
16-inch MacBook Pro: 80 procent sneller en nieuw toetsenbord
De eerdere geruchten over de nieuwe
16-inch MacBook Pro blijken op één detail niet te kloppen: dit model komt niet naast de 15-inch om extra geld binnen te halen, maar vervangt de 15-inch compleet. Dat laatste model is bij deze dus helemaal uit het programma van Apple verdwenen.
Als je op dit moment naar de site van Apple gaat dan zie je bij de MacBook Pro dus
twee modellen staan, de 13-inch en de 16-inch versie. Het nieuwe model kan je daar nu ook al meteen bestellen. Maar je zal nog wel een beetje geduld moeten oefenen, want dit model zal pas over dik anderhalve week geleverd gaan worden (tussen 25 en 27 november).

16-inch MacBook Pro: 80 procent sneller en nieuw toetsenbord
Dat het deze nieuwe 16-inch MacBook Pro zijn voorganger helemaal vervangt is ook te zien aan de prijzen, die zijn gelijk gebleven:
- 2,6‑GHz 6‑core processor
- 512 GB opslag
- AMD Radeon Pro 5300M
- 2,6‑GHz 6‑core Intel Core i7-processor van de 9e generatie
- Turbo Boost tot 4,5 GHz
- AMD Radeon Pro 5300M met 4 GB GDDR6-geheugen
- 16 GB 2666‑MHz DDR4‑geheugen
- 512 GB SSD‑opslag
- 16‑inch Retina‑display met True Tone
- Touch Bar en Touch ID
- Vier Thunderbolt 3-poorten
- € 2.699,00
- (inclusief btw en wettelijke heffingen t.w.v. ca. € 472,00)
- 2,3‑GHz 8‑core processor
- 1 TB opslag
- AMD Radeon Pro 5500M
- 2,3‑GHz 8‑core Intel Core i9-processor van de 9e generatie
- Turbo Boost tot 4,8 GHz
- AMD Radeon Pro 5500M met 4 GB GDDR6-geheugen
- 16 GB 2666‑MHz DDR4‑geheugen
- 1 TB SSD‑opslag
- 16‑inch Retina‑display met True Tone
- Touch Bar en Touch ID
- Vier Thunderbolt 3-poorten
- € 3.199,00
- (inclusief btw en wettelijke heffingen t.w.v. ca. € 558,00)
Dit zijn de prijzen voor de twee standaard-versies die Apple aanbiedt. Voeg je meer opties toe dan gaat de prijs natuurlijk ook omhoog. Daarbij is het nu ook mogelijk om te kiezen voor een SSD van maar liefst 8 TB, dat was bij het model hiervoor nog maximaal 4 TB. Daarvoor moet je natuurlijk wel een erg diepe portemonnee hebben, 4TB kost je € 1.440 extra, kies je voor de optie van 8 TB dan gaat de prijs met maar liefst € 2.880 omhoog. Volgens Apple is die 8 TB trouwens een primeur voor een notebook.
Wat voor veel van ons waarschijnlijk belangrijker is dat deze MacBook Pro nu standaard met een 512 GB SSD komt, dat was bij de voorganger nog 256 GB. Verder kan je natuurlijk altijd minder betalen door deze nieuwe 16-inch MacBook Pro niet bij Apple te kopen, maar
in de MacFreak Shop.
Vernieuwd toetsenbordDeze nieuwe MacBook Pro heeft ook een compleet nieuw Magic Keyboard. Het vlindermechanisme dat in 2016 werd geïntroduceerd is vervangen voor een schaar-mechanisme. Dat betekent onder andere dat de uitslag van de toetsen (‘travel’) iets groter is geworden, die is nu één millimeter.

16-inch MacBook Pro: 80 procent sneller en nieuw toetsenbord
Daarnaast heeft Apple kennelijk ook goed geluisterd naar de kritiek. Want er is weer een aparte Escape-toets linksboven (1), en de pijltjes toetsen zijn weer geplaatst als de letter T op zijn kop (2). Dat is hetzelfde als bij de MacBook Pro modellen van voor 2015. Al laatste is de knop waarmee je deze MacBook Pro aanzet, en die ook dient om Siri te activeren, ook een aparte toets geworden (3). Dat is waarschijnlijk vooral gebeurd om symmetrisch te zijn met de Escape-toets links.
BeeldschermHet beeldscherm van deze nieuwe 16-inch MacBook Pro heeft een resolutie van 3072 bij 1920 pixels. Dat betekent een pixeldichtheid van 226 pixels-per-inch, en dat is net wat hoger dan de voorganger (220 ppi). Het scherm levert verder een maximale helderheid van 500 nit en de P3 wide color gamut kleurruimte wordt ondersteund. Verder is een groter scherm in een even grote behuizing natuurlijk sowieso een pluspunt.

16-inch MacBook Pro: 80 procent sneller en nieuw toetsenbord
Verder zijn de videokaarten (AMD Radeon Pro 5300M of AMD Radeon Pro 5500M) beide ook weer krachtiger dan de voorgangers. De hoeveelheid werkgeheugen op deze videokaarten blijft hetzelfde (4 GB), maar het geheugen zelf is wel sneller geworden (GDDR6 versus GDDR5 voor de voorganger).
Nieuw thermisch designBij de vorige modellen bleek het moeilijk om bij de krachtigste processors om langere tijd de maximale prestaties te leveren. De temperatuur in de behuizing liep dan al snel teveel op, waarna het systeem de processor vertraagde om dit tegen te gaan. In deze 16-inch MacBook Pro zou dat probleem verleden tijd moeten zijn, dankzij beter lucht-inlaten en grotere ventilatoren. Volgens Apple kan dit model daardoor 12 Watt meer aan vermogen leveren.

16-inch MacBook Pro: 80 procent sneller en nieuw toetsenbord
Dat zal ook hard nodig zijn, want dit model zou volgens Apple tot 80 procent krachtiger zijn dan de voorganger. De kans dat daarbij de temperatuur oploopt lijkt dan ook erg groot.
Betere oplaadbare batterijOm al deze processen te kunnen uitvoeren heeft dit model een grotere batterij gekregen. De 1.000 Wh batterij is daar niet alleen goed voor. Bij gemiddeld gebruik is die ook goed voor een extra uur werktijd, wat volgens Apple 11 uur van draadloos surfen of het kijken naar video via de Apple TV-app zou betekenen.

16-inch MacBook Pro: 80 procent sneller en nieuw toetsenbord
met dank aan forumlid ‘fred44nl’, die dit nieuws als eerste meldde op het forum
Klik
hier voor de nieuwe 16-inch MacBook Pro met interessante korting