geplaatst door: Ger Nijkamp
[img=right]http://www.adobe.com/products/indesign/images/indesignbox.gif[/img]Opvallend nieuws van Adobe: InDesign komt deze herfst ook als Adobe InDesign Server CS2 op de markt. De gemiddelde DTP'er hoeft niet direct naar de softwarewinkel te rennen: InDesign Server zal alleen beschikbaar worden gesteld aan ontwikkelaars van grafische oplossingen (de zogenaamde 'system integrators'). Die mogen er high-end werkstromen en publicaties met variabele inhoud mee gaan automatiseren. Wellicht de meest interessante mogelijkheid is de directe koppeling van de grafische InDesign-kern aan browserpagina's. Hierdoor kan het het grafisch hoogwaardig creëren van content ook via de webbrowser verlopen. En dat is iets waar de gemiddelde DTP'er zich misschien wél zorgen over moet gaan maken.

InDesign Server voorziet in een ontwikkelomgeving van standaarden, o.a. C++ SDK en de script-talen JavaScript, AppleScript en Microsoft Visual Basic. er kan met andere omgevingen gekoppeld worden via het Simple Object Access Protocol (SOAP). Doordat InDesign Server meerdere akties tegelijkertijd uit kan voeren en headless (zonder interface) op een server kan draaien zijn talloze grafische toepassingen via inter- of intranet beschikbaar te maken.

Hoe kan dit er in de praktijk uit zien..? Hiermee kan bijvoorbeeld via een webinterface het maken van een brochure, visitekaartje, advertentie of poster volledig worden geautomatiseerd. Zo worden specialistische grafische handelingen vervangen door templates die ingevuld kunnen worden door werknemers zonder enige grafische kennis. Men kan vooraf bepalen wat er wél of niet aangepast, aangevuld of veranderd mag worden. En aan het einde van het creatie-proces met één druk op de knop een grafisch hoogwaardig document genereren, bijvoorbeeld een PDF die direct doorgeleverd kan worden aan een drukkerij. Maar een internetpagina mag ook. Eigenlijk is álles denkbaar...

Ideaal voor grotere bedrijven en daarom levert Adobe deze oplossing alleen via ontwikkelaars voor dergelijke omgevingen. Dat kan nu zonder InDesign Server óók al via sommige andere oplossingen, maar ik verwacht doordat InDesign met een dergelijke oplossing komt die gebaseerd is op industrie-standaarden dit een behoorlijke vlucht zal gaan nemen. Vandaar ook mijn eerdere opmerking over de gemiddelde DTP'er die zich stilaan een beetje zorgen moet gaan maken: het recht-toe-recht-aan produktiewerk zal er door deze ontwikkelingen in ieder geval niet méér op worden.

Dat kun je zien als een bedreiging, maar net zo goed als een kans. Want er zal een behoefte komen een 'slimme' templates die met een goed gevoel voor vormgeving zijn bedacht. Er komt behoefte aan jongen en meisjes die deze technieken begrijpen en er nóg slimmere (internet-gebaseerde) toepassingen voor weten te bedenken. Het zal uiteindelijk ook een grotere variabele output gaan genereren waardoor die onderdelen van de grafische industrie in de belangstelling zullen komen te staan.

Maar goed, ik dwaal te veel af van het werkelijke onderwerp van deze NieuwsFlits omdat het over de materie gaat waar ik voor m'n dagelijks werk veel mee bezig ben. Terug naar het Adobe-nieuws: InDesign server zal gaan draaien op Mac OS X 10.3.x en hoger, Windows 2000 Server en Windows 2003 Server. Unix, Linux en Solaris moeten het vooralsnog zonder Adobe InDesign Server stellen.
Website: gernijkamp  
Linkedin: gernijkamp
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
17 oktober 2005 - 22:31    reactie #1
geplaatst door: Qorne
Dit hebben wij al, en dan heet het Doris32, van Anygraaf.

Kan ongeveer het zelfde wat hier bovenstaat, bestaat alleen al een tijdje en ik ken al diverse uitgevers die via het net hun content laten aanmaken. werkt perfect, wel erg vervelend voor de DTPers idd.
Think Different
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
17 oktober 2005 - 22:35    reactie #2
geplaatst door: MacFanGuy
Welnee, in principe helemaal niet vervelend voor de DTP-ers. Er moet nog steeds iemand te templates maken.

