geplaatst door: Robert
https://www.macfreak.nl/modules/news/images/AppleLogoLockPrivacy-icoon.jpg
Vanwege DMA is Siri AI in EU uitgesteld voor iOS en iPadOS 27 (Upd.)
Tijdens de keynote van de WWDC 2026 (hieronder te zien) gaven Tim Cook en de zijnen ons een stevig voorproefje van wat er allemaal aan zit komen op het gebied van AI, waaronder de nieuwe Siri AI. Maar wanneer die naar iOS en iPadOS zullen komen is op dit moment nog onzeker.

Volgens Apple komt dit doordat de EU wil dat iedereen toegang heeft tot de data die Siri AI gebruikt, terwijl Apple die op een gecontroleerde manier alleen wilt delen.


Apple heeft dit gedeeld in dit persbericht, hieronder de vertaling daarvan:

Citaat
Vanwege DMA wordt de Siri AI in de EU uitgesteld voor iOS 27 en iPadOS 27

Siri AI wordt beschikbaar voor gebruikers in de EU op macOS 27, visionOS 27 en watchOS 27

Apple heeft vandaag Siri AI geïntroduceerd, een geheel nieuwe versie van Siri, aangedreven door Apple Intelligence. Helaas zal Apple, als gevolg van de Digital Markets Act (DMA), Siri AI niet kunnen uitbrengen in de Europese Unie bij de lancering van iOS 27 en iPadOS 27. De afgelopen maanden hebben de EU-regelgevers geen van de door Apple voorgestelde oplossingen aanvaard om Siri AI in de EU te introduceren en tegelijkertijd andere virtuele assistenten op een veilige manier te ondersteunen.

“We zijn erg teleurgesteld dat onze gebruikers in de EU geen Siri AI op hun iPhone of iPad zullen hebben wanneer we later dit jaar onze nieuwe software-updates uitbrengen,” aldus Craig Federighi, senior vicepresident Software Engineering bij Apple. “We hopen Siri AI uiteindelijk naar de EU te brengen en we zullen met de EU-regelgevers blijven overleggen over de te volgen koers. Hun weigering om constructief mee te werken aan oplossingen die privacy en veiligheid waarborgen, betekent echter dat we op dit moment geen tijdschema hebben voor de beschikbaarheid van Siri AI op iOS en iPadOS in de EU.”

Wanneer iOS 27 en iPadOS 27 later dit jaar worden gelanceerd, zullen gebruikers in de EU geen toegang hebben tot Siri AI en de bijbehorende geavanceerde functies — waaronder de nieuwe speciale app om gesprekken opnieuw te bekijken, een uitgebreide Visual Intelligence-ervaring, geïntegreerde schrijfhulpmiddelen, de Siri-modus in de Camera-app op iOS en andere Siri AI-functies die tijdens WWDC26 zijn aangekondigd. Gebruikers in de EU zullen toegang hebben tot Siri AI op macOS 27, visionOS 27 en watchOS 27. Ontwikkelaars die in de EU gevestigd zijn, zullen de nieuwe Siri AI-functies niet kunnen testen of gebruiken voor hun apps op iOS en iPadOS.

Siri AI is van meet af aan ontworpen met het oog op privacy en is diep geïntegreerd in alle Apple-platforms dankzij verwerking op het apparaat zelf en Private Cloud Compute, waarmee de privacy en beveiliging van de iPhone worden uitgebreid naar de cloud. Onder de extreme interpretatie van de DMA door EU-regelgevers zou Apple echter elke virtuele assistent directe toegang moeten geven tot de privégegevens van gebruikers — en de mogelijkheid om andere geïnstalleerde applicaties rechtstreeks te beheren — zodra Siri AI in de EU beschikbaar wordt gesteld, zonder de essentiële beschermingsmaatregelen die nodig zijn om gebruikers en hun gegevens veilig te houden.

