Update: Audacity 4.0 is uit
vandaag 09:50   
geplaatst door: Robert
https://www.macfreak.nl/modules/news/images/Audacity-4-icoon.jpg
Update: Audacity 4.0 is uit
Er is goed nieuws voor alle gebruikers (en mogelijk ook fans) van Audacity, de gratis open source audio editor die al ruim 26 jaar bestaat. De afgelopen jaren begon het wel wat achter te lopen, maar versie 4.0 brengt deze app in één klap weer helemaal bij de tijd.

Dit betekent ook dat de release notes voor deze update een ware waslijst is geworden, de vertaling daarvan vind je hieronder.



Citaat
Clips bewerken

  • Clips kunnen direct worden geselecteerd. Klik op de koptekst van een clip om deze te selecteren, of houd Shift ingedrukt terwijl je klikt om meerdere clips te selecteren.
  • Meerdere clips kunnen tegelijk worden bewerkt. Verplaatsen, inkorten en tijdrekking worden toegepast op alle geselecteerde clips.
  • Clips kunnen worden gegroepeerd. Groepen blijven bij elkaar wanneer ze worden verplaatst, gekopieerd, geplakt of gedupliceerd.
  • Clips kunnen vrijer worden geplaatst. Ze kunnen worden verplaatst tussen mono- en stereosporen. Als je een clip over een andere verplaatst, wordt het overlappende gedeelte vervangen in plaats van dat de verplaatsing wordt geblokkeerd.
  • Voor het splitsen is er een speciaal gereedschap. Druk op S of houd deze toets ingedrukt en klik vervolgens op de golfvorm of de clipkop. Splitsen, splitsen en knippen, splitsen en verwijderen, splitsen bij stiltes en splitsen naar een nieuw spoor zijn ook beschikbaar als opdrachten.
  • Het plakken verwerkt meer gevallen automatisch. Audacity kan indien nodig een spoor aanmaken, compatibele kanaalindelingen aanpassen en audiobestanden uit het klembord van het besturingssysteem plakken.
  • Uitlijningshulplijnen, uitlijning op samplegrenzen en projectgebonden uitlijningsinstellingen zijn toegevoegd of uitgebreid.

Gebruikersinterface en hulpmiddelen

  • De gebruikersinterface is opnieuw opgebouwd op basis van Qt, met native weergave voor hoge DPI.
  • Werkbalken en panelen kunnen worden verplaatst, vastgezet, vrij geplaatst, weergegeven of verborgen.
  • UI-indelingen kunnen worden opgeslagen als werkruimten (Workspaces). Audacity bevat de werkruimten Modern, Klassiek en Muziek.
  • Er zijn lichte, donkere en contrastrijke thema's beschikbaar, samen met accentkleuren, sporkleuren en verschillende clipstijlen.
  • Het nieuwe startscherm toont recente projecten met miniatuurvoorbeelden.

De afzonderlijke modi ‘Select’, ‘Envelope’, ‘Draw’ en ‘Multi-tool’ zijn verwijderd. Hun functies zijn nu contextgebonden:

  • In de modus Clip gain worden volume-envelopes weergegeven.
  • De sample-tekening wordt zichtbaar wanneer de golfvorm wordt ingezoomd tot op individuele samples.
  • Je kunt splitsen door de S-toets ingedrukt te houden.
  • Voor track- en effectparameters worden uniforme draaiknoppen gebruikt met fijnafstelling en resetten door te dubbelklikken.
  • Sync-Lock is verwijderd. De functies ‘Verwijderen’, ‘Knippen’ en ‘Plakken’ hebben nu specifieke opties om ofwel een opening achter te laten, ofwel het volgende materiaal te verschuiven om de timing te behouden.

Afspelen en opnemen

  • De afspeelkop blijft zichtbaar tijdens het navigeren en kan naar een nieuwe positie worden versleept.
  • Tijdens het afspelen kan zonder te stoppen naar een andere positie worden gesprongen.
  • Het opnemen kan op elke willekeurige plek op de tijdlijn beginnen en er wordt op die positie een clip aangemaakt.
  • De loopgrenzen en de interactie tussen afspelen, selecties en loops zijn herzien.
  • Punch and Roll, lead-in-opname, latentiecompensatie, software-playthrough en inputmonitoring per spoor zijn opnieuw ontwikkeld voor de nieuwe interface.
  • Audio-instellingen bevatten nu standaardapparaten van het systeem, vernieuwbare apparatenlijsten en aangepaste kanaaltoewijzing. Audacity kan automatisch wijzigingen in de apparaten van het besturingssysteem volgen.
  • Officiële Windows-builds bieden ondersteuning voor ASIO-weergave en -opname.

Sporen, meters en effecten

  • Spoorkopteksten bevatten nu meters voor live-weergave en -opname.
  • Het gebruik van presets is consistent voor ingebouwde, destructieve en realtime-effecten.
  • Ingebouwde effecten, generatoren en analysers zijn opnieuw ontwikkeld voor de Qt-interface.
  • Ondersteunde plug-in-formaten zijn VST3, Nyquist en LV2 op Linux en Audio Units op macOS. Audacity kan gegenereerde bedieningselementen weergeven wanneer de eigen interface van een plug-in niet beschikbaar is.
  • Het spectrogram is opnieuw ontworpen met duidelijkere hulplijnen en linialen, en een snellere weergave.

Projecten, importeren en exporteren

  • Audacity 4 maakt gebruik van het nieuwe .aup4-projectformaat.
  • .aup3-projecten kunnen worden geopend en geconverteerd naar .aup4 zonder het oorspronkelijke bestand te wijzigen. Geconverteerde projecten kunnen niet opnieuw worden opgeslagen als .aup3.
  • Oudere .aup-projecten kunnen worden geïmporteerd.
  • Projectbestanden bevatten miniatuurafbeeldingen voor het voorbeeld en de aanvullende clip- en weergavegegevens van Audacity 4.
  • En last but not least: we hebben het aangedurfd om het Audacity-icoon te veranderen.
Wil je Audacity gebruiken, alles versies (voor Intel, Apple Silicon en een Universal Binary) zijn hier te vinden.



met dank aan forumlid ‘puk1980’, die dit als eerste meldde

Klik hier voor informatie over het onder de aandacht brengen van producten of diensten op MacFreak.
Update: Audacity 4.0 is uit
vandaag 10:02    reactie #2
geplaatst door: marg
Dank je !