En als je DTP-er bent, dan is het op een gemiddelde dag in een gezond bedrijf ERG prettig als je geen simpele wijizigingen hoeft te doen. Neem het voorbeeld van de visitekaartjes: 25 simpele naamsveranderingen op een dag kosten gewoon veel tijd, die beter voor andere dingen te gebruiken zijn.

Okee, misschien overdreven, maar de strekking moge duidelijk zijn.
Huh? Wat is dat, een PixelFreak?
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
17 oktober 2005 - 23:06    reactie #3
geplaatst door: Tomorrowstand
Knetterinteressant, dit! Want inderdaad: kleine en eenvoudige wijzigingen, daar zit geen hond op te wachten. Vulling op een gewone dag, maar creatief interessant is het niet. Op het web al lang een gepasseerd station: CMS'en zijn algemeen gemeengoed geworden bij een beetje website.

Nu het "gewone" grafische werk nog. Het wordt tijd dat de zwarte doos die iedereen hier van maakt ("dit is veel te moeilijk, doen wij wel even voor u, anders wordt het geen kwaliteit") eens opengaat. En DTP'ers, ja, die moeten dan wel mee in het bedenken van creatieve oplossingen en goede templates. Is misschien even wennen, maar uiteindelijk wel veel leuker en geeft veel meer bevrediging.
voor alles is een tijd - en hier besteed ik de rest
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 08:35    reactie #4
geplaatst door: Kapotlood
Mwoah... die wijzigingen waar Macfanguy het over heeft zijn inderdaad handig.
Maar het idee dat klanten dan ook simpelweg een "templateje" kunnen kiezen,
of dat ze eigenlijk zélf een briefpapiertje kunnen knutselen via het internet
dankzij deze geweldige templates, vind ik helemaal niks om eerlijk te zijn.

Ik krijg bij dit soort dingen altijd een hoog Word-template rommel gevoel.
Wel leuk dat bedrijven zelf templates kunnen maken, maar daarmee wordt het
er niet perse beter op imho.

Hopelijk zien we hier in het dagelijkse bedrijfsleven niet écht heel veel van terug,
zodat we nog mooi op elke vierkante mm mogen mierenneuken, om een écht goed
logo, briefpapiertje e.d. te mogen maken.
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 09:54    reactie #5
geplaatst door: Peter Villevoye
Nooit pretentieus zijn over wie wel en niet een ontwerpje mag maken.
Negen van de tien opdrachtjes die gebruikers hiermee gaan realiseren
zouden òf de moeite niet zijn òf een spreekwoordelijke k*t-klus zijn.

En verder moeten we de invalshoek van deze software niet verwateren
(alsof die gebruiker aan een hele on-line InDesign wordt overgeleverd),
want het gaat om een systeem waarbij de vele mogelijkheden ook níet
vrij hoeven worden gegeven, maar dat de 'gebruiker' slechts invullend
bezig is met het kiezen van een paar artikelen en bijstellen van prijzen
binnen bepaalde (en met zorg vervaardigde) templates.

Een schoenenwinkel wil een foldertje van een paar Nike-modellen ?
Laat de lokale winkelier maar even wat modellen en prijzen bepalen,
en hup, daar komt weer een aanbiedingen-folder uit het web rollen.

Adobe deed zoiets al eerder met hun "image-server", en daar hebben
noest werkende DTP-ers aan hun desktop ook totaal niks van gemerkt.
Dit is echt iets voor grote bedrijven en instellingen, waar bijvoorbeeld
de global marketing het lokaliseren van materiaal wil vereenvoudigen.
Zo krijgt de ontwerper 'aan de top' juist meer grip op het aanhouden
van strakke regels voor een optimale herkenbaarheid. Juist wanneer
iedere schoenenwinkel z'n eigen folder gaat maken, sluipt het gevaar
dat Nike geen Nike meer uitstraalt.

Hoe spannend is het in 's hemelsnaam om van tientallen afdelingen
allemaal inhoud met dezelfde structuur te mogen ontvangen en deze
te moeten kneden tot fraaie folders, webpagina's en product-sheets ?
Alsof de klant ervaart (laat staan wilt) dat iedere folder uit die serie
weer een uniek kunstwerk is ? Dat iedere webpagina weer een nieuw
doolhof van interface-design en indeling is (liever niet, trouwens...) ?
Nee, voor veel werk is dezelfde aanpak voldoende, soms zelfs beter.

