Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 14:53   
geplaatst door: Peter Villevoye
[img=right]http://static.flickr.com/6/75706308_1200d00e3b_m.jpg[/img]Op de laatste 'normale' dag van het jaar maken we de balans op en kunnen we vol overtuiging stellen dat Apple op alle fronten stevig in de lift zit. Grandioze producten verschenen: iPod shuffle, nano en video, nieuwe Mac mini's en iMacs, nieuwe software zoals Pages en Aperture, een nieuwe versie MacOSX Tiger zag het daglicht en iedere dag zie je wel iets over iPod op tv of in de krant. En dan vergeet ik minstens de helft.

Als we onze Apple-oogkleppen open draaien en de rest van de computer-wereld bekijken, dan zien we een schuivend landschap. De samensmelting van Adobe en Macromedia, de trage maar gestage ommezwaai naar standaarden op het web, de vage beloften van Quark (XPress) en Microsoft (Vista), een alsmaar groter wordende virus-ellende en roep om veilige en te beveiligen systemen, de niet te stuiten copieer-mogelijkheden van het Internet versus de zwaar bevochten rechten van software- en media-makers. Het is een druk jaar geweest en het wordt alleen maar spannender !

Maar hoe groot je de computerwereld ook wil bekijken, zo klein was het meest in het oog springende fenomeen: die kleine dondersteen, de iPod in al z'n witte, zwarte of kleurige incarnaties. iPod is inmiddels synoniem voor muziek en podcasting kregen we er doodleuk ook nog even bij cadeau.
"iPod" is door vele onderzoeksbureaus en polls tot het beste merk en product van 2005 verklaard, en niet alleen in computer- of audio-kringen. Het is een van de meest gezochte termen op Google, het is het meest verkochte product op Amazon, de hipste gadget voor jong en oud en de nagel aan de doodskist van media-maatschappijen die niet met hun tijd mee willen gaan.
De iTunes Music Store is tegen alle verwachtingen in nog steeds de grootste on-line muziekwinkel (rond de Kerst scoorde de iTMS 50% meer omzet). De iTMS werd door de muziekbranche ooit afgedaan als een lachertje maar is in 2005 uitgegroeid tot big-business en hèt voorbeeld van hoe het moet.

En als je dacht dat Jobs en de zijnen hiermee aan het eind van hun Cupertijnse iPotjes Latijn zijn, dan heb je 't mis. "It's only the beginning", lijken de signalen te zeggen. Na grafisch, web, audio en muziek begint Apple nu ook het hete video-ijzer aan de dubbelzijdig te smeden. Talloze Apple-oplossingen voor film en video vonden hun plek al in de productiesferen, maar met de komst van de iPod en iTunes voor video lijkt weer een nieuwe consumenten-wereld te ontstaan. We beseffen nog maar half wat dat kan gaan brengen in 2006.

En dan was er nog die "fantastische" mobiele telefoon met iTunes. Ehh... NEXT !

Halverwege 2005 verraste Apple de IT-wereld met hun voornemen om over te stappen op Intel. Nee, het was geen voornemen, het was al werkelijkheid. Het OSx86 werkte al, er was al developer-hardware en de 'roadmap' voor nieuwe machines stond al vast. De Macintels staan voor 2006 in de steigers en vriend en vijand van Apple houdt het hart vast voor de komende keynote. Zou de iBook met Intel al een feit zijn ? Het zou best kunnen dat op dit moment een drukker in China de iBook-dozen met al dan niet "Intel inside" al onder de stansen heeft liggen. Over 2 weken weten we meer. (MacFreak zal uiteraard een live tekst-verslag geven van de keynote op dinsdagavond 10 januari.)

Aan het dealer-front is evenmin rust te bekennen, en da's maar goed ook. Apple-winkels schieten overal als paddestoelen uit de grond. En nu niet in afgelegen kantoorpanden of op industrieterreinen, maar in hartje-centra van alle grote en middelgrote steden. Apple-dealers spelen na jarenlang kwakkelen graag in op de groeiende Apple-populariteit, met o.a. 'shop-in-a-shops' (Bijenkorf) en iWalk-in Repair Centres (MacHouse).

Wat opvalt is dat het jaar 2005 nauwelijks los van de perspectieven in 2006 valt te beschrijven. Apple denkt in jaren, de visies bestrijken langere termijnen en alle stappen blijken als goed georganiseerde puzzelstukjes ineen te passen. Niet alle succes valt af te dwingen, ook Apple kent tegenvallers en meevallers. Maar de grote lijn ging in voorgaande jaren opwaarts en dat zal voorlopig nog wel zo blijven.

