Het fruit uit Cupertino ziet er nog steeds verrukkelijk uit, smaakt goed maar er zit bij de jongste oogst een vreemde bijsmaak aan.
Historisch gezien was het Apple die het moeilijk had: het grote boze Microsoft dicteerde standaarden en Apple moest zich in allerlei bochten wringen om toch compatible te blijven. Ook haar ontwikkelaars. Denk maar aan NTFS, FAT32, BMP, WMF, AVI, DOC, XLS of RTF. Wat te denken van ondersteuning voor de XBOX (in het begin van de XBOX enkel met projecten van het type waartoe iPodHash behoort mogelijk), Sonos en Rhapsody ondersteuning, Skype Video, MSN Video; bedenk het zo gek niet.
Welnu, er is een besturingssysteem dat staat waar MacOS ergens begin jaren negentig stond. Een hele moeizame weg, maar het OS doet het eigenlijk zo gek niet, we spreken hier over: Linux. Linux heeft inmiddels een aardige GUI en loopt absoluut achter op Apple en Microsoft als het gaat om consistentie en gebruiksgemakt, maar ze voeren een aardige inhaalslag de laatste jaren.
Laat nu Linux-gebruikers ook van Apple's producten gebruik willen genieten. Zowiezo eigenlijk schandalig dat Apple - dat nota bene zelf weet wat het is om de calimero der industrie te zijn en belangrijker nog: veel te danken heeft aan de unix en linux wereld - nog steeds geen Linux ondersteuning biedt voor de iPod en iPhone.
Is het nu echt zo moeilijk om iTunes te gebruiken onder Linux? Nee is mij antwoord. Het is mij gelukt om via WINE en nog een paar tools iTunes onder Linux te gebruiken, maar ideaal? Nee... dat niet.
Wat dit onderwerp betreft vind ik Apple's houding uitermate bedenkelijk. Als ik niet een freak was geweest had ik ze voor vieze huichelaars uitgemaakt.
Stilaan heeft Apple veel gedaan om de beveiliging en interoperabiliteit met software anders dan iTunes te beperken: zo is elke iPod en iPhone sinds 2007 voorzien van een versleutelde database waarmee niet meer (zonder omweg) te communiceren valt.
Stilletjes hoop ik dat Apple specifiek voor deze fratsen een boete krijgt in de orde van Microsoft: een miljard of twee in dollars... Want het doet pijn te constateren ... Maar Apple is in dit opzicht (niet ontegenzeggelijk) erger dan Microsoft.
Apple koopt en koopt, dicteert en dicteert maar geeft verhoudingsgewijs minder en minder terug aan de (open) gemeenschap. Soundjam werd iTunes, Emagic werd Apple, Zayante werd Apple, Silicon Color werd Apple, Schemasoft werd Apple, PA Semiconductor, Coverflow werd Apple, Proximity Management werd Apple, CUPS werd Apple, Prismo Graphics werd Apple, Astarte werd Apple, NeXT werd Apple en zo kunnen we wel even doorgaan.
Apple is heel innovatief, maar vergeet nooit dat ze heel veel aan technologie en innovatie hebben opgekocht en niet zelf bedacht. Als ik vandaag lees hoe Apple omgaat met projecten als iPodHash dan steekt dat. Apple is gewoon een tweede Mickeysoft aan het worden.
Als iets of iemand ze niet bevalt dan stuurt Cupertino een leger advocaten dat per dag meer kost dan de meesten van ons per jaar verdienen.
Groet,
Doc