Ik ben benieuwd welke firma's hiermee aan de slag gaan.
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 10:57    reactie #6
geplaatst door: Chelle

Citaat
joram om 8:35, 18-10-2005

Ik krijg bij dit soort dingen altijd een hoog Word-template rommel gevoel.


Da's een kwesties van smaak, maar uit ervaring vind ik wel dat iemand die met Word overweg kan evengoed na een uurtje uitleg en en uur oefenen al redelijk met Indesign overweg kan, het is zelfs vaak een verlossing hen. Het DTP-werk (correcties e.d.) wordt ook nog beschermt door de licentie-kost van het grafisch programma maar met Indesing is dat al een pak minder dan vroeger met Quark.

(Bewerkt door Chelle om 10:58, 18-10-2005)
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:05    reactie #7
geplaatst door: Kapotlood
Klopt, maar met dat "word-template gevoel" doelde ik meer op die gewééldig mooi afgeraffelde
templates die je erbij krijgt. Het is mens eigen om als ze iets makkelijks kunnen doen, dat
de originaliteit/creativiteit wel eens verloren gaat.

Maar k*tklus of niet, we zijn niet voor niets ontwerpers/dtp-ers. Dat van die schoenenwinkelfolders
is zeker een heel goede oplossing, maar als je zomaar even op een rustige dag een stapel
templates in elkaar knalt, dan ziet de helft eruit alsof het door de bouvakker om de hoek is gedaan
met... inderdaad, Word ;)

ps.: Peter, volgens mij doel je met elk berichtje sinds gisteren op die befaamde 500 woorden, of niet? :happy:
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:13    reactie #8
geplaatst door: Ger Nijkamp
Je merkt er wellicht niks van, maar je staat versteld als je weet hoeveel van het drukwerk vandaag de dag al op soortgelijke wijze wordt gemaakt. Verpakkingen, advertenties, folders, televisiegidsen, kranten... Het valt elke dag op je deurmat en je merkt niet dat het al via een dergelijk proces gemaakt wordt.

Tot dusver gebeurd dat via redelijk specialistische systemen die weinig onderlinge overeenkomsten vertonen. Niet zelden ontwikkelen grafische specialisten zelf een systeem, gebaseerd op één specifieke database. Da's niet goed voor de ontwikkeling van die industrie omdat standaarden in de systemen zelf ontbreken, terwijl de standaarden voor document- en file-typen inmiddels aardig duidelijk zijn. De release van een InDesign Server kan in die 'standarisatie' misschien een goede rol gaan spelen.

Er schuilt één gevaar in deze ontwikkeling voor de grafische branche. Doordat een grote, globale speler als Adobe met een dergelijke serveroplossing komt wordt deze ook toegankelijker voor echte IT-ontwikkelaars. Die IT-bedrijven bouwen al jaren databases binnen corporate omgevingen. Tot dusver ging dat voornamelijk om data maar ook de IT-ontwikkelaars lopen nu tegen grafische vraagstukken aan. Heel specialistische grafische systemen schrikken nog af, maar een grote, bekende en stabiele speler als Adobe kan daar wel eens verandering in gaan brengen. Daarmee gaat de convergentie tussen IT-wereld en de grafische wereld misschien een nieuwe fase in.

Zeker omdat in het bedrijfsleven het beheersen van een proces met als doel een voorspelbaar eindresultaat momenteel een belangrijk onderwerp is. En dat hoeft niet per sé te betekenen dat het de hoogst haalbare kwaliteit is. In veel gevallen juist nét niet..!

[ Ger ]
Website: gernijkamp  
Linkedin: gernijkamp
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:14    reactie #9
geplaatst door: Peter Villevoye
@joram:
Hoezo ? IK zit allang op de voorste rij bij de Keynote (ALS die ooit nog eens komt...)

Verder: als de opdrachtgever het verschil niet ziet tussen ramsj-werk en fraai ontwerp,
dan is een mooie template waarschijnlijk ook niet aan hen besteed. Overigens kan het
verdomd belangrijk (en zelfs lastig) zijn om een 'goedkope' stijl goed neer te zetten !
Als de Wibra-folders er zouden uitzien als van de Bijenkorf, dan vertrouw je 't niet.
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:17    reactie #10
geplaatst door: Gotan
De stap dat Adobe zet met hun InDesign Server verbaast me helemaal niets. Steeds meer DAM/DCM-systemen (digital asset management/digital content management) doen hun intrede in de drukkerijen. Centraal worden hiermee de gegevens van de klant bijgehouden. Maar de klant kan steeds zijn data aanpassen. En drukkerijen, webdesigners etc kunnen steeds de juiste, laatste versie van de data raadplegen. Geen tekstcorrecties meer!

