksys Velop Multiroom draadloze router wordt als alternatief aangeboden. Is dat een optie voor mij om een stabiel netwerk te realiseren? Heeft iemand daar ervaring mee? Andere oplossingen mogelijk?
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
27 oktober 2018 - 17:53    reactie #2
geplaatst door: boiing
'Stabiel' zal in dit geval vooral met afstand te maken hebben lijkt me. Alleen je werkende TPLink vervangen door een andere router is dus geen garantie voor succes, kijk naar de afstanden en zet eventueel een 2e acces point in (liefst bedraad) dichter bij je Sonos.

Ubiquiti apparatuur kan ik trouwens van harte aanraden :wink:, goed spul.

Een simpel extra acces point plus je TPLink is een goedkopere oplossing.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
27 oktober 2018 - 18:09    reactie #3
geplaatst door: het ModeratorTeam
De titel van dit draadje is aangepast (was "Thuisnetwerk"), zodat het duidelijker is waar het hier om gaat en het ook makkelijker gevonden kan worden.
met vriendelijke groet, het ModeratorTeam
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
27 oktober 2018 - 18:37    reactie #4
geplaatst door: Jeroendv
Welke routers heb je precies? Het kan zijn dat je apparatuur de nieuwere protocollen niet ondersteund die over het algemeen een sterker signaal, sneller, of stabieler zijn. Waar ik thuis veel van gemerkt heb is dat weinig routers MultiInputMultiOutput(MIMO) ondersteunen. Hoeveel “kettingen” er tegelijkertijd actief kunnen zijn, als je een druk huis heb met veel apparatuur kan de betreffende router de hoeveelheid connecties niet aan (waardoor de verbinding weg valt).

Dus als je precies je typenummer kan opgeven kunnen wij wellicht kijken welk voordeel er te behalen valt en of dat de moeite waard is.
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
28 oktober 2018 - 00:43    reactie #5
geplaatst door: Sypie
Leuk en aardig allemaal maar wat heb je al geprobeerd?

Sitecom blinkt nou niet echt uit in kwaliteit van materiaal als ik eerlijk ben. Verder: 2 routers in je netwerk is iets wat je niet eens moet willen, dit brengt alleen maar ellende en dubbele instellingen met zich mee wat met iets andere apparatuur helemaal niet nodig is.

Verder: heb je al een scan gedaan met welke kanalen bij jou in de buurt in gebruik zijn? Grote kans dat het instellen van een ander kanaal al veel oplost voor jou.
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
28 oktober 2018 - 13:55    reactie #6
geplaatst door: MacFrankie
Ik heb gekozen voor de Linksys Velop set (326 euro betaald voor de set met 3 triple band base stations; let op dat je niet de goedkopere dual band versie kiest).

Binnenkort kan ik je daar mijn ervaringen over vertellen!

Mijn eisen waren overal goede wifi en goede roaming, 2,4 en 5GHz, gigabit bedraad, bedraad ethernet mogelijk met mesh als optie.

Tussen meterkast en zolder is een cat 6 kabel.
Op mijn werk heb ik al Windows, thuis wil ik geen systeembeheerder meer zijn!
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
28 oktober 2018 - 13:58    reactie #7
geplaatst door: Peter59
De Sitecom is type N300 en de TPLink is type N600 dual band. Het zijn, denk ik, oudere types. Hoe kan ik zo’n scan doen? Een app downloaden op mijn iPhone? De ubiquiti wordt door puk1980 en Boiing aanbevolen dus daar voel ik wel iets voor. De 1e router vervangen door Ubiquiti en de 2e router laten vervallen? Er kan dan altijd nog een extra uitbreiding aangesloten worden?
Scannen naar WiFi activiteit in mijn huis lijkt me zeker interessant en zinvol, als iemand me op weg kan helpen hoe dat gaat....
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
28 oktober 2018 - 15:50    reactie #8
geplaatst door: jaco123
@Peter59, daar hoef je geen apps voor te installeren, dat heeft Apple allemaal ingebouwd, zie: https://support.apple.com/nl-nl/HT202663

Als je de Wifi-probleemoplossing opstart kun je kiezen voor voor "Ga door" voor een automatische analyse, maar je kunt ook in het menu kiezen voor Venster -> Detecteer, dan opent zich een overzicht van alle netwerken binnen je bereik.

O ja, als je meer van grafiekjes bent, dan kies je voor Venster -> Prestaties (met name handig als je een laptop hebt en door je huis wil wandelen om de perfecte wifi-spot te vinden....)
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
28 oktober 2018 - 16:57    reactie #9
geplaatst door: MacFrankie
Misschien moet je eerst eens uitzoeken wat je precies wilt hebben en hoe je dat kunt krijgen. Ik heb hier de afgelopen maand veel over gelezen.

Velop en Ubiquity hebben elk z'n voor- en nadelen. En dan heb je ook nog TP-Link Deco plus Google plus ...

Verdiep je erin, doe dat vooral zelf, want alleen dan krijg je wat je zelf nodig hebt. Als je blind een advies hier opvolgt, dan krijg je wat puk nodig heeft of wat ik nodig heb, maar niet wat jij nodig hebt!
Op mijn werk heb ik al Windows, thuis wil ik geen systeembeheerder meer zijn!
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 15:35    reactie #10
geplaatst door: Jeroendv
@peter59, ze zijn inderdaad niet van het allernieuwste (de N300 is een serie binnen Sitecom ik ben er gemakshalve vanuit gegaan dat het om een N300 - WLX2000 gaat) Ik heb opgezocht en ze ondersteunen beide niet de nieuwste standaard IEEE 802.11ac (tegenwoordig ook wel WiFi 5 genoemd). Bij het kopen van een nieuwe router zal dit wel een voordeel geven ten op zochten van je huidige apparatuur. Volgend jaar komt waarschijnlijk apparatuur uit met 802.11ax (WiFi 6) welke nog beter moet zijn. Maar dan kan je misschien wel een jaar op wachten.

Het omwisselen van de apparatuur kan ook een optie zijn. De TP link werkt op twee frequenties namelijk 2,4 GHz en 5Ghz. 5Ghz komt over het algemeen minder ver maar is wel stabieler en minder druk bezet door andere routers of magnetrons en dat soort apparatuur.

Het selecteren van de juiste netwerken is zoiezo iets om naar te kijken ongeacht of je nieuwe hardware koopt ja of nee.

Ik snap het standpunt van MacFrankie. Er is veel te koop, en niet iedereen heeft een Tesla nodig.
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 17:34    reactie #12
geplaatst door: MacFrankie
De ax sandaard is nog een draft standaard. Maar inderdaad, de gecertificeerde ax routers komen er aan!

On topic, Peter moet uitzoeken wat hij nodig heeft en dan kun je pas de apparatuur erbij zoeken.
Op mijn werk heb ik al Windows, thuis wil ik geen systeembeheerder meer zijn!
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 18:29    reactie #13
geplaatst door: Peter59
Het begint me duidelijk te worden.

@jeroendv, Allen snap ik nog niet of MultiInputMultiOutput(MIMO) belangrijk is of wordt.

5 GHz is stabieler dan 2,4 GHz. Voor zover ik weet is er geen apparatuur dat gebruik maakt van WiFi, in ieder geval valt het signaal nu regelmatig uit ook als b.v. de magnetron niet aan staat.

@MacFrankie, triple band base stations, is er dan nog meer behalve 2,4 of 5 GHz?

Ik ga de technische gegevens van de verschillende routers goed bestuderen en naast elkaar leggen. Iedereen bedankt voor de info.
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 18:43    reactie #14
geplaatst door: puk1980
triple band base stations, is er dan nog meer behalve 2,4 of 5 GHz?

1x 2.4 en 2x 5 is “drie”. :smile:



https://www.howtogeek.com/220509/htg-explains-what-is-a-tri-band-router-and-will-it-make-your-wi-fi-faster/

Citaat
So What’s a Tri-Band Router?

While dual-band routers broadcast two separate signals, tri-band routers broadcast three different signals. Essentially, they’re hosting three different Wi-Fi networks at once.

But the similarities end there. Rather than hosting a network at a third different frequency, a tri-band router actually hosts a 2.4 GHz signal and two separate 5 GHz signals.
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 18:54    reactie #15
geplaatst door: MacFrankie
Een goed artikel om de begrippen te snappen staat hier:
https://nl.hardware.info/reviews/8159/7-multi-room-wifi-systemen-getest-met-de-mesh-op-tafel

De wifi snelheid is afhankelijk van de frequentie, de bandbreedte en hoeveel kanalen er gebundeld worden.

Zwart wit gesteld heb je op 2,4GHz een beter bereik door muren heen, maar heb je wel last van magnetron, 4G, BT, domotica, ..., en op 5GHz heb je een hogere snelheid, maar heb je meer last van obstakels zoals muren.

Een triple band mesh router heeft naast de 2,4GHz en 5GHz band voor WiFi een andere band (plus bijbehorende antennes) voor de onderlinge mesh verbinding. Deze werkt meestal op 5GHz.

Wat je nodig hebt hangt af van hoe groot je huis is, of de vloeren van gewapend beton zijn, hoe sterk de netwerken van de buren zijn, ...
Op mijn werk heb ik al Windows, thuis wil ik geen systeembeheerder meer zijn!
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 19:00    reactie #16
geplaatst door: boiing
Even een kleine opmerking zonder diepe achtergrond (dat valt te googelen): In principe is een netwerk met een aantal bedrade WiFi acces points en een centrale router altijd beter dan een mesh-netwerk. MacFrankie noemt het, een mesh-netwerk gebruikt ook een draadloze verbinding voor de onderlinge datastroom en dat werkt per definitie vertragend. Soms kan het niet anders, maar als je de acces points bedraad kunt aanleggen heeft dat de voorkeur.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 19:23    reactie #17
geplaatst door: MacFrankie
Daarom adviseer ik ook om je erin te verdiepen. Ik heb vooral behoefte aan een goed roaming wifi netwerk waarbij ik ook een ethernet kabel heb om de router in de meterkast te verbinden met het access point op zolder. En ik wil geen complexe eisen zoals power over ethernet. Voor mij is de Velop de beste. Denk ik.

Lees en vergelijk! Ook de gebruikelijkersreviews op Tweakers kunnen nuttig zijn.
Op mijn werk heb ik al Windows, thuis wil ik geen systeembeheerder meer zijn!
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 22:41    reactie #18
geplaatst door: jackgr
https://www.tendacn.com/us/product/nova%20MW6.html

hiervoor heb ik mijn apple routers voor ingeruild, werkt perfect.
macbook pro
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
29 oktober 2018 - 22:45    reactie #19
geplaatst door: jaco123
Maar zoals eerder gezegd: Laat peter59 nu eerst eens inventariseren wat zijn probleem is (bijv. middels de wifi-probleemoplossing en/of een scan van de aantallen en kwaliteit van de netwerken in zijn omgeving).

Pas daarna komt de vraag of de oplossing meer/nieuwere hardware is. Misschien is het gewoon zoiets simpels als een ander kanaal kiezen.....
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
30 oktober 2018 - 07:47    reactie #20
geplaatst door: MacFrankie
https://www.tendacn.com/us/product/nova%20MW6.html

hiervoor heb ik mijn apple routers voor ingeruild, werkt perfect.

Als ik de specificaties zie, dan lijkt het me dat dit dezelfde technologie heeft en dezelfde snelheid biedt als de laatste Airport Extreme, met mesh als toevoeging, die vervolgens wel wifi snelheid kost.

Maar goed, het woord is aan Peter. Hoeveel etages, waar moet overal wifi zijn, waar kun je ethernet kabels leggen, ...
Op mijn werk heb ik al Windows, thuis wil ik geen systeembeheerder meer zijn!
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
30 oktober 2018 - 21:08    reactie #21
geplaatst door: Peter59
@jeroendv, klopt het dat routers die geen (MU) MIMO technologie ondersteuner eerder tot uitval kunnen leiden? of wordt dan alles alleen maar trager? Even zoeken op Google leert me dat MIMO wel heel belangrijk wordt. Ik weet niet of MU MIMO een uitbreiding is van MIMO maar dat ga ik nog uitzoeken.

Verder wil ik iedereen hartelijk danken voor de info. Het is niet zo eenvoudig voor een leek als mijzelf om een goed en stabiel systeem te bouwen. Bedraad is altijd beter maar dat lukt in mijn geval niet altijd. Snelheid is niet het aller belangrijkste voor mij, wel de stabiliteit. Maar goed, ik ga me in de materie verdiepen en dan eventueel apparatuur aanschaffen.  :reading:
Nogmaals bedankt iedereen voor de hulp en de tips. :shakehands:
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
30 oktober 2018 - 21:25    reactie #22
geplaatst door: boiing
Een 'leek' die het al over MIMO en MU-MIMO heeft... Goed bezig :happy:! Hier een leuke link (vanaf pagina 9) met heldere uitleg. Staar je niet blind op de termen, bij de meeste specs van apparatuur zie je geadverteerde snelheden. Met de tabel op pagina 10 vertaalt zich dat dan in hoeveel antennes er worden gebruikt.

MU-MIMO (zie bv hier) zorgt ervoor dat die maximale snelheden ook tegelijk bij meerdere gebruikers worden gehaald. Je praat dan inmiddels wel over prijzige hardware, en voor huis-tuin-en-keuken gebruikt ietwat overdreven :wink:.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
8 november 2018 - 09:10    reactie #23
geplaatst door: Peter59
@MacFrankie, ik denk er over om de Linksys velop set (2 stuks, tri band) aan te schaffen. Is er een aparte WAN poort? Ik heb nl 2 ethernet poorten nodig. Heb je al ervaringen met dit systeem?
antw: Thuisnetwerk betrouwbaarder maken
8 november 2018 - 14:03    reactie #24
geplaatst door: MacFrankie
@Peter59
Elke Velop router heeft 2 ethernet poorten. Op de primaire router (degene die je op je modem aansluit) wordt één van de poorten de WAN poort, de andere is dan de LAN poort. De andere Velop's in je netwerk hebben dan 2 LAN poorten.

Op zo'n LAN poort kun je een ethernet switch aansluiten. Mijn tip: gebruik een simpele unmanaged switch! Ik heb een managed switch en heb problemen met sommige apparaten die op de switch aangesloten zijn. Als ik dat niet op kan lossen, dan vervang ik 'm door een simpele giganbit switch, want ik wil eindelijk m'n Velop netwerk gaan gebruiken.

Wifi en mesh werkt prima! Maar dat is voor mij niet voldoende, m'n NAS moet ook bereikbaar zijn en ik wil ook meer dan alleen m'n NAS bedraad aansluiten.
Op mijn werk heb ik al Windows, thuis wil ik geen systeembeheerder meer zijn!