Volgens EU-regelgevers verplicht de DMA Apple om elk AI-systeem vrijwel onbeperkte toegang te verlenen tot het apparaat van een gebruiker, evenals de mogelijkheid om op basis van die toegang zelfstandig te handelen zonder dat de gebruiker daar voortdurend zicht op heeft of controle over uitoefent. Dat omvat de mogelijkheid om berichten te lezen en te verzenden, aankopen te doen, bestanden te openen en acties uit te voeren in elke willekeurige app. Beveiligingsonderzoekers hebben al aangetoond dat AI-systemen kunnen worden gekaapt om persoonlijke gegevens – zoals wachtwoorden en foto's – te stelen en om bestanden en accountinstellingen permanent te wijzigen zonder toestemming van de gebruiker. Naarmate AI-systemen meer mogelijkheden krijgen, nemen deze risico's snel toe in frequentie en omvang.

Gezien de ernstige risico’s voor gebruikers heeft Apple een oplossing ontwikkeld met de naam Trusted System Agent: een tussenpersoon waarmee virtuele assistenten veilig toegang zouden krijgen tot dezelfde functies en mogelijkheden als Siri AI voor apparaten in de EU. Apple heeft ook een plan gepresenteerd om Siri AI in de EU te lanceren en deze nieuwe oplossing geleidelijk in te voeren over een periode van 18 maanden. De Europese Commissie heeft dit afgewezen. Sterker nog, de Europese Commissie heeft geen enkel voorstel van Apple goedgekeurd.

Apple blijft eraan werken om deze functies zo veilig mogelijk in de Europese Unie beschikbaar te maken. Gezien de duidelijke gevaren voor EU-gebruikers en het feit dat de regelgevende instanties deze risico’s niet erkennen, is er op dit moment echter geen tijdschema voor de beschikbaarheid van Siri AI in de EU op iOS en iPadOS.

Update

Woordvoerder van de Europese Commissie Thomas Regnier heeft in een reactie het volgende hierover gezegd:

Citaat
The decision not to roll out Siri AI in the EU is Apple's and Apple's only.

Apple was simply unable to develop interoperability solutions that meet essential EU privacy and ‌security standards.

Instead of trying to find a suitable compliance solution, Apple simply made a request to the European Commission to be exempted from their interoperability obligations under the DMA - and this for at least 18 months. That's not an option.
De vertaling:

Citaat
Het besluit om Siri AI niet in de EU te introduceren is uitsluitend aan Apple.

Apple was simpelweg niet in staat om interoperabiliteitsoplossingen te ontwikkelen die voldoen aan de essentiële EU-normen op het gebied van privacy en beveiliging.

In plaats van te zoeken naar een geschikte oplossing om aan de voorschriften te voldoen, heeft Apple de Europese Commissie gewoon verzocht om vrijstelling van de interoperabiliteitsverplichtingen uit hoofde van de DMA – en dat voor ten minste 18 maanden. Dat is geen optie.
Jammer genoeg is deze reactie erg algemeen, er wordt bijvoorbeeld niet gesproken de eerder door Apple genoemde Trusted System Agent. Hopelijk volgt later nog een meer gedetailleerdere reactie.

Klik hier voor informatie over het onder de aandacht brengen van producten of diensten op MacFreak.
geplaatst door: boiing
Dat is inderdaad nogal een statement van Apple. Ruim een uur voor niks gekeken :sad:. Samenvatting: Google Gemini - zonder de privacy bezwaren - mooi geïntegreerd in alle Apple apps en producten, maar niet voor ons. Verder geen nieuws.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
geplaatst door: McHenri
Wat een teleurstelling......
Leeftijd : Oud genoeg
Huidig Toestel : iMac 27" spacegrey
geplaatst door: Cesar
Echt waar, ziet er best veelbelovend uit en op het einde niet voor en EU. Wat moeten we hier nu mee??? Ik volg echt niet meer. EU gebruikers massaal aan de Ai (chatgpt, Claude, gemini, adobe,...) maar Apple Ai kan niet of gaat dat alleen om de Siri AI?
geplaatst door: boiing
Overstappen naar een platform dat iets vergelijkbaars wél biedt in de EU!

