De hele iPhone 17 serie (en daar zit de Air niet bij) is fantastisch!
[ ... ]
Ik denk dat velen een 17 Pro wilden hebben. Zo veel zelfs dat de basisversie met 256 GB niet leverbaar was.
100% EENS.
Alleen, hoe "pro" is de gewone iPhone 17 eigenlijk? Dit weekend ga ik dat zelf testen: ik heb zowel de iPhone 17 als de iPhone 17 Pro aangeschaft (ik mag er één terugbrengen).
Er zitten wat kanttekeningen bij de iPhone 17. Zo is de USB-C-poort beperkt tot USB 2-snelheid (480 Mbps), en niet het volwaardige USB 3 of USB 4. En ja, er ontbreekt een extra camera, dus ProRAW of ProRES zit er niet in.
Maar… je kunt er gewoon een extern scherm op aansluiten. Echt getest. Op beide versies.
De enige echte beperking, en ik vermoed dat dit een typische Apple-kwestie is, is de USB 2-overdrachtsnelheid. Echt idioot en nergens voor nodig, want de A-serie chip kan dit makkelijk aan. Maar waarschijnlijk is het om het verschil met de Pro groot genoeg te houden.
Nu ben ik een beetje aan het spelen met een oude iPhone 12 Pro – mijn eigen telefoon is nog bij de reparateur – dus ik gebruik wat toestellen die hier op de keukentafel lagen van familie (ze zitten erbij), wat foto's maken: de tijdelijke iPhone 12 Pro, Samsung S24+, iPad Air, Samsung S25 … En toen dacht ik ineens: hoe vaak gebruik ik eigenlijk de zoom?
En eerlijk, wil ik echt met zo’n "koelkastformaat" rondlopen? Denk iPhone 17 Pro Max, denk Samsung S2x Ultra…
Omdat mijn eigen "koelkast" helaas defect is geraakt (goed, goed: ongelukkig gevallen), gebruik ik nu een oude iPhone 12 Pro die hier als reserve ligt. Kleinere telefoon, voelt eigenlijk prima.
De nieuwe iPhone 17? Goed, geen USB 3 snelheden, irritant, maar via wifi overleven we dat wel. Geen derde camera? Klopt, geen 8x, 5x of 4x zoom. Maar eerlijk: ik heb al jaren telefoons met 8x of 10x optische zoom, en hoe vaak gebruik ik dat echt? Soms, ja, soms grappig om ver in te zoomen, maar serieus: zelden. "Handig om te hebben", meer niet.
Kijk je naar foto’s, dan zie je het verschil tussen de 17 en 17 Pro. Binnen het standaard lensbereik is het verschil minimaal: enkele details, verder niet. Echt waanzinnig goed.
Ga je zoomen, dan merk je het meteen. 4x zoom op de iPhone 17: mwah. Op de 17 Pro: wauw. De selfiecamera is wel gelijk.
Maar is de Pro die €300 meerprijs echt waard?
Hoe meer telefoons ik overweeg, hoe meer ik het gevoel krijg van: mwah. Veel mensen kopen "een Pro" vooral vanuit de gedachte dat ze het beste hebben, terwijl ze de pro-functies nauwelijks gebruiken. Ook hier maak ik me soms schuldig aan. Ik heb zware machines voor professionele activiteiten, maar heb ik ook prive die 64GB en 2TB opslag nodig op m'n notebook?
Met de aankomende suikertax (Spanje, Portugal, Ierland, Estland, Polen, Noorwegen, België hebben dit in sommige gevallen al jaren, in Nederland - zoals altijd - een discussie), wordt het tijd om verstandiger te kopen. Misschien kan ik dat geld dit jaar beter aan chocolade besteden 😄
ON A SIDE NOTE: ik wist pas eigenlijk hoe suikerverslaafd Nederland is, toen ik meer door Europa begon te reizen en merkte hoe dingen anders smaakten, van Mayonaise, en Brood (Nederlands Bruinbrood bevat vaak toegevoegde suikers voor kleur en smaak, gemiddeld 2-3 gram per 100 gram. Duits brood, vooral authentiek volkoren- of zuurdesembrood: niets) . Maar goed, nu ging het volgens mij om de drankjes
Dus ... de iPhone 17 Pro gaat retour. Mooi toestel, zeker, maar de gewone iPhone 17 is zo goed dat ik denk: in 2028 of 2029 kijk ik wel weer of de Pro wat is. Voor de echte foto-fanaten is hij interessant, maar eerlijk: de iPhone 17 maakt in veel gevallen al mooiere foto’s dan oudere iPhone Pro’s. En kost nog geen €1000, terwijl de Pro al richting €1300+ gaat.
Voorlopig gaat hij gebruikt worden als tweede toestel, naast mijn vertrouwde Samsung S24 Ultra (als die terugkomt van reparatie), maar wie weet wordt hij later mijn hoofdtoestel.
Bijzonder mooie serie. Alleen zoals gezegd, mogelijk eens tijd om ook wat vaker stil te staan, wat nu echt nodig is. Daarnaast geloof ik toch wat meer in specialistische apparatuur. De iPhone is geweldig, maar er kleeft een psychologische kanttekening van "alles onder handbereik hebben". En zeker binnen de context van "ADHD" is dat een weinig verstandige ...
... even de muziek app openen, oh, kijk er is een notificatie, even snel kijken, oh jee, er is een link naar een video ... Grappig, oh wacht, even swipen ... *8 minuten later* oh ja, sh*t, wat ging ik ook alweer doen?
Echte waarde zit hem niet in euro's of dollar's, het echte wisselgeld zit hem in tijd en aandacht, en in die context zijn we zeker verworden tot een grote voedselbron voor de hongerige marketeers ... Ach ja, waar schreef ik ook alweer over

... iPhone 17, ja dus ... De iPhone 17

.