De enige die roet in het eten gooit is de Arabische prins Alwaleed bin Talal die in 1997 (toen Jobs het noodlijdende Apple mocht gaan 'redden') maar liefst 5% van alle Apple-aandelen kocht. Die aandelen waren in 2005 het vijfvoudige waard en hij bedankte Jobs voor de visie en inzet waarmee hij Apple weer aan de top heeft geplaatst. Maar de nobele prins vermoedt dat de rek eruit is: "The benefits of the iPod and all the good moves that Steve Jobs has made have already been put in the price", luidt zijn recente commentaar.
Denk niet te 'sprookjesachtig' over deze ondernemer, want hij is een fervent voorstander van moderne denkwijzen en technologieën. Hij verkoos Apple- (en HP-) aandelen boven vele andere gerenommeerde IT-merken en hij laat zijn geld flink rollen als het gaat om voorzieningen voor armen en de vrijheid van vrouwen in zijn eigen (streng islamitische) land. En gelukkig houdt ook hij het merendeel van de aandelen (nog steeds 3%) toch liever in zijn portefeuille.

Je weet maar nooit wat Jobs voor de prins en ons in petto heeft...
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 15:10    reactie #1
geplaatst door: Harry Jennekens
Peter, dit is een aardig stukje proza dat het afgelopen jaar to the point samenvat.  Gelet op de komende keynote en de te verwachten ontwikkelingen, heb ik de vervanging  van iMac G4 nog even in de ijskast gezet.  Aperture wil ik wel aanschaffen maar het programma heeft nog tuning nodig.  Tot zolang werk ik nog met Photoshop.  Ben alleszins benieuwd wat er allemeaal gaat komen.  Voor de rest wens ik alle freaks een voorspoedig Apple jaar.

Harry
"een wijs man verandert weleens van gedachten; een dwaas nooit"
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 15:13    reactie #2
geplaatst door: oogappel
Wat ik opmerkelijk vond in 2005 was de introductie van de MacMini in Januari.
Een goeie zet mijn inziens, ben benieuwd of het nu al een opvolger krijgt,,
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 15:28    reactie #3
geplaatst door: maqish
wat is 5% op 100% van aandelen??
Powermac G5 Dual 1.8ghz 2gb. zoek nog een sneller videokaart iemand??
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 15:30    reactie #4
geplaatst door: Tekkel
Genoeg om op een aandeelhoudersvergadering serieus genomen te worden. 3 of 5% is gigantisch. Het is best mogelijk dat de prins de grootste aandeelhouder van Apple is.
I run on beans ....... laserbeans.
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 15:32    reactie #5
geplaatst door: Peter Villevoye
Ach, wat zijn 5% op 100% computergebruikers...  :music:
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 16:16    reactie #6
geplaatst door: Harry Jennekens
Hij heeft ook recht op een zitje in de Raad van Bestuur en kan daar best wel invloed uitoefenen op de dagelijkse leiding, tenminste als hij genoeg stemmen aan zijn kant krijgt.
"een wijs man verandert weleens van gedachten; een dwaas nooit"
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 16:19    reactie #7
geplaatst door: Peter Villevoye
Nou, dat heeft hij in die ruim 8 jaar nooit geambieerd en ik vermoed
dat Jobs daar ook wel wat voorwaarden voor zal hebben opgeworpen.
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 16:24    reactie #8
geplaatst door: aryen

Citaat
Tekkel om 15:30, 30-12-2005
Genoeg om op een aandeelhoudersvergadering serieus genomen te worden. 3 of 5% is gigantisch. Het is best mogelijk dat de prins de grootste aandeelhouder van Apple is.


Was ome Bill niet met zo'n 30% de grootste aandeelhouder?
Elke dag muzikale connecties met de CoverX Muziekquiz op conxies.nl
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 16:38    reactie #9
geplaatst door: Jules
Nope. Dat is een broodje aap verhaal dat maar niet wil sterven...

Toen Jobs in 1997 bij Apple terugkwam, heeft Microsoft ongeveer 150 miljoen dollar in Apple geïnvesteerd. In ruil daarvoor kregen ze 150 miljoen aan zogeheten non-voting stock (gewone aandelen dus) Dit was een geste waarmee Microsoft aangaf vertrouwen te hebben in Apple en vice versa.

Ook toen was Apple al meer dan een paar miljard waard, dus 150 miljoen zal hooguit een paar procent van de waarde van het totale bedrijf hebben gerepresenteerd. Die aandelen heeft microsoft overigens waarschijnlijk al allemaal (met winst) verkocht.
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 16:44    reactie #10
geplaatst door: Zormac
Ik maak de indruk dat er weer nieuwe produkten mogen verwachten in 2006.
De aankondigingen zijn althans belovend.
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 17:37    reactie #11
geplaatst door: marvin
Voor mij was 2005 een jaar dat ik ben overgestapt van Windows naar Apple. In het begin had ik er wel moeite
mee met Apple, maar ben nu dik te vreden over me Mac Mini en me pas aangeschafde Ipod Nano.

Verder ben ik zeer benieuwd naar de nieuwe Mac Mini en de Ibook, zijn toch 2 punten die ik al op mijn
verlanglijstje heb staan ;-)

grt.

Marf
Ipod Nano 8GB / Mac mini / MacBook / Airport Express /
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 17:47    reactie #12
geplaatst door: vonne
Het verhaal achter Alwaleed bin Talal is wel aardig. Prinslief wilde niet deugen en papa gaf de verveelde rijkaard wat geld om mee te spelen (maar vooral om hem rustig te houden). Nu is het een zeer succesvol belegger. Hij heeft eigenlijk maar 1 strategie. Beleg in grote merknamen die ondergewaardeerd zijn. Apple was in '97 geen stuiver waard, maar nog steeds een merknaam van formaat... Acht jaar levert het een aardige grijpstuiver.

