[img=left]http://members.home.nl/jacenijkamp/beelden_blog/komori_stand.jpg[/img]Van 6 tot en met 19 mei is Düsseldorf 'Drupa City'. Eens in de vier jaar strijkt het grafische circus neer in de Duitse stad en neemt alle 17 hallen van het Messe-complex in beslag. De
Drupa[/b] is de grootste grafische beurs ter wereld en geen enkele toonaangevende fabrikant ontbreekt. Ook
Apple niet; in Halle 9 kun je ze vinden.
'Drupa' is een synoniem voor 'druk'. Niet alleen in de zin dat er inkt op papier gezet moet worden (vooral met héél véél en héle grote machines), maar ook in de hoeveelheid mensen die uit alle windstreken op de beurs afkomen. Hoewel gezegd moet worden dat deze editie minder druk bezocht lijkt te worden als die van vier jaar terug; ongeveer 20% minder bezoekers. De economische malaise in het algemeen en die in de grafische branche in het bijzonder lijkt daar debet aan.
De foto boven toont de stand van pers-fabrikant Komori, die voor de gelegenheid twee complete offset-persen (werkend!) had opgesteld. Op zo'n zelfde wijze presenteren ook Heidelberg, KBA, Man-Roland, Canon, Agfa, Screen en vele anderen zich. Het geeft een indruk van de omvang...Het is dus geen computer-beurs, hoewel door de verregaande automatisering er wel veel digitaal te beleven valt. Het PDF-formaat van Adobe heeft de afgelopen vijf jaar de toon gezet voor de verwerking van prepress-materiaal in drukkerijen. Als vervolg daarop is er nu het JDF-formaat waarmee ook ordergegevens gekoppeld kunnen worden aan PDF; oplage, papiersoort, kleuropbouw, ordernummers etc. Hierdoor is PDF nu bruikbaar geworden als complete digitale 'drager' én 'orderzak' in één. Het grafisch produktie-proces volledig digitaal.
[img=right]http://members.home.nl/jacenijkamp/beelden_blog/apple_stand_2.jpg[/img]Apple heeft van oudsher een stevige band met de grafische wereld. Zeker met de komst van Mac OS X is het duidelijk dat Apple die band wil behouden. De intergratie van PDF op systeem-niveau en de wijze waarop Apple kleurbeheer heeft aangepakt is daar een duidelijk voorbeeld van. Géén echte Apple-nieuwtjes op de Drupa, maar dat was ook niet te verwachten. De Apple-stand straalt de bekende serene rust uit die we inmiddels gewend zijn. Een hele verademing tussen alle schreeuwende kleuren, fel licht en hard geluid op de rest van de beurs. Uiteraard is er een prominente plaats voor de Xserve en verder is -bijna- alle hardware van iMac tot G5 te bewonderen.
Naast de bekende grafische paketten demonstreert Apple ook
Mediabeacon[/b]. Dit is een 'media asset management'-systeem dat volledig op het Mac OS draait. Je kunt hiermee al je opmaakbestanden, logo's, foto's etc. decentraal beheren via een centrale database en ter beschikking stellen aan anderen via een internetbrowser. Dit type software in bedoeld voor grotere bedrijven (er hangt dan ook een stevig prijskaartje aan). Mensen die geïnteresseert zijn in database-oplossingen voor het beheren van hun grafische bestanden adviseer ik zeker eens naar deze software van fabrikant Brightech uit Minneapolis te kijken.