Maar wat gaat Nike doen met zijn folders? Iedereen zijn eigen folders laten maken? Nee hoor. Door zijn communicatiebureau laat Nike een heleboel templates voor hem op maat maken. Waarop alle schoenwinkels van Nike hun keuze uit een aantal templates kan maken. Die winkels hoeven zelf hun templates maar in te vullen. (Werk)uren die Nike naar zijn winkels kan doorschuiven.
Deze templates kunnen zelf door Nike op allerlei manieren gestuurd worden. Belgische kopers houden van deze kleur en stijl, poolse schoenkopers houden liever van een andere stijl. Geen probleem, als schoenverkoper log je je in. Het systeem ziet direct dat je een belgische verkoper van een kleine schoenwinkel bent. En voila, je krijgt alle templates voor kleine schoenwinkels in België te zien. Deze vul je in, stuur je naar een door Nike aangestelde drukkerij en een week later heb je alle folders zoals jij ze aangevraag hebt.

Ik vind het in ieder geval een heel boeiende materie en ik ben echt benieuwd wat de toekomst ons te brengen heeft. Zowiezo zal het wel verschuivingen in de drukkerijwereld teweeg brengen. Maar goed, hoeveel dtp-ers van nu zijn hun loopbaan niet begonnen met loden lettertjes?
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:20    reactie #11
geplaatst door: Kapotlood

Citaat
Ger Nijkamp om 11:13, 18-10-2005
Je merkt er wellicht niks van, maar je staat versteld als je weet hoeveel van het drukwerk vandaag de dag al op soortgelijke wijze wordt gemaakt. Verpakkingen, advertenties, folders, televisiegidsen, kranten... Het valt elke dag op je deurmat en je merkt niet dat het al via een dergelijk proces gemaakt wordt.[ Ger ]


Ik werk voornamelijk met verpakkingen en folders, en heb de afgelopen jaren ook erg
veel gewerkt met kranten en bladen. Met kranten heb je inderdaad vaak een template,
maar dan vooral voor de opzet van de krant. Maar als het gaat om logo's en briefpapieren
werd altijd alles zelf gemaakt.

Verpakkingen heb ik echt nog nooit opgemaakt zien worden met een template. Er zijn wel
richtlijnen/stramienen om een goede serie te krijgen, maar een echte template niet.
Formaten van verpakkingen verschillen zo erg, dat dat bijna niet te doen is.

Maar jah, als de klant het verschil niet ziet tussen een Template logootje/opzet, en een
goed doordachte, dan heeft ie er vaak ook niets aan. Hoe cliché het ook klinkt, de meeste
mensen die geen goed doordacht logo hebben zijn toch vaak aannemers, klusseniers,
bouwvakkers, transportbedrijven en havenwerkers. :) Dikke letters, alleen een naam in
letters als de Arial Black enzo.

@Peter;
was maar een geintje ;)
Omdat er zo'n grappige discussie gaande was op het draadje met de vraag om meer
artikelschrijvers, en iedereen spontaan 500 woorden begon te schrijven, hehe.

(Bewerkt door joram om 11:21, 18-10-2005)
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:30    reactie #12
geplaatst door: Ger Nijkamp
Gotan geeft een goed voorbeeld van een bestaande praktijksituatie. Ik ken er nog heel veel meer maar die kan ik hier niet noemen: ik moet 'zakelijk' (werk) en 'hobby' (MacFreak) hierbij even strikt gescheiden houden.

Ach, ik heb ook nog geleerd lettertjes van lood te zetten en via ponsband fotozetsel te maken. Ik weet ook dat je een waxcoater niet schuin moet houden als -ie- warm is en dat een scalpel scherp is. De lekkende Rotring-pen van 0,25 mm, de ontwikkelaar in de doka. De eerste Mac die aan een PostScript-belichter gekoppeld werd...

We media-wereld is in rap tempo aan het veranderen. We gaan multi-channel marketing heel gewoon vinden, en gedrukte media zijn daar een onderdeel van. Die creatie-processen gaan dus ook méé in de molen van procesbeheer. Juist daarbij zijn achterliggende 'motoren' zoals een Adobe InDesign Server van belang om meet te kunnen doen met de ontwikkelingen in de rest van de media-wereld.

