Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 11:19   
geplaatst door: djgns
Beste

Ik heb voor mijn werk (stabiliteitsingenieur) een programma beginnen schrijven voor het berekenen van balken, kolommen en liggers. Evenals een paar, voor mij, zeer handige hulpprogramma's.
Alles zit ook opgeslagen in lijsten in excel, waar ik automatisch via een knop op mijn excel blad een rapport kan maken of de lijst van elementen ordenen. Ook zal het bestand automatisch worden opgeslagen in een bepaalde directory op basis van een opgegeven dossiernaam en nummer.

Nu ben ik de mogelijkheden aan't bekijken om dit programma rechtstreeks op mijn mac te kunnen draaien.
Wat ik zeker nodig heb:
- algemeen rekenblad voor mijn overzichtstabel
- verschillende "userforms"
- bepaalde waarden uit tabellen kunnen zoeken op basis van een bepaalde waarde
- meeste formules zijn vrij basis

Ik heb al veel gelezen op internet, waarbij velen spreken over Applescript, maar ik kan geen echte concrete voorbeelden vinden.

Is er iemand die verstand heeft van verschillende programmeertalen en mij hier kan in verderhelpen?
Alle suggesties zijn welkom!!

Met vriendelijke groeten,
Piete-Jan

Even wat zon nodig?? Vakantie in Tenerife
Informatie over energie, EPC, EPB? ...Energie-coördinator De Clercq
Bouwkundig of landmeetkundig advies? ...Ingenieursadvies De Clercq
Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 11:57    reactie #1
geplaatst door: Josh
Waarom niet Excel draaien via VMWare of Parallels op je Mac?
Of nog even wachten op Office 2011 voor de Mac incl. VBA?

Edit: typo

(Bewerkt door Josh om 11:58, 23-09-2010)

__________________________________________
Macintosh SE|
Wie niet terugkijkt kan niet vooruit kijken.
Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 13:03    reactie #2
geplaatst door: Spooter
Kan ook een database-programma gebruiken waar je gebruik kan maken van berekende velden (Filemaker bv.)
Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 13:28    reactie #3
geplaatst door: djgns
@spooter
Het probleem met een gewoon database programma is zoals ik vroeger had met excel.

Ik had per balk een tabblad waarin alle gegevens kwamen en ik alle rekenwaarden kon zien. Hier werden de belangrijkste waarden gekopieerd naar tabblad "Samenvatting" zodanig dat ik een beknopte samenvatting had met alle belangrijke info en indien nodig kon ik elke balk apart bijwerken.
Het probleem hier is dat het aantal tabbladen voor de balken een vast aantal moet zijn zodanig dat alles gelinkt is naar het tabblad samenvatting.
Nu in vba is mijn tabblad van de balken een userfom geworden en schrijf ik deze waarden op een tabblad weg in excel. Zo kan ik onbeperkt veel balken berekenen.

Ik heb een aantal printscreens in een documentje gestoken om alles een beetje duidelijker te maken :p

@Josh
Ik zou willen overschakelen op mac omdat binnenkort autocad for mac gaat komen en ik dan windows volledig achter mij zou kunnen laten.

Wat mss wel interessant zou kunnen zijn is dat het op beide platformen zou werken (Thuis: mac, werk: windows)

http://dl.dropbox.com/u/4962515/printscreen%20programma.docx

Even wat zon nodig?? Vakantie in Tenerife
Informatie over energie, EPC, EPB? ...Energie-coördinator De Clercq
Bouwkundig of landmeetkundig advies? ...Ingenieursadvies De Clercq
Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 15:50    reactie #4
geplaatst door: miltenb
Zover ik het kan zien, kan het prima in een database als FileMaker Pro, Servoy oid.

Een tabblad in excel is niets meer dan een layout/form oid in en database (evt. op een andere tabel gebaseerd)

Ook het samenvattingsscherm is gewoon weer een form.

Kijkend naar jouw docx lijkt dat ook gewoon te kloppen.

Dergelijke bereken tools heb ik reeds veelvuldig gemaakt. Ik kan natuurlijk niet zien wat er in de excel echt gebeurd, maar waarschijnlijk is het niet dat er 'te moeilijke' dingen in zitten voor een database.

Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 20:41    reactie #5
geplaatst door: djgns
@miltenb
Alleszins al bedankt voor de info.

Wat wel super belangrijk is voor mij is dat telkens ik een waarde verander in mijn userform er een bepaalde code doorlopen wordt die de volledige berekening doet.

Gelijk nu als de hoogte veranderd dan moet alles opnieuw berekend worden, anders kunnen er te makkelijk fouten inlopen.

Ook heb ik nu een stukje code, die bij het opstarten de naam controleert. Als deze "stabiliteit" is dan vraagt hij automatisch het dossiernummer en naam en zal het bestand dan "save as" doen in een directory afhankelijk van de naam en nummer zodanig dat mijn bronbestand nooit overschreven kan worden.
Is dit ook mogelijk met filemaker?

Ik had eens zitten kijken op internet en kwam uit bij Realbasic.
Kan ik hier ook met tabellen werken? Want diit leek wel zeer interessant. Zeker naar de toekomst toe voor eventuele uitbereidingen...

Groeten

Even wat zon nodig?? Vakantie in Tenerife
Informatie over energie, EPC, EPB? ...Energie-coördinator De Clercq
Bouwkundig of landmeetkundig advies? ...Ingenieursadvies De Clercq
Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 21:09    reactie #6
geplaatst door: JaVaWa
In het verleden heb ik veel geprogrammeerd met Visual Basic (dus niet VBA!). De overstap naar RealBasic was vrij eenvoudig, al zitten er wel wat verschillen in (de grootste verschillen zitten m.i. in het werken met bestanden)
Het grote verschil tussen Visual Basic for Applications en de gewone Visual Basic is dat in het eerste geval bijv. de werkbladen in Excel met daarop de berekeningen e.d. het uitgangspunt zijn waaromheen je iets programmeert; in het tweede geval moet je alles van de grond af opbouwen (maken van berekeningen, invoer en weergave van gegevens e.d.). In RealBasic is dat net zo. Je kunt er vanalles mee, ook wat jij wilt hebben, maar het vergt wel een andere denkwijze.
Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 21:38    reactie #7
geplaatst door: AndreRelink
Met Filemaker Pro is het heel goed mogelijk om dezelfde berekeningen te maken als met Excel. Oké Excel is een echt rekenblad heeft iets meer functies en is sneller dan Filemaker, maar de extra functies worden alleen in heel specifieke berekeningen gebruikt.

Filemaker kan Excel bestanden inlezen en exporteren, echter de calculaties worden niet meegenomen. In Filemaker is het eenvoudig om layouts aan te maken en invoervelden naar eigen inzicht te positioneren. Filemaker ondersteund diverse type velden, zoals Tekst, Getal, Datum, Container en Berekeningsvelden. Een Berekeningsveld heeft functies die overeenkomen met de functies in Excel. Het is redelijk eenvoudig om een tekst te valideren.

Daarnaast heeft Filemaker Scripting faciliteiten, aanmaken van rapporten en kan bestanden exporteren naar de juiste directory. Het is een compleet programma, de moeite waard om naar te kijken.

Voor mijn klanten heb ik complexe oplossingen gemaakt met Filemaker, zonder dat ik exact weet wat je berekend ga ik er vanuit dat Filemaker dat kan.

Welke programmeertaal ipv VBA Excel
23 september 2010 - 23:09    reactie #8
geplaatst door: jack brent
RealBasic kan gebruikt worden om verschillende soorten databases aan te roepen, zoals MySQL, Oracle en Postgress. Ook heeft het een eigen databaseformaat dat eigenlijk SQLite is. Dus ja, je kunt in RB met tabellen werken.
Welke programmeertaal ipv VBA Excel
24 september 2010 - 09:18    reactie #9
geplaatst door: djgns
ok, bedankt allemaal

Ik ga eens dieper kijken naar Realbasic en Filemaker om beide even te vergeljiken met elkaar.

@jaq
Ik werk eigenlijk ook al zo met vba. Excel gebruik ik enkel voor opslag van mijn gegevens.
Ik heb een subroutine geschreven waarin alle waarden worden opgezocht en vervolgens alle berekeningen gebeuren. Telkens er een waarde wijzigt in mijn userform roep ik dan ook deze subroutine op zodat telkens de gehele berekening gebeurd op basis van de code.
Wat ik, als ik uw uitleg goed begrijp, de denkwijze is in VB/Realbasic?

groeten

Even wat zon nodig?? Vakantie in Tenerife
Informatie over energie, EPC, EPB? ...Energie-coördinator De Clercq
Bouwkundig of landmeetkundig advies? ...Ingenieursadvies De Clercq