Oh wacht, dat bestaat niet. Sorry..
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
geplaatst door: GeorgeM
Wel voor macOS, watchOS en de paar gebruikers van visionOS.  :confused:
geplaatst door: boiing
Ik zie het inderdaad, Robert is sneller dan het licht vandaag :thumbs-up:. Ach ja, Google Gemini: misschien moet je er ook niet zo'n haast mee hebben. Zie onderschrift :wink:.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
geplaatst door: anraadts
Ik vind een aantal dingen van de DMA prima, maar zie ook al een tijdje een aantal grote bezwaren. En die lijken nu echt duidelijk te worden, want dat wij dit in de EU (in ieder geval voorlopig) niet gaan krijgen ben ik echt niet blij mee.

Lijkt me een goed moment voor de EU om het standpunt aan die kant duidelijk te maken, want als ik de argumentatie van Apple lees ben ik het daar eigenlijk wel mee eens.
geplaatst door: Franky2002
Waren er nog baanbrekende nieuwtjes in de presentatie waar we echt wat aan hebben (of in ieder geval de rest van de wereld)?
Ik heb het idee dat men een beetje lauw reageert.
geplaatst door: Razend
"...terwijl Apple die op een gecontroleerde manier alleen wilt delen..."
Serieus? "wilt delen"?
Was alles maar van hout...
geplaatst door: okkehel
AI+privacy+veiligheid -> geen enkel systeem kan deze 3 gelijktijdig goed doen

Of we het nou leuk vinden of niet, maar Apple voert een achterhoedegevecht. Privacy en veiligheid bestaan niet meer als AI tot wasdom komt. Wie privacy en veiligheid wil moet mobiele telefoons en computers het raam uitgooien.
geplaatst door: boiing
AI+privacy+veiligheid -> geen enkel systeem kan deze 3 gelijktijdig goed doen
Kun je dat onderbouwen okkehel of is het alleen 'onderbuikgevoel'? Apple zegt juist dat zij dat wél kunnen, en heeft een goed verhaal om die claim waar te maken.

The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
geplaatst door: GeorgeM
Citaat
Onder de extreme interpretatie van de DMA door EU-regelgevers zou Apple echter elke virtuele assistent directe toegang moeten geven tot de privégegevens van gebruikers — en de mogelijkheid om andere geïnstalleerde applicaties rechtstreeks te beheren — zodra Siri AI in de EU beschikbaar wordt gesteld, zonder de essentiële beschermingsmaatregelen die nodig zijn om gebruikers en hun gegevens veilig te houden.
Citaat
Beveiligingsonderzoekers hebben al aangetoond dat AI-systemen kunnen worden gekaapt om persoonlijke gegevens – zoals wachtwoorden en foto's – te stelen en om bestanden en accountinstellingen permanent te wijzigen zonder toestemming van de gebruiker. Naarmate AI-systemen meer mogelijkheden krijgen, nemen deze risico's snel toe in frequentie en omvang.

Gezien de ernstige risico’s voor gebruikers heeft Apple een oplossing ontwikkeld met de naam Trusted System Agent: een tussenpersoon waarmee virtuele assistenten veilig toegang zouden krijgen tot dezelfde functies en mogelijkheden als Siri AI voor apparaten in de EU. Apple heeft ook een plan gepresenteerd om Siri AI in de EU te lanceren en deze nieuwe oplossing geleidelijk in te voeren over een periode van 18 maanden. De Europese Commissie heeft dit afgewezen. Sterker nog, de Europese Commissie heeft geen enkel voorstel van Apple goedgekeurd.
Volgens mij maakt Apple hier een uitstekend punt waarom hun aanpak de juiste is. Als er geen gedegen antwoord vanuit de EU komt, dan lijkt het me tijd dat de druk aan die kant wordt opgevoerd.
geplaatst door: orange
En zo blijft Siri voor een groot deel van de wereldbevolking wat het altijd al was; een zorgenkindje. What's new?
Sinds 12-01-1963.
Hobby > Music in Motion: www.drumcorpsinprogress.nl
geplaatst door: GeorgeM
450 miljoen op 8,5 miljard, zou ik een relatief klein deel van de wereldbevolking noemen.

Verder nogal een vreemde reactie, je gaat bijvoorbeeld helemaal niet in op de argumenten van Apple. Terwijl die me toch best belangwekkend lijken.
geen onderschrift
geplaatst door: Franky2002
Goed nieuws als je je zorgen maakt over AI. Als de EU Apple al kan tegenhouden het uit te rollen kunnen ze dat ook bij de Open AI's en de Meta's van deze wereld.
Of... wishfull thinking?
geplaatst door: boiing
... de argumenten van de EU
Ik lees daar geen 'argumenten van de EU'. Wollige teksten over het AI-bureau, de naleving van de regels en zorgen voor een veilige AI omgeving. Wat is nou precies het bezwaar dat de EU heeft tegen de implementatie van AI zoals Apple die voor ogen heeft? Dat staat daar in ieder geval niet, dus dan wordt het voorlopig lastig discussiëren.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
geplaatst door: Franky2002
Hopelijk horen we dan snel van de EU wat hun argumenten zijn. Voorlopig moeten we het doen met het (eenzijdige) persbericht van Apple.

Waarschijnlijker lijkt me dat de EU problemen heeft met Apple's alles-in-eigen-ecosysteem-houden-beleid en zich dus niet openstelt voor derde partijen, wat veiligheidshalve juist heel goed is.
geplaatst door: Flix
En zo blijft Siri voor een groot deel van de wereldbevolking wat het altijd al was; een zorgenkindje. What's new?
Helemaal mee eens!😁
geplaatst door: boiing
Waarschijnlijker lijkt me dat de EU problemen heeft met Apple's alles-in-eigen-ecosysteem-houden-beleid en zich dus niet openstelt voor derde partijen, wat veiligheidshalve juist heel goed is.
Precies, daar zal de schoen wel (weer..) wringen. Juist hier is dat problematisch: als je AI wil integreren met behoud van privacy is het begrijpelijk dat je derde partijen geen toegang tot jouw AI mechanisme en data wil geven. De nobele doelen van de EU staan haaks op een deels gesloten ecosysteem met gegarandeerde privacy zoals Apple dat voor zich ziet. Dat wordt op deze manier steeds problematischer, los van of je nou wel of geen behoefte hebt aan Siri-AI op je telefoon.
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
geplaatst door: sdequack
Ik lees daar geen 'argumenten van de EU'.
Hier ook langsgekomen?
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/contents-code-gpai
en
https://artificialintelligenceact.eu/

Apple weet daaruit te destilleren dat Apple Intelligence vooralsnog niet is toegestaan in de EU.

geen onderschrift
geplaatst door: boiing
Nee, die had ik nog niet gezien maar help me even: waar in de 43 pagina's van de 'The Safety and Security chapter' PDF lees ik dingen niet niet stroken met de visie van Apple? Of plaats je gewoon wat linkjes waarvan je zelf niet weet of ze relevant zijn :music:..

In het nieuwsartikel lees ik dat Apple voorstellen heeft gedaan aan de EU om AI te implementeren en dat die zijn afgewezen. Dat lijkt me op dit moment interessanter. Misschien kun je een linkje vinden met de argumentatie van de EU om de plannen van Apple af te wijzen?
The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than that needed to produce it (Brandolini's Law)
geplaatst door: Flix
Dat de EU Apple niet op z'n blauwe ogen vertrouwt, kan ik best inkomen. Want elk bedrijf zal zeggen dat ze het prima doen, privacy hoog in het vaandel hebben, etc, etc.

Feit is wel dat Apple altijd weer laat zien dat ze van de school zijn 'practice what you preach', dus wat meer begrip van de EU zou dan misschien welkom zijn.