Citaat
joram om 11:20, 18-10-2005
Ik werk voornamelijk met verpakkingen en folders, en heb de afgelopen jaren ook erg veel gewerkt met kranten en bladen. Met kranten heb je inderdaad vaak een template, maar dan vooral voor de opzet van de krant. Maar als het gaat om logo's en briefpapieren
werd altijd alles zelf gemaakt.

Je moet even onderscheid maken tussen basis-elementen en output. Een logo zal nog héél lang digitaal handwerk blijven. De overige elementen en kleurbepalingen van een huisstijl ook. Maar die elementen gaan de database in en worden via geautomatiseerde templates verwerkt tot de gewenste output. Natuurlijk is dit niet interessant voor een notariskantoor met twee vestigingen, maar een bedrijf dat wereldwijd 45 vestigingen heeft kan daarmee eindelijk z'n corporate image goed op orde houden.

Verder zijn er al voldoende voorbeelden van praktijksituaties. De Rabobank laat z'n (zelfstandige) kantoren al een tijdje advertentiemateriaal maken via een dergelijk systeem. Als je de brievenbus goed bestudeerd kun je vast nog wel wat voorbeelden vinden...

[ Ger ]
Website: gernijkamp  
Linkedin: gernijkamp
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:38    reactie #13
geplaatst door: Kapotlood
True, dit soort systemen zijn uitermate handig voor folders van de Bijenkorf,
Nike e.d.... eigenlijk voor al het flyer/folder werk is het een uitkomst.
Nieuwe foto's plaatsen bij de gewenste template, teksten aanpassen en presto :)

Maar als het gaat om puur briefpapieren, visitekaartjes en logo's ontwikkelen,
dan denk ik niet dat het in alle gevallen een goed idee is om 'even' een template
aan de klant voor te schotelen. ;)
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:43    reactie #14
geplaatst door: Ger Nijkamp
Het 'ontwikkelen' nog zeker wél, de uiteindelijke 'executie' niet. Of wil je
zelf handmatig 200 adressen verzamelen, corrigeren, plaatsen en verwerken..?
Daarom: je ontwikkelt (de template) nog wél en dus ook het 'design', maar
het ramp-en-stamp-werk wordt via een online proces met de mensen die het
materiaal nodig hebben geregeld. Snap je een beetje wat ik bedoel..?

[ Ger ]
Website: gernijkamp  
Linkedin: gernijkamp
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:45    reactie #15
geplaatst door: Peter Villevoye
Voorbeelden van geautomatiseerde verpakkingen vind je veel
in de niet-consumer sferen, dus de groothandelsverpakkingen,
verbruiksgoederen, farmaceutische producten, kortom diverse
categorieën waarbij het product noch de koper noch verkoper
veel behoefte hebben aan verleidelijke en opvallende visuals.

Juist omdat verpakkingen ook in die sectoren zo veel variëren
is een template (die rekening houdt met de diverse formaten)
iets zeer waardevols, mits deze goed doordacht in elkaar zit.
De term "template" zou dan meer een "script" moeten zijn.
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:46    reactie #16
geplaatst door: Kapotlood
Ik snap :)
Maar ik vind een paar minuutjes ramp-stamp werk wel leuk af en toe, hehe.
Na een hele dag brainstormen over ontwerpen en verpakkingen e.d., is 't
wel een mooie afleiding om je verstand even op 0% (eigenlijk 0,5%) te zetten :happy:

We doen hier o.a. veel voor klanten die Horecaverpakkingen hebben, en dingen zoals
de gezondheidsprodukten (vitaminen, aanvullers, remmers e.d.) voor Trekpleister.
Maar die dingen worden al zolang ik weet zonder echte template gedaan. Er wordt een
basis gemaakt, zodat elke aanvullend label/verpakking in dezelfde lijn moet zitten.

(Bewerkt door joram om 11:49, 18-10-2005)
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:52    reactie #17
geplaatst door: Ger Nijkamp
Citaat
joram om 11:46, 18-10-2005
Wel een mooie afleiding om je verstand even op 0% (eigenlijk 0,5%) te zetten...

Binnen hetgeen dat een 'kennis-economie' wordt genoemd is daar helaas steeds minder ruimte voor...

