MacroMedia annonceert FreeHand MX
11 februari 2003 - 00:28   
geplaatst door: Peter Villevoye
FreeHand was het eerste (grafische) pakket dat de overstap naar MacOSX maakte en de laatste die nu de MX-stal completeert. Deze versie (eigenlijk versie 11) lijkt op het eerste gezicht slechts mee te gaan in de interface-wijziging van MacroMedia (geclusterde paletten), maar als je iets meer met de nieuwe functies speelt, schijnt het verbazingwekkend te zijn.
Dat hoop ik dan maar, want als ik de lijst van "vernieuwingen" lees, ontdek ik ook een paar functies waarvan ik dacht dat ze er al eerder in zaten (zoals de kaligrafeer-tool). Maar waarschijnlijk is er dan een betere methode voor gevonden, die meer mensen moet gaan aanspreken - whatever.
Voor een volledige lijst van (nieuwe) functies kan je terecht bij MacCentral en uiteraard MacroMedia zelf.
Ik ga er komend weekend ook induiken, dus wie weet volgt er een test-rapport.

FreeHand is al sinds eind tachtiger jaren een geduchte concurrent van Adobe Illustrator. Je hoort er echter in Nederland (maar ook in de rest van Europa) minder over, omdat het pakket niet in zoveel talen wordt uitgebracht. Toch woedt er al een jarenlange strijd tussen Adobe en MacroMedia op het illustratieve front.
Studea — Advies - Training - Begeleiding in DTP, web- en app-design.  En... een PixelFreak !
MacroMedia annonceert FreeHand MX
11 februari 2003 - 01:14    reactie #1
geplaatst door: Didjee
Net ff met Freehand MX gespeeld. 10 x beter dan FH 10! Erg bruikbare nieuwe functies.

Je maakt nu bijv. razendsnel een 'taartpunt' (2 seconden werk!) uit een cirkel en een vierkant met verschillend(!) afgeronde hoeken binnen enkele seconden. Bovendien blijft alles aanpasbaar: moet die taartpunt iets smaller? FF bijtrekken met het 'open pijltje'...

Ook slagschaduw effecten etc. werken prima en snel bovendien! Ik moet zeggen dat FH MX erg snel aanvoelt, iets waar het Illustrator aan ontbreekt!

Verder genoeg functies waar het Illustrator-team maar eens goed naar moet kijken...
MacroMedia annonceert FreeHand MX
11 februari 2003 - 10:22    reactie #2
geplaatst door: Reinier
Heb hem gisterenochtend binnengekregen en ik ben onder de indruk.
De nieuwe functies zijn inderdaad geen wereldschokkende zaken, maar het zit hem hier in de details. Ten eerste is er de unified interface die de applicatie deelt met de rest van Studio MX. Hierbij voelde ik me meteen erg  thuis - een soort coming home voor gebruikers van FW DW. In de nieuwe conformerende interface met tabbed windows aan de rechterzijde vind je ook het nieuwe object palette - een juweeltje naar mijn mening. Het geeft duidelijk inzicht in de gemaakte instellingen voor kleur, lijndikte en effecten van een object. Vergelijk het met de laageffecten van Photoshop - je kunt dan ook toegepaste effecten verwijderen door ze naar een prullenbakje in de hoek van het palette te slepen. Het palette geeft ook nieuwe betekenis aan het instellen van ronde hoeken, zo kunnen bv de hoeken van een rechthoek nu  onafhankelijk van elkaar worden gewijzigd.

Deze update lijkt duidelijk gericht op webdevelopers. Dat blijkt uit de verbeterde Flash en Fireworks integratie, maar ook uit bv de nieuwe functie connector lines. Hiermee wordt het erg eenvoudig om stroomschema's en sitemaps te maken. De instellingen zijn wederom eenvoudig te editen in het object palette.

Een functie die punten scoort door zijn eenvoud is 'extrude'. Hiermee kun je van een rechthoek in één 'klik-en-sleep' een perspectivisch correcte 3D doos maken. Als 3D-foob spreekt dit me erg aan, het biedt me een snelle oplossing voor mijn verpakkingsdesign-mockups. (Werk waarbij de terugschuivende deadlines niet van de lucht zijn ;) )

Het programma draait lekker en voelt vooral veel soepeler dan versie 10. In vergelijking met Freehand MX toont die laatste duidelijk dat het een 'eerste generatie' OS X applicaties was. Freehand adepten: kopen die upgrade.