Hij doet dit nog steeds. De man heeft ook 17 procent in Disneyland Parijs bijvoorbeeld.
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
30 december 2005 - 20:29    reactie #13
geplaatst door: bertvanderveen
De toale waarde van Apple (op de beurs) is inmiddels ruim 60 miljard dollar. Dat maakt AAPL inmiddels een van de "big boys" op de beurs.
Ik wil daar best een procentje van hebben, thank you…
Bert Vanderveen [...]
+++ Applegebruiker sinds 1989 (van System 6 via OSX naar macOS 15)
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
31 december 2005 - 13:16    reactie #14
geplaatst door: maqish
ook al heb je voor 1.8 miljard (wat best veel is) in apple zitten. het is en blijft nog maar 3% ik vraag me echt af hoeveel invloed je dan hebt. Dat is hetzelfde als dat ik 3% ahold koop, heb niet het idee dat ik dan de dienst uit kan maken.

Marc
Powermac G5 Dual 1.8ghz 2gb. zoek nog een sneller videokaart iemand??
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
31 december 2005 - 14:04    reactie #15
geplaatst door: Peter Villevoye
Tja, hoe 'aardig' moet je als bedrijfsleiding zijn (of blijven)
om luttele procenten van je (potentiële) klanten, personeel
en aandeelhouders tevreden te houden ?

Jobs heeft zijn positie als 'reddende engel' al meermalen
in een bestuurs- of aandeelhoudersvergadering uitgespeeld.
Bij een gewaagd besluit had een groot deel van het bestuur
wat vraagtekens bij de haalbaarheid ervan. Jobs wist echter
van geen wijken en zei "mij best, dan niet, dan ga ik weg".
Prompt lag men weer op de knieën...

Dus bij Apple heeft één persoon de allermeeste invloed
en daar kun je maar beter niet al te hard tegen in gaan.

Toch kunnen en zullen aandeelhouders zich wel eens roeren.
De Cube G4 was in feite een 'moetje' omdat Jobs tijdens de
vergadering van aandeelhouders zich had gecommiteerd aan
het uitbrengen van "nog een innovatief ontwerp" in dat jaar.
Belofte maakt schuld en eigenlijk waren plannen bijgesteld.
Dus gaf Jobs groen licht voor zijn liefdes-baby: een Mac die
op de NeXT leek en qua specificaties niet in de zorgvuldige
matrix van producten paste. De Cube had ook nog gebreken,
dat was zelfs al bekend, maar Jobs wist dat dit model geen
lang leven beschoren was en hield zich enkel aan de belofte.

En nu staat de Cube in het Museum of Modern Art, naast de
ouwe Mac SE, als enige voorbeelden van kunstige high-tec...
Toch nog een leuk resultaat van de invloed van buitenaf.
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
3 januari 2006 - 04:19    reactie #16
geplaatst door: BelgianBull

Citaat
Jules om 16:38, 30-12-2005
Nope. Dat is een broodje aap verhaal dat maar niet wil sterven...

Toen Jobs in 1997 bij Apple terugkwam, heeft Microsoft ongeveer 150 miljoen dollar in Apple geïnvesteerd. In ruil daarvoor kregen ze 150 miljoen aan zogeheten non-voting stock (gewone aandelen dus) Dit was een geste waarmee Microsoft aangaf vertrouwen te hebben in Apple en vice versa.

Ook toen was Apple al meer dan een paar miljard waard, dus 150 miljoen zal hooguit een paar procent van de waarde van het totale bedrijf hebben gerepresenteerd. Die aandelen heeft microsoft overigens waarschijnlijk al allemaal (met winst) verkocht.


Dit las ik bij de "Pirates Of Silicon Valley (1999)"

..:: Switcher ::..
> Commodore Amiga > PC > Mac
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
3 januari 2006 - 07:55    reactie #17
geplaatst door: Jules
Het blijft een film, he.. drama..
Er zou dus iets moeten staan als:

"In 1997 Microsoft and Apple openly admitted that the former of the two companies owns a - relatively small but profitable - amount of Apple stock."

Als ik die film zou hebben gemaakt had ik ook het eerste gezegd :)
Van 2005 naar 2006 - Apple volop in beweging
3 januari 2006 - 08:03    reactie #18
geplaatst door: Leon

Citaat
BelgianBull om 4:19, 3-01-2006

Dit las ik bij de "Pirates Of Silicon Valley (1999)"


Joh, weet je wat ik laatst hoorde in een film van Poeh-beer,
dat er in het bos Loliefanten rondlopen!   :happy:  :woot:

Sorry, even melig, maar het bedrag dat Microsoft heeft
geïnvesteerd in Apple is echt een druppel in de emmer
van aandelen. Wat is nu 150 miljoen op de vele miljarden
die het bedrijf Apple toen al waard was.