:wink:

[ Ger ]
Website: gernijkamp  
Linkedin: gernijkamp
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 11:59    reactie #18
geplaatst door: Peter Villevoye
Ik werkte vroeger op eeen DTP-studio, waar Miep (nota bene de baas)
regelmatig niks liever deed dan gewoon "ramsj" werk. Muziek wat harder,
koffie en een pakje shag erbij en hoppaaa, weer 20 pagina's catalogus af.
Je moet er alleen niet versteld van kijken als een half jaar later een IT-er
en een andere DTP-er een 'script' hebben dat hetzelfde voor minder doet.
Prijs omlaag òf muziek wat zachter, want dan moet je gaan nadenken...
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 12:02    reactie #19
geplaatst door: Chelle
Weldra de opspitsing van opleiding DTP, te kiezen tss ambachtelijk of industrieel.
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 12:04    reactie #20
geplaatst door: Kapotlood
Hehe, zit wat in.. gelukkig hebben we hier een paar klanten die nog
regelmatig een simpel klusje hebben (zoals die ingrediënten-stickers
onderop de vleeswaren). Na 5 minuten ben ik 't ook wel weer zat, maar
't is even een mooie afleiding, hehe.
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 12:30    reactie #21
geplaatst door: Miles
Dit is een ontwikkeling die niet te stuiten is. Ik run zelf een pre-media bedrijf en wij beschikken over zowel ICT'ers als "traditioneel" georienteerde medewerkers. Zo'n 6 jaar geleden zijn wij gestart met het bieden van dit soort oplossingen en ik mag zeggen met veel succes. Wel is het zo dat er altijd twee aspecten aan dit soort omgevingen zitten. Aan de ene kant is daar het "grafische kunstje" oftewel het publiceren van variabele content (tekst, kleur, beeld maar ook afmetingen) binnen bestaande templates. Daarnaast is echter ook het beheersmatige aspect belangrijk. Aan de bestelling van documenten zit ook een administratieve workflow vast. Daarin hebben wij ontdekt dat grote bedrijven heel eigen ideeën hebben. Voor één van onze Europese klanten hebben wij het zelfs geïntegreerd in hun Oracle e-procurement workflow.

De reacties op dit topic brengen mij op een idee. Ik zou best geïnteresseerd zijn om een NIET COMMERCIËLE presentatie te geven aan een groep Macfreak deelnemers en met ze over deze ontwikkeling van gedachten wisselen. Gewoon als een soort Knowledge Share initiatief. Ik zet wel koffie en bak wel brownies. Lijkt me wel wat voor een groep kritische mensen!

Most good things start with an 'M'
Music, Miles and Macs[/b]
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 12:32    reactie #22
geplaatst door: Ger Nijkamp
Count me in, Miles..! Ik denk dat ik ook nog wel wat kennis te delen heb met geïntresseerde MacFreaks die in het vakgebied zitten.

[ Ger ]

P.S: Leuk onderschrift, trouwens. Ik zou 'm voor mijzelf alleen anders formuleren: Mac's, Music en Media Management...
Website: gernijkamp  
Linkedin: gernijkamp
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 12:42    reactie #23
geplaatst door: Kapotlood
Lijkt me wel erg interessant om te zien!

Ik zie dat je in Alkmaar zit... da's zo'n 4uur rijden,
nét even teveel voor me ben ik bang :cry:
Verhuizingen en een drukke baan helpen helaas niet echt.
Van mij mogen ze wel een "thalys"-achtige trein maken van
Zeeland naar Groningen e.o. Dan ben je tenminste in een half uurtje
aan de andere kant van 't land, hehehe.

Maar ik moet wel eerlijk toegeven dat ik toevallig 1-2 weken geleden een
presentatie/rondleiding heb gekregen van de Neroc... een lithografiebureau
die een nieuw systeem hebben om klanten de mogelijkheid te geven om dingen
aan te passen. Deze kunnen bijna live meekijken naar de vorderingen, en aantekeningen
in het bestand achterlaten. Dit gebeurt ook op een soort template-niveau voor zover
ik begreep... maar daar krijg ik hopelijk binnenkort wat meer informatie over.
InDesign Server: het einde van produktie-DTP..?
18 oktober 2005 - 12:48    reactie #24
geplaatst door: Peter Villevoye
Waarom niet een seminar tijdens de MacFreak-dag ?
Vraga ik gelijk of Adobe ook iets wil komen melden.
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !