Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 18:12   
geplaatst door: Panico
Hallo,

weet iemand een simpele uitleg hoe cms met Joomla op te zetten?
Doel is een webwinkel met iDeal voor een bestaande 'echte' winkel.

Op een providerlocatie is alleen de benodigde scriptverzameling 'beschikbaar'.
De site en de joomlainstallatie en de database zijn er nog niet.
Waarmee moet ik beginnen? Een naam voor een database? Een database? Een gebruiker? Joomla?

Je ziet, ik weet het echt niet, maar er is goede uitleg voor de installatie zelf en extensies etc.

FTP en HTML/css begrijp ik wel.  :wink:

PS: was begonnen met uploaden van osCommerce, maar de uitleg is te summier voor mij...
Liep al meteen vast bij het activeren van het IP-nummer, en er zijn maar 2 regels uitleg bij.

(Bewerkt door Panico om 18:21, 13-03-2009)

http://www.pauldj.nl/  ("Interesting reaction! But what does it mean?")
Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 18:18    reactie #1
geplaatst door: DTP2
Bezoek in ieder geval http://www.dutchjoomla.com/ en de nieuwe helpsite http://help.dutchjoomla.org/ . Dit alles in duidelijk Nederlands geschreven om je al heel erg op weg te helpen.

Ja, eerst je database, database-user en wachtwoord. Daarna de Joomlainstallatie op je server zetten en stap voor stap installeren en op de vragen antwoorden. Als het goed is, staat er aan het einde van de rit een werkende installatie.

Leuke is bijvoorbeeld bij Webreus (erg goedkope en goede hosting) dat ze Smultron installatiescripts hebben. 1 klik op de knop en je hebt Joomla online en eventueel een Virtuemart webwinkel.

Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 18:26    reactie #2
geplaatst door: Dampflok
Voor Joomla opzetten is de browser Firefox erg handig omdat via de /administrator in Safari niet altijd alles werkt. Verder is een server variabele Safe Mode OFF nodig. Een provider die er heel veel aan doet om Joomla! CMS goed te laten werken is mijndomein.nl.

Wanneer Safe Mode op OFF staat  o pde webserver dan kan je via /administrator extensies uploaden. Die je na installeren wel moet activeren in een menu daarvoor. Heel veel informatie kan je vinden op Dutch Joomla waar ook een PDF handleiding te vinden is.

Het is handig om de webserver in je Mac OS X aan te zetten en op je localhost te gaan stoeien. Om met databases te werken (MySQL) en PHP moeten beide geïnstalleerd zijn. Ik zal je later wel een bericht geven hieronder waarin staat hoe dat moet, eerst traditioneel Italiaans 'het bord met het eten tegelijk' eten hier met de kindertjes. :smile:

Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 18:30    reactie #3
geplaatst door: Panico
Eet smakelijk allemaal, en dank voor de snelle en hulpvaardige reacties!

Ik ben al op de Dutch site en in de pdf aan het studeren  :reading:

http://www.pauldj.nl/  ("Interesting reaction! But what does it mean?")
Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 19:36    reactie #4
geplaatst door: mvdg
Bedankt, ik heb lekker gegeten, ik hoop jij ook :)

Ik zou nog wel willen adviseren: denk even goed na of het echt de beste manier is om zelf, zonder enige ervaring, zo'n webshop op te willen zetten. Het gaat immers om de inkomstenbron voor die winkel, en aan alles wat met betalingen te maken heeft zit ook een risico van het hacken van gegevens of het misbruiken van je systeem. Wat als een slimme hacker zorgt dat er bestellingen doorkomen die in werkelijkheid niet betaald zijn, of misschien wel betaald via de rekening van iemand anders.

Mijn uitgangspunt is altijd: als het van belang is voor je bedrijf, overweeg dan of het niet beter is om iemand in te schakelen die er verstand van heeft en het eerder heeft gedaan. Dit hoeft niet per se heel duur te zijn, je zou iemand kunnen inschakelen die ervaren is in osCommerce, dan is de software nog steeds vrij verkrijgbaar en je betaalt alleen de persoon voor het vakkundig installeren ervan.

Doe ermee wat je wilt.. de ervaring van een deskundige kan veel waard zijn is mijn mening.

Mitch Design : websites en interactieve toepassingen : http://www.mitchdesign.nl
Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 19:48    reactie #5
geplaatst door: Panico
Dat is inderdaad plan B, staat al op de gang te wachten bij wijze van spreken.

Maar het opzetten van de layout en het invoeren van de database is een ander soort werk,
en dat moet ook gebeuren, dus vandaar dat ik mij er toch wel in wil verdiepen.

Is het niet zo dat de beveiliging pas aan de orde komt als de site 'live' gaat?

http://www.pauldj.nl/  ("Interesting reaction! But what does it mean?")
Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 20:11    reactie #6
geplaatst door: mvdg
Een groot deel van het werk is inderdaad prima zelf te doen. Zoals het bepalen van de layout, bijhouden van de inhoud van de winkel, enzovoort. Als de website naar de shop ook een informatief gedeelte bevat, is dat natuurlijk ook iets wat je goed zelf kunt doen. Ik heb het puur over het opbouwen van het technische deel van het shop-gedeelte. Dat is immers de kern waar alles op draait en die moet zo veilig en degelijk mogelijk zijn.

Wat betreft veiligheid: naar mijn mening is dat juist niet iets wat je aan het eind nog even kunt doen, je moet juist van begin af aan daar aandacht aan besteden. Er zijn immers allerlei manieren waarop een kwaadwillend iemand je site kan proberen aan te vallen. Natuurljik zal je site voor het live gaan weinig risico lopen, maar als je dan pas gaat kijken of alles wel op een veilige manier is opgebouwd, ben je natuurlijk nogal laat. Als alles er eenmaal is maak je niet zo makkelijk aanpassingen meer.

Mitch Design : websites en interactieve toepassingen : http://www.mitchdesign.nl
Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 20:18    reactie #7
geplaatst door: Panico
Bedankt voor je openheid, ik zal je advies in de ontwikkeling meenemen.
http://www.pauldj.nl/  ("Interesting reaction! But what does it mean?")
Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 22:43    reactie #8
geplaatst door: Blender
Let vooral op de veiligheid.
Disable gevaarlijk php-functies, gebruik .htaccess,
beveilig de administrator-map met een cookie,
installeer niet allerlei vage modules, etc.

Ik word doodziek van Joomla-gebruikers die
amper weten wat ze doen maar steen en been klagen
als ze gehackt worden. Zij bezorgen Joomla ten onrechte
een slechte naam.

Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 22:54    reactie #9
geplaatst door: Dampflok
Je kan de map /administrator ook beveiligen met een tweetal bestandjes (sorry voor de dubbelpost). :smile:

Het plaatsen van wachtwoorden zonder encryptie in een PHP bestand wordt over het algemeen niet als veilig beschouwd. Je kan ook een combinatie van een .htaccess en .htpasswd bestand in de map plaatsen. Je kan die vervolgens zo vullen met wachtwoorden voor meerdere gebruikers, met toegang gebaseerd op IP adres+Gebruikersnaam+Wachtwoord. De bestanden maak je aan met een ASCII tekst editor en sla ze op je computer op als htaccess.txt en htpasswd.txt in ASCII formaat (Tekst zonder opmaak).

Het .htaccess bestand:


<Limit GET>
order deny,allow
allow from XXX.XXX.XXX.XX0
allow from XXX.XXX.XXX.XX1
allow from XXX.XXX.XXX.XX2
allow from XXX.XXX.XXX.XX3
deny from all
</Limit>

<Files .htaccess>
order allow,deny
allow from XXX.XXX.XXX.XX0
deny from all
</Files>

AuthUserFile /pad/naar/de/map/die/je/wilt/beveiligen/.htpasswd
AuthName "Beveiligde Map"
AuthType Basic
Require valid-user

Uitleg voor bestand 1 .htaccess:
Hier maak je van 'XXX.XXX.XXX.XX0' jouw IP adres van je internet verbinding in .htaccess en '/pad/naar/de/map/die/je/wilt/beveiligen/' pas je aan in hetzelfde bestand. Jouw IP adres kan je hier uitvinden. Het eerste Limit GET is om te voorkomen dat vanaf andere IP adressen dit bestand aangeroepen kan worden dan die je wilt toestaan, eventueel kan je dit verwijderen. Wanneer je ook op basis van IP adres wilt toelaten dan zet je per regel een IP adres in dit gedeelte. Het tweede deel is om te voorkomen dat het bestand via de browser ingezien kan worden, laat hier alleen je eigen IP adres toe.

Bestand 2 .htpasswd:


Pipodeclown:591Li8ejppELo
Mammaloe:47aAjapNcA46Q

Uitleg voor bestand 2 .htpasswd:
In bovenstaand bestand zijn als voorbeeld de volgende combinaties gebruikt:

Gebruikersnaam: Pipodeclown
Wachtwoord: tsjongejonge

Gebruikersnaam: Mammaloe
Wachtwoord: pipotoch


In dit bestand zet je de dus per regel gebruikersnaam en wachtwoord die je aanmaakt via een .htpasswd tool op 4webhelp.net. Per regel kan je een gebruiker toevoegen. De wachtwoorden zijn encrypted op de genoemde pagina.

Beide bestanden plaats je via FTP in ASCII mode naar de map die je wilt beveiligen. Hierna kan je de bestanden op je webserverin je FTP programma hernoemen naar .htaccess en .htpasswd zonder een bestandsextensie. Let er dus op dat er een . (punt) staan aan het begin en je de .txt extensie weghaalt. In veel gevallen "verdwijnen" de bestanden plotseling in je FTP programma omdat je de optie 'toon verborgen bestanden' (afhankelijk van programma en taalinstelling varianten mogelijk) niet aan hebt staan. Op een *NIX webserver (Linux, FreeBSD, CentOS etc.) is een bestand met een . (punt) aan het begin een zogenaamd verborgen bestand, in eerste instantie niet te zien in FTP dus zonder de genoemde optie aangezet.

Wanneer je beide bestanden hebt geplaatst kom er bij het bezoeken van de map een schermpje in je browser waarin jij en de gebruikers hun aangemaakte gebruikersnaam en wachtwoord moeten invullen.

Voordelen:
Encrypted wachtwoorden
Meerdere gebruikers mogelijk
Blokkering eventueel ook op basis van IP adres
Geen toegang tot map met bestand met wachtwoorden

Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 23:07    reactie #10
geplaatst door: marcone
moet het echt in Joomla?? Zelf heb ik uitstekende ervaring met Magento. Wellicht het proberen waard, zeker omdat je een webshop wilt beginnen en niet zozeer een CMS website, toch?

http://www.magentocommerce.com/

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover. - Mark Twain
Joomla (CMS opzetten)
13 maart 2009 - 23:19    reactie #11
geplaatst door: Dampflok
Magento werkt niet bij iedere provider omdat het cURL vereist.
Joomla (CMS opzetten)
14 maart 2009 - 08:16    reactie #12
geplaatst door: Panico
De provider stelde zelf osCommerce voor.
Ik neem aan dat dezelfde veligheidsproblemen daar ook bestaan.

Mijn probleem is tweeledig:
1 ik ben niet thuis in de structuur: database (hoe ziet zo'n ding eruit en hoe bouw je het)?
2 de instructies in osCommerce zijn te weinig informatief en gaan uit van een bestaande database

Ik voel een Catch-22

http://www.pauldj.nl/  ("Interesting reaction! But what does it mean?")
Joomla (CMS opzetten)
14 maart 2009 - 16:43    reactie #13
geplaatst door: Blender
Het voordeel van Joomla (1.5) is dat de backend er erg netjes
vormgegeven uitziet (vergeleken met andere cms’en).
osCommerce is ontzettend rommelig maar misschien voor jouw
doel beter geschikt.
Joomla (CMS opzetten)
14 maart 2009 - 17:19    reactie #14
geplaatst door: Dampflok
Wanneer je Joomla installeert dan wordt bij de installatie automatisch de volledige database structuur aangemaakt. Je installeert zonder de zogenaamde 'sample data', die is alleen maar lastig om later te verwijderen.

Als je Safe Mode op je server op OFF hebt staan kan je via de /administrator de VirtueMart (component en module) installeren met de ZIP bestanden die op je computer staan. Je hoeft die niet eens uit te pakken want Joomla regelt zelf het uitpakken en installeren. Hierna heb je in principe de shop in Joomla maar je moet wel nog de configuratie doen en de winkel maken (eigenaargegevens invoeren, logootje uploaden en zo).

Een artikel toevoegen kan je heel eenvoudig doen. Net als bij Joomla Artikelbeheer moet je eerst een categorie maken en daarin je product. Bij Joomla vallen categorieën in secties, die moet je daar als